Valdība atbalsta pensiju indeksāciju veikt jau 1. septembrī
Foto: Shutterstock

Ministru kabinets otrdien, 24. maijā, atbalstīja Labklājības ministrijas (LM) izstrādātos grozījumus likumā "Par valsts pensijām", ar kuriem paredzēts pensiju indeksāciju veikt jau 1. septembrī. Gala lēmums vēl jāpieņem Saeimai.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Agrāka pensiju indeksācija šogad budžetam izmaksās papildus 25,4 miljonus eiro.

LM portālu "Delfi" informēja, ka valsts pensijas vai tās daļas apmērs, kas nepārsniedz 50% no iepriekšējā kalendāra gada vidējās apdrošināšanas iemaksu algas valstī (2022. gadā - 534 eiro), kā arī piešķirtās piemaksas pie vecuma un invaliditātes pensijas apmērs par vienu apdrošināšanas stāža gadu, kas uzkrāts līdz 1995. gada 31. decembrim, 2022. gadā tiks indeksētas mēnesi agrāk, nekā parasti – 1. septembrī.

Kā līdz šim, valsts pensiju indeksācijā 2022. gada 1. septembrī izmantos indeksu, ko veidos faktiskais patēriņa cenu indekss (jeb inflācija) par laikposmu no 2021. gada 1. augusta līdz 2022. gada 31. jūlijam un 50% no apdrošināšanas iemaksu algu summas (kas ir summēta visa nauda, no kuras gada laikā bijis jāveic sociālās apdrošināšanas iemaksas) reālā pieauguma procentiem.

Vecuma pensijām ar lielu apdrošināšanas stāžu, par kuru ir piešķirta (pārrēķināta) pensija, piemēros indeksu, ko veidos faktiskais patēriņa cenu indekss (jeb inflācija) un lielāka daļa no apdrošināšanas iemaksu algu summas reālā pieauguma procentiem:

  • 60% – ja stāžs ir no 30 līdz 39 gadiem vai ja vecuma pensija piešķirta par darbu kaitīgos, smagos vai sevišķi kaitīgos, sevišķi smagos darba apstākļos;
  • 70% – ja stāžs ir no 40 līdz 44 gadiem;
  • 80% – ja stāžs ir 45 gadi un vairāk.

Ja vecuma pensijas apmēra pārskatīšanai ir iespējams piemērot vairākus nosacījumus, pensijas pārskatīšanai piemēro lielākos procentus no apdrošināšanas iemaksu algas summas reālā pieauguma procentiem.

Politiski represētajām personām, personām ar I grupas invaliditāti un Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidēšanas dalībniekiem pensiju pārskata neatkarīgi no tās apmēra.

Labklājības ministrs Gatis Eglītis (K) sacīja, ka jaunā ģeopolitiskā situācija negatīvi ietekmē mūsu visus, samazinot pirktspēju, tā ir daļa no lielākas cīņas, kas ir jāizcīna. "LM esam strādājuši pie tā, lai nodrošinātu pensionāriem lielākas pensijas, ņemot vērā augsto inflāciju. Esmu gandarīts, ka ar koalīcijas partneriem ir izdevies vienoties par iespēju šogad pensiju indeksāciju veikt par mēnesi ātrāk, tādejādi dodot atspaidu senioriem.," teica ministrs.

Likumprojekts par pensiju indeksācijas termiņa izmaiņām izstrādāts, lai pensijas saņēmējiem mazinātu straujās inflācijas negatīvo ietekmi uz valsts pensiju apmēriem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Gatis Eglītis Labklājības ministrija Ministru kabinets Saeima
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form