'Varam izskatīt' – Reirs atbild uz 'Progresīvie' krīzes laika priekšlikumu par 100 eiro bērnam
Foto: Shutterstock

Politiskā partija "Progresīvie", kas ir valstī valdošās koalīcijas partiju partnere arī valdošajā koalīcijā Rīgas domē, šonedēļ nākusi klajā ar ierosinājumu valdībai veikt piemaksu ģimenes valsts pabalstam, par katru bērnu krīzes pārvarēšanas periodā ik mēnesi izmaksājot piemaksu 100 eiro apmērā. Finanšu ministrs Jānis Reirs (JV), komentējot šo priekšlikumu, atzīst, ka to var izskatīt.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Otrdien, 26. janvārī, preses konferencē pēc Ministru kabineta un Krīzes vadības padomes kopsēdes, atbildot uz portāla "Delfi" jautājumu, kā vērtē un vai gatavi apspriest šo "Progresīvie" priekšlikumu, Reirs sacīja, ka, "ja būs piedāvājumi, tad izskatīsim ne tikai šādus, bet arī jebkurus citus piedāvājumus".

Finanšu ministrs paskaidroja, ka viņa vadītajā darba grupā par ekonomisko atbalstu krīzes laikā primāri tiek runāts par atbalstu tiem strādājošajiem un uzņēmējiem, kuriem ir apgrūtināti ienākumi un jebkura tikšana pie iztikas līdzekļiem.

"Tādēļ mums ir gan subsidētās darbavietas, gan dīkstāves pabalsti. Uzreiz jāsaka, ka šīm kategorijām mēs automātiski paredzam papildus arī piemaksu par katru apgādībā esošo bērnu. Par tiem darbiniekiem, kuri ir pieteikušies, vai uzņēmējiem, kuri pieteikuši savus darbiniekus, izmaksājot šos divus pabalstus, automātiski tiek nosūtīta informācija uz Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūru, un par katru bērnu saņem 50 eiro," situācija raksturoja Reirs, norādot, ka kopā ar Labklājības ministriju faktiski tiešsaistē tiek vērtēta situācija.

"Ja būs piedāvājumi, tad izskatīsim ne tikai šādus, bet arī jebkurus citus piedāvājumus. Gribu pateikt, ka vissvarīgākais ir turpināt rūpēties par tiem, kuriem nav ieņēmumu. Kategorijai, kas dīkstāves pabalstu un algu subsīdiju saņēmēji, ir palīdzība," norādīja finanšu ministrs.

"Progresīvie" pirmdien, 25. janvārī, izplatītā paziņojumā medijiem vēstīja, ka, lai nodrošinātu efektīvu atbalstu ģimenēm ar bērniem, partija aicina valdību nekavējoties sniegt universālu, mērķtiecīgu atbalstu.

"Mēs aicinām valdību veikt piemaksu ģimenes valsts pabalstam, par katru bērnu krīzes pārvarēšanas periodā ik mēnesi izmaksājot piemaksu 100 eiro apmērā. Krīzes pabalsts ģimenēm būtu izmaksājams par laika periodu no ārkārtas situācijas sākuma (09. 11. 2020.) līdz ārkārtas situācijas beigām. Atbalstam ir jābūt atkarīgam tikai un vienīgi no bērnu skaita ģimenē, nevis nodarbinātības veida, nodokļu nomaksas apmēra, darba devēja reputācijas un citiem kritērijiem, kas kavē atbalstu ārkārtas situācijā. Izmaksājot šādu pabalstu kā piemaksu pie ģimenes valsts pabalsta, papildu izmaksas administrēšanai būtu minimālas," uzskata "Progresīvie".

"Covid-19 pandēmija vairāk vai mazāk ir skārusi visas Latvijas ģimenes. Daudzi vecāki, vienlaikus ar darba pienākumu izpildi, nodrošina bērnu pieskatīšanu, ēdināšanu un atbalstu attālināto mācību vai karantīnas laikā. Citas ģimenes ir spiestas pāriet uz pastāvīgu bērnu mācību satura apguvi ģimenē, pilnībā uzņemoties atbildību par mācību procesu un vidi, bērnu vai ģimenes locekļu veselības risku dēļ, bet nesaņem nekādu finansiālu atbalstu. Katram bērnam ir tiesības uz izglītību, pilnvērtīgiem dzīves apstākļiem un vienlīdzīgām iespējām. Valstij ir jāsniedz finansiāls atbalsts, lai krīze nesaasinātu ģimeņu sociālo un ekonomisko nevienlīdzību," piedāvājumu pamato "Progresīvie" Sociālās darba grupas līdzvadītāja Inga Liepa-Meiere.

Partija norāda, ka nabadzības risks ģimenēm ar vienu pieaugušo un bērniem Latvijā vienmēr ir bijis augsts, bet jaunākie pieejamie dati liecina, ka 2019. gadā tas ir sasniedzis 30,6%, palielinoties par 4,4 procentpunktiem, salīdzinot ar gadu iepriekš. Starp ģimenēm ar diviem pieaugušajiem un bērniem nabadzības risks bija 12,8% 2019. gadā un ģimenēm ar diviem pieaugušajiem un trim vai vairāk bērniem 17,7% 2019. gadā.

"Lieki pieminēt, ka šie dati ir tikai par laiku pirms Covid-19 pandēmijas. "Progresīvie" jau pirmā viļņa laikā ir aicinājuši sniegt mērķtiecīgu atbalstu ģimenēm ar bērniem, jo labklājības ministres piedāvātais atbalsts skāra tikai šauru ģimeņu grupu, un tas bija acīmredzami nepietiekams. Jāatgādina, ka pašreizējie krīzes kompensācijas maksājumi nesasniedz lielu daļu darbu zaudējošo vecāku tāpat kā pavasarī. Arī attālinātās mācības bērniem, ilgstošs stress par savu nākotnes drošību un nogurums saistībā ar ierobežojumiem Latvijas ģimenēm ir tikai palielinājies. Valdībai ir jānoliek malā fiskālais konservatīvisms – šis ir svarīgākais mirklis patiesiem ieguldījumiem Latvijas ģimeņu labklājībā," uzsver "Progresīvie".

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Koronavīruss Covid-19 Jānis Reirs Partija "Progresīvie"
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form

Luminor biznesam