Valdība Nacionālās drošības koncepcijas projektā definē septiņas apdraudējuma jomas
Foto: LETA

Otrdien Ministru kabinets atbalstīja Iekšlietu ministrijas izstrādāto Nacionālās drošības koncepcijas projektu un nolēma virzīt to izskatīšanai Nacionālās drošības padomē un apstiprināšanai Saeimā. Nacionālās drošības koncepcija ir uz Valsts apdraudējuma analīzes pamata sagatavots dokuments, kurā noteikti valsts apdraudējuma novēršanas stratēģiskie pamatprincipi un prioritātes. Projekts tapis atbilstoši Nacionālās drošības likuma prasībām un tapšanas gaitā tas saskaņots ar virkni ministriju.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Nacionālās drošības koncepcijā ir formulētas Latvijas prioritātes apdraudējuma novēršanai septiņās šobrīd aktuālākajās apdraudējuma jomās: militārais apdraudējums; ārvalstu izlūkošanas un drošības dienestu radītais apdraudējums; kiberapdraudējums; iekšējai drošībai un konstitucionālajai iekārtai radītais apdraudējums; Latvijas informatīvajai telpai radītais apdraudējums; Latvijas ekonomikai radītais apdraudējums; starptautiskā terorisma radītais apdraudējums.

Pēc koncepcijas apstiprināšanas tiks uzsākts darbs pie Nacionālās drošības plāna izstrādes, tajā ietverot konkrētus, valsts institūcijām saistošus pasākumus, kuri īstenojami ar valsts drošību saistīto apdraudējumu mazināšanai vai novēršanai.

"Šis nav vienkārši konceptuāls ziņojums, kuru nolikt atvilktnē. Būtu nepieciešams ar to iepazīties un atcerēties, ka katrs Latvijas iedzīvotājs piedalās savas valsts aizsardzībā. Katram Latvijas iedzīvotājam būtu nepieciešams ikdienā ievērot drošības pasākumus un laikus pamanīt riskus, kas apdraud valsts drošību, un attiecīgi rīkoties drošības risku novēršanai. Nacionālajā drošības koncepcijā iekšējā drošība, ārējā drošība un pilsoniskā līdzdalība ir savstarpēji saistītas, kas ir pareiza formula efektīvai valsts kolektīvajai aizsardzībai," norādīja iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens (KPV LV).

Valdībai lemjot par koncepcijas projektu, savus iebildumus un ieteikumus visaktīvāk izteica tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP), kurš vēlējās gan papildināt koncepcijas tekstu ar tēzi par ieslodzījuma vietu infrastruktūras sakārtošanu, gan pauda bažas, ka Latvijas Valsts drošības dienests (VDD), iespējams, nestrādā tik aktīvi kā kolēģi Igaunijā, atklājot Krievijas spiegu klātbūtni valstī.

Sēdē klātesošais VDD priekšnieka vietnieks Ēriks Cinkus nevarēja tieslietu ministram sniegt viņa prasīto informāciju par ierosinātajām lietām spiegošanas gadījumos pēdējo desmit gadu laikā norādot, ka tāda informācija ir atrodama dienesta publiskotajā gada pārskatā.

Tāpat Bordāns bija neapmierināts ar notikumu attīstību finanšu jomā, "kur valsts novesta līdz kliņķim" un var iekļūt "Moneyval" pelēkajā sarakstā.

Šajā Nacionālās drošības koncepcijā, salīdzinot ar iepriekšējo, Saeimā 2015. gadā apstiprināto koncepciju, ir detalizētāk aplūkotas atsevišķas apdraudējuma jomas, kā arī izvērstāk atspoguļoti prioritārie virzieni to novēršanai, īpaši sadaļās par kibertelpu un informatīvo telpu, skaidro Iekšlietu ministrija.

Nacionālās drošības koncepcijā ir uzsvērts, ka kopš 2015. gada starptautiskā drošības vide nav uzlabojusies un klāt ir nākuši jauni apdraudējumi, kā arī būtiski ir palielinājies to spektrs, īpaši ņemot vērā pieaugošos hibrīddraudus, tajā skaitā kiberdrošības riskus.

Koncepcijā norādīts, ka draudi Latvijas nacionālajai drošībai ir saistīti ar situācijas attīstību starptautiskajā drošības vidē, Krievijas militārajām aktivitātēm Latvijas robežu tuvumā, ļaunprātīgām kiberaktivitātēm un starptautiskā terorisma tendencēm. Draudus rada arī atsevišķu ārvalstu centieni ar politiskiem, humanitāriem, informatīviem un ekonomiskiem līdzekļiem ietekmēt Latvijas valsti, sabiedrību un tās vērtības, uz Rietumiem orientēto valsts ārpolitisko kursu, kā arī iekšpolitisko stabilitāti.

Nacionālās drošības koncepcijā ir uzsvērts, ka nacionālās drošības apdraudējumu pārvarēšanā ir jāiesaistās visai valsts pārvaldei, definējot precīzus pasākumus savu spēju stiprināšanai. Šajā kontekstā viens no Nacionālās drošības koncepcijas pamatuzdevumiem ir vienotas izpratnes veidošana valsts pārvaldes institūcijās par pašreizējiem Latvijas nacionālās drošības apdraudējumiem un to pārvarēšanas iespējām.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Iekšlietu ministrija Ministru kabinets
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form