Valdībā algas ir neatbilstošas un jāpalielina vismaz par 800 eiro 'uz rokas', pārliecināta Čigāne
Foto: LETA

Ministru prezidenta un ministru darba pienākumi un atbildība nav samērojami ar šā brīža atalgojumu, tāpēc ministru algas ir jāpalielina vismaz par 800 eiro "uz rokas", uzsver Finanšu ministrijas parlamentārā sekretāre Lolita Čigāne (V).

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kā piemēru viņa min Ekonomikas ministriju, kura atbild par vismaz 18 dažādām jomām. Starp tām atrodamas tādas valstiski izšķirošas un svarīgas jomas kā enerģētikas politika, energoefektivitāte un siltumapgāde, būvniecība, patērētāju tiesību aizstāvība, privatizācijas procesi. Ekonomikas ministram ik dienas jāpieņem lēmumi šajās nozarēs, daudzi no tiem ietekmē to, kā Latvijā dzīvos nākamās paaudzes.

"Ikvienam lēmumam ir gan atbalstītāji, gan pretinieki, ar kuriem jāstrādā un kuriem jāskaidro konkrētās izvēles. Turklāt 2015. gada pirmajā pusgadā Latvija būs Eiropas Savienības prezidējošā valsts, un mūsu ministri šajā pusgadā veidos visu Eiropas Savienības politiku savās atbildības jomās. Visi šie darbi ministram pašlaik jāveic par 1700 eiro mēnesī, prēmijas par labu darbu vai piemaksas par kolēģu aizvietošanu ministriem nepienākas. Ministra atbildība pašlaik ir daudz lielāka nekā ar līdzīgām kvalifikācījām privātajā sektorā strādājošo, kuru algu līmenis nereti ir trīs un pat četras reizes augstāks," skaidro Čigāne.

"Sabiedrībā ir populārs uzskats – ministri un deputāti tikai sēž mīkstos krēslos, saņem lielas algas un neko nedara, kamēr "tauta slīgst nabadzībā". Jā, Latvijā sabiedrības nevienlīdzība ir viena no augstākajām Eiropas Savienībā, nabadzības riskam pakļautas daudzas ģimenes, kurās aug bērni, minimālās algas saņēmējiem nereti ir izdevīgāk turpināt saņemt pabalstus, nekā būt darba tirgū. Katrai no šīm problēmām ir risinājumi, kuri nav nekādas brīnumnūjiņas, bet gudri veidotas politikas rezultātā ir iespējami," pārliecināta ir deputāte.

Pat, ja visiem pašreizējiem 13 Ministru kabineta locekļiem pašreizējās algas atņemtu pilnībā, tas budžetā ietaupītu vien 400 tūkstošus eiro, kas neko nedotu minēto problēmu risināšanai, jo no šī ietaupījuma, piemēram, katram Latvijas pensionāram sanāktu vien 6 papildus eirocenti mēnesī, sarēķinājusi Čigāne.

Viņa norāda, ka asā diskusijā par ministru algu paaugstināšanu kāds diskutētājs rakstīja: "Ja vēlme ir ļaut visām medmāsām aizbraukt, ministriem var nemaksāt vispār".

"Mans priekšlikums palielināt ministru algas par kopumā 800 eiro "uz rokas" nenodrošinās to, ka rīt uz pusdienlaiku mums būs tikai profesionāli, drosmīgi un izcili ministri, kas gudri vadīs savas nozares pretī nākotnes izaicinājumiem. Tomēr tas palielinās iespēju ministru atbildību atbilstoši atalgot un dos cerību, ka, apstiprinot amatā ministrus, mēs apstiprināsim nozares stratēģiskos vadītājus, kas spēs tālredzīgi ieskatīties nākotnē un jau šodien veikt nepieciešamos soļus, jo "pastāvēs, kas pārmainīsies". Pat palielinot minitru algas par minētajiem 800 eiro "uz rokas", ministru atalgojums tikai pietuvotos, bet nesasniegtu ministru atalgojuma līmeni Lietuvā un Igaunijā," uzsver Čigāne.

Pirms Lietuva kļuva par Eiropas Savienības prezidējošo valsti 2013. gadā, tieši Lietuvas prezidente Graibauskaite uzstāja, ka visiem Lietuvas mistriem lieliski jāpārvalda angļu valoda un tiem nepieciešams adekvāts atalgojums.

Arī pašreizējā Ministru prezidenta atbildība neesot samērojama ar šābrīža atalgojumu - 1900 eiro mēnesī "uz rokas" jeb 2770 pirms nodokļu nomaksas. Uz premjera pleciem gulstas visa politiskā procesa un nozaru politikas veidošana un skaidrošana, Ministru prezidents ir nemitīgā mediju starmešu gaismā. Sabiedrība sagaida, ka tieši Ministru prezidents vienmēr no agra rīta līdz vēlam vakaram būs augstākajā kompetences, domas un runas skaidrības, izskata līmenī, turklāt spējīgs Latviju cienīgi pārstāvēt starptautiski.

Ne Ministru prezidents, ne ministri nesaņem atlīdzību par darbu vēlās vakara stundās, brīvdienās un svētku dienās. Salīdzinājumam, Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs saskaņā ar 2013. gada amatpersonas deklarāciju mēnesī saņēma vairāk nekā divas reizes lielāku atalgojumu par Ministru prezidentu, tas ir, ap 6200 eiro pirms nodokļu nomaksas, skaidro Čigāne.

"Mīļā miera labad ministru algas varētu atstāt, kādas tās ir, bet Latvijas nākotnes vārdā – tās jāpaaugstina," uzsver deputāte.

Jau ziņots, ka jaunievēlētās 12. Saeimas deputāte Lolita Čigāne sagatavojusi likuma grozījumus, kas paredz par vismaz 1500 eiro paaugstināt ministru algas, liecina LTV informācija.

Tāpat Čigāne piedāvā ieviest jaunu ministru atvaļinājuma pabalstu - vienreiz gadā 50% apmērā no algas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lai ierobežotu dezinformācijas kampaņu izplatību, portāls "Delfi" apturējis iespēju komentēt rakstus

Tags

Finanšu ministrija Lolita Čigāne Nils Ušakovs
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form