Valkas iedzīvotājiem deklarējoties Valgā, novads gadā zaudē pusmiljonu eiro
Foto: Publicitātes foto

Valkas novads gadā zaudē aptuveni pusmiljonu eiro, jo tā iedzīvotāji deklarējas Valgā, informēja pašvaldības pārstāve Aksana Markoviča.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Novada dome informēja, ka tā ir nosūtījusi vēstuli Saeimas budžeta un finanšu komisijai, kā arī Ministru prezidentam Mārim Kučinskim (ZZS) ar ierosinājumu papildināt Pašvaldību finanšu izlīdzināšanas likumu ar pantu, kas ļautu labot situāciju, kāda izveidojusies Valkas novadā. Novada iedzīvotāji masveidā savu dzīvesvietu deklarē kaimiņvalstī Igaunijā, Valgā, reālajā situācijā turpinot dzīvot Valkas pilsētā. Tā rezultātā Valkas novada budžets zaudē aptuveni pusmiljonu eiro gadā.

Vēstulē Saeimai un ministru prezidentam domes priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis norādīja, ka "pērnā gada nogalē un šā gada sākumā būtiski pieaudzis to Valkas novada iedzīvotāju skaits, kuri ir Latvijas valsts piederīgie, reāli dzīvo Valkas pilsētā vai pagastā, bet savu dzīves vietu deklarējuši Valgas pilsētā Igaunijā. Šis process saistīts gan ar to, ka daļa šo cilvēku strādā Igaunijā, gan ar to, ka, deklarējoties Igaunijā, viņiem kļūst pieejami Valgā pieejamie medicīniskie pakalpojumi un sociālā palīdzība."

Viņš arī informēja, ka Valgā ir deklarējušies 1019 Valkas iedzīvotāji, tādējādi radot būtisku izkropļojumu Valkas novada budžeta aprēķinā un apdraudot pašvaldības spēju pildīt savas funkcijas.

"Lai arī oficiālā statistika rāda, ka Valkā iedzīvotāju skaits samazinās, spriežot pēc dzīvokļu piepildījuma un komunālo maksājumu apjoma pieauguma, reālais iedzīvotāju skaits pilsētā pieaug, radot papildus slodzi infrastruktūrai, lielākus ieguldījumus izglītības jomā un izmaksās, kas netiek segti ar pienācīgu budžeta pieaugumu," norādīja Krauklis.

Valkas novada dome aicina Saeimu un ministru prezidentu papildināt likumu ar normu, kas paredz, ka pašvaldības finanšu izlīdzināšanas aprēķinam izmanto statistikas rādītājus arī par Valgā, Igaunijā deklarētajiem Latvijas valsts piederīgajiem, atbilstoši Valgas pilsētas pašvaldības izziņai, kuru tā iesniedz Finanšu ministrijai.

Krauklis norāda, ka likuma papildināšana novērstu situāciju, ka Valkas pašvaldība tiek nostādīta nevienlīdzīgā situācijā ar citām, kurās līdzīga situācija nav iespējama.

Novada domes priekšsēdētājs Krauklis norādījis, ka sarunās ar finanšu ministrijas ierēdņiem un atbildēs uz iepriekšējām vēstulēm, nav justa sapratne par šo unikālo situāciju, kāda nav iespējama nekur citur Latvijā, jo vēsturiski un ģeogrāfiski Valka-Valga ir viena pilsēta, kas savulaik tika sadalīta. Viņš arī uzvēris, ka Eiropas Savienības citu valstu pieredze ir tāda, ka šādām teritorijām tiek veidotas īpašas teritorijas normas, jo, ja tas nenotiek, cieš iedzīvotāji.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Valga Valkas novads Vents Armands Krauklis
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form