Valdība sola cītīgi strādāt pie tautas ataudzes nodrošināšanas
Foto: PantherMedia/Scanpix

Lai sekmētu iedzīvotāju skaita dabisko pieaugumu, valdība šogad apņēmusies tiekties uz stabilas sociālekonomiskās situācijas nodrošināšanu valstī.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Ziņojumā Saeimai par ministriju paveikto pagājušajā gadā un šā gada iecerēm, ministru prezidents Valdis Dombrovskis (V) norādījis, ka tautas ataudzes nodrošināšana ir viena no viņa vadītās valdības prioritātēm. "Nācija varēs ilgstoši pastāvēt tad, ja būs pietiekams jaundzimušo skaits, tiks mazināti priekšlaicīgas mirstības un darbspēju zaudējuma riski, tauta no emigrācijas atgriezīsies Latvijā un vēlēsies dzīvot un veidot ģimeni dzimtenē," saka Dombrovskis.

Eiropas valstu pieredze rādot, ka bērnu radīšanas priekšnosacījums ir stabila sociālekonomiskā situācija - stabili ienākumi, pastāvīgs darbs, stabilas sociālās garantijas, iespēja sekmīgi savienot darba un ģimenes dzīvi. "Tāpēc svarīgi ir palielināt IKP rādītājus uz vienu iedzīvotāju un mazināt nevienlīdzību un sociālo atstumtību, lai tādējādi sekmētu iedzīvotāju skaita dabisko pieaugumu," min Dombrovskis.

Šogad specifiski demogrāfijas veicināšanai valsts budžetā atvēlēti 50 miljoni latu.

Valsts budžetā ir paredzēts līdzfinansējums pašvaldībām, lai no 2013.gada 1.septembra segtu vecāku izdevumus privātajam pakalpojuma sniedzējam, ja pašvaldība nevar nodrošināt rindā uzņemtos bērnus no pusotra gada līdz četriem gadiem ar vietu pašvaldības bērnudārzā.

Tāpat plānots, ka vairākas ministrijas, savstarpēji sadarbojoties, līdz 2013.gada 1.martam sagatavos priekšlikumus par vienam bērnam nepieciešamā finansējuma apmēru, līdzfinansējuma nosacījumiem un grozījumiem esošajos normatīvajos aktos, lai no 2014.gada nodrošinātu pašvaldības pirmsskolas izglītības iestāžu rindu likvidēšanu.

Vienlaikus 2012.gadā ministru kabinets atbalstīja "Mātes un bērna veselības uzlabošanas plānu 2012.-2014.gadam" un Rīcības plānu "Ģimenes valsts politikas pamatnostādņu 2011.-2017.gadam" īstenošanai 2012.-2014.gadam. Vairākus šajos plānots iekļautos uzdevumus plānot realizēt arī šogad.

Lai veicinātu dzimstību, no 2012.gada neauglības ārstēšana iekļauta valsts apmaksātajos medicīniskajos pakalpojumos, tādā veidā nākotnē tiek plānots jaundzimušo skaita pieaugums aptuveni par 3% gadā.

Kā norāda Dombrovskis, ņemot vērā ilgstoši negatīvo iedzīvotāju dabisko pieaugumu valstī, kā arī ārkārtīgi lielo pēdējo desmit gadu laikā emigrējušo darbspējas vecuma iedzīvotāju skaitu, jau 2011.gadā tika identificēti riski sociālās apdrošināšanas sistēmas stabilitātei, iemaksām sociālās apdrošināšanas budžetā nesedzot plānotos izdevumus nākotnē.

Lai nodrošinātu sociālās apdrošināšanas sistēmas stabilitāti ilgtermiņā, nolemts, sākot no 2014.gada, pakāpeniski paaugstināt pensionēšanās vecumu, līdz 2020.gadam tam sasniedzot 65 gadu slieksni. Tāpat ir pieņemts lēmums pakāpeniski celt iemaksu likmes pensiju 2.līmenī, 2013.gadā tām sasniedzot 4%, savukārt no 2016.gada iemaksu apjoms tiks palielināts līdz 6%.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Saeima Valdis Dombrovskis
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form