Valdības darba grupa neredz iespēju atcelt OIK
Foto: LETA

Valdības darba grupas eksperti atzinuši, ka obligātā elektroenerģijas iepirkuma (OIK) sistēmu atcelt nav iespējams, jo tas izraisītu tiesvedības ar simtiem miljonu zaudējumiem, ko valstij nāktos maksāt subsidētās elektrības ražotājiem, svētdien vēstī raidījums "Nekā Personīga".

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Jau ziņots, ka arī ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera pieteikumu par OIK Satversmes tiesa (ST) neskatīs. Tiesas ieskatā ģenerālprokurora pieteikumā trūkst juridiskās argumentācijas, kā OIK regulējums pārkāpj Satversmi.

Tā kā arī valdības izveidotajai komisijai atcelt sistēmu neizdosies, cerības, ka OIK maksājums pazudīs no elektrības rēķiniem ir izplēnējušas, skaidro raidījums.

"Patreiz analizējam mūsu pašu pieteikumu, lēmums galīgais vēl nav pieņemts, vai mēs mēģināsim papildināt, atrast šo saikni un sniegt vēlreiz. ST likums neaizliedz to darīt, gadījumos, kad ir atteikts pieņemt pieteikumu," raidījumam paudis Kalnmeiers, kurš apsver iespēju piesaistīt enerģētikas speciālistus pieteikuma uzlabošanai. Pavisam atteikties no prasības Kalnmeiers negrib.

Ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens (V) arī bija licis cerības uz ST. "Viens no instrumentiem, kā varētu šo OIK sistēmas jautājumu risināt ir atcelt pilnībā OIK maksājumu. Ja ST šo būtu izskatījusi, tad tas dotu atbildi, vai šī tiesiskā paļāvība ir vai nav. Mūsu lielais izaicinājums ir neiegrūst valsti prātam neaptveramās tiesvedībās," skaidrojis Ašeradens.

Ašeradens cenšas pārmērīgo OIK apkarot ar politiskām metodēm, mainot likumus. Taču valdības izveidotās un ministra vadītās darba grupas dalībnieki ir pārliecināti, ka mērķis ir nesasniedzams. Tomēr Ašeradens sola, ka, OIK maksājumam paliekot, tas būšot daudz mazāks, nekā šobrīd.

Ministru kabineta rīkojumā teikts, ka Ekonomikas ministrijai (EM) priekšlikumi likumu grozījumiem par elektroenerģijas OIK maksājumu sistēmas atcelšanu valdībā jāiesniedz līdz 1. septembrim. Pirms divām nedēļām bija jābūt gatavam EM pasūtītajam neatkarīgu auditoru ziņojumam par ministrijas darbinieku rīcību izsniedzot OIK atļaujas. Kā skaidroja ministrijā, lielā darba apjoma dēļ audita slēdziens būšot gatavs nākamnedēļ.

Jau ziņots, ka Kalnmeiers aprīlī iesniedza ST pieteikumu par OIK regulējuma neatbilstību Satversmei. Prokuratūrā, atbilstoši Prokuratūras likumam, tika izvērtēta Elektroenerģijas tirgus likuma normu atbilstība Satversmei. Prokuratūra pārbaudi sāka pati pēc savas iniciatīvas. Pārbaudes rezultātā, izmantojot ST likumā noteiktās tiesības, ģenerālprokurors ST iesniedza pieteikumu Elektroenerģijas tirgus likumā noteikto pienākumu - publiskā tirgotāja izmaksas segt visiem Latvijas elektroenerģijas galalietotājiem - atzīt par neatbilstošu Satversmei.

Ģenerālprokurors tika minējis divus Satversmes pantus, proti, visi cilvēki Latvijā ir vienlīdzīgi likuma un tiesas priekšā un cilvēka tiesības tiek īstenotas bez jebkādas diskriminācijas, kā arī īpašuma tiesības var ierobežot vienīgi saskaņā ar likumu.

Kā vēstīts, ST ir atteikusies ierosināt lietu pēc Kalnmeiera pieteikuma un norādīja, ka nevarot telefoniski atklāt tiesas motivāciju, ja, pamatojoties uz Informācijas atklātības likumu, nav saņemta "attiecīga informācijas pieprasījuma forma".

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Arvils Ašeradens Ekonomikas ministrija Satversmes tiesa
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form