Veselības izdevumus iezīmējot sociālajās iemaksās, būtu jāapspriež to palielināšana
Foto: LETA

Veselības izdevumus iezīmējot sociālajās iemaksās, varētu apspriest sociālo iemaksu paaugstināšanu vienlaikus ar iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) samazināšanu, uzskata finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS).

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Ministre uzsvēra, ka veselības finansēšanas modeļa izstrādē priekšā vēl ir liels darbs, tomēr, viņasprāt, būtu atbalstāma iecere sasaistīt veselības pakalpojumu sniegšanu ar nodokļu nomaksu, tātad visloģiskāk būtu to daļēji finansēt no sociālo iemaksu ieņēmumiem, piebilda politiķe.

Vienlaikus viņa pauda, ka šāds risinājums nedrīkstētu apdraudēt sociālā budžeta ilgtspēju. Tāpēc varētu strādāt pie variantiem, kas paredzētu palielināt sociālās iemaksas, samazinot IIN, savukārt šī nodokļa ieņēmumu zudums tiktu kompensēts pašvaldībām. Vienlaikus būtu jārod iespēja papildu piesaistīt privāto finansējumu un sakārtot veselības finansēšanas sistēmu.

Lai kompensētu IIN samazinājumu, varētu apsvērt proporcijas pārdali starp valsts budžetu un pašvaldībām, pieļāva ministre. Viņa gan piebilda: "Tas ir virziens, kurā mēs no savas puses piedāvājam strādāt. Veselības ministrijai ir savi priekšlikumi modeļa izstrādei."

Reizniece-Ozola uzskata, ka arī nepieciešams sakārtot pašreizējo nozares finansēšanas sistēmu, "aiztaisot caurumus, kur nav pietiekamas kontroles un informācijas par naudas izmantošanu". Kamēr sistēma tiek sakārtota, ir iespēja izmantot "atkāpi" no budžeta deficīta, kas nākamajam gadam jau ir saskaņota ar Eiropas Komisiju. Ja Veselības ministrija varēs izstrādāt kvalitatīvu piedāvājumu un to realizēt, tad līdzīgu atkāpi var izmantot vēl divus gadus - nākamgad varētu palielināt budžeta deficītu par 0,1%, bet aiznākamajā - par 0,4% un vēl gadu vēlāk - par 0,5%. Tas dotu laiku sakārtot sistēmu, jo veselības aprūpes nozarei jāpaveic savi mājasdarbi, skaidroja ministre.

Taujāta, vai atbalstītu nodokļu nomaksas sasaisti ar pakalpojumu saņemšanu, Reizniece-Ozola pauda, ka tas būtu loģiski, neatliekamos pakalpojumus sniedzot visiem, kā arī nosakot diezgan plašu izņēmumu loku.

Kā ziņots, Veselības ministrija izstrādājusi trīs veselības aprūpes finansēšanas modeļus un par tiem vēl tiks diskutēts izveidotajā darba grupā, kurā piedalās Veselības, Labklājības un Finanšu ministrijas pārstāvji, darba devēju, Nacionālā veselības dienesta, apdrošinātāju un citu organizāciju pārstāvji.

Veselības ministrija aizstāvēs to veselības aprūpes finansēšanas modeļa variantu, kurš neparedz kopējo nodokļu sloga pieaugumu, tomēr prasa daļu no sociālā nodokļa novirzīt veselībai, teikts konceptuālā ziņojuma kopsavilkumā "Par Latvijas veselības aprūpes sistēmas finansēšanas modeļa maiņu". Veselības ministrija norāda, ka labākais veselības aprūpes finansēšanas modeļa variants tiks izvēlēts diskusiju rezultātā līdz septembra beigām.

Arī Veselības nozares stratēģiskās padomes sēdē nozares organizācijas pauda atbalstu ministrijas izstrādātajam veselības aprūpes pakalpojumu finansēšanas modelim, kas paredz sociālo iemaksu pārdali par labu medicīnai.

Finanšu ministrija (FM) iepriekš pauda - domājot par jauno veselības finansēšanas modeli, ir svarīgi veidot veselības izdevumu iezīmēšanu sociālajās iemaksās.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Finanšu ministrija Veselības ministrija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form