psihologs
Foto: PantherMedia/Scanpix

Lai samazinātu ilglaicīgu negatīvo ietekmi uz sabiedrības psihisko veselību, ko rada Covid-19 pandēmija, valdība otrdien, 19. janvārī, apstiprināja finansējumu Veselības ministrijas (VM) redzējumam par psihiskās veselības aprūpes veicināšanas iniciatīvām, portālu "Delfi" informēja veselības ministra padomniece politikas plānošanas jautājumos Marta Krivade.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kā norādīja ministrijā, plānotie pasākumi ir gan jauni pakalpojumi, gan paredz jau esošo pakalpojumu kapacitātes stiprināšanu.

Pasākumi paredz gan pakalpojumus iedzīvotājiem, gan kompleksas psihoemocionālā atbalsta iniciatīvas slimnīcu mediķiem un personālam, gan papildu motivāciju ģimenes ārstu un psihiatru savstarpējās sadarbības veicināšanai, kā arī regulāru sabiedrības psihoemocionālā stāvokļa monitoringu.

Ņemot vērā jaunu pakalpojumu izveidi, daļa no tiem būs pieejama no gada vidus, bet daļa jau pavasarī.

No šī gada vidus ģimenes ārsti savam pacientam varēs nozīmēt valsts apmaksātas līdz pat desmit konsultācijas pie psihologa vai psihoterapeita. Tāpat pavasarī tiks celta sabiedrībā balstītu pusaudžu psihiskās veselības pakalpojumu kapacitāte Rīgā un Liepājā, un no jauna attīstīta Ventspilī, Daugavpilī un Valmierā, kā arī visās Latvijas slimnīcās tiks veidoti uz darbinieku psihoemocionālo stāvokli vērsti atbalsta pasākumi.

"Šogad piešķirtais finansējuma apjoms ir vairāk nekā 7 miljoni eiro. 5,3 miljoni novirzīsim dažādu pakalpojumu pieejamībai iedzīvotājiem, bet otra lielākā pozīcija – 1,6 miljoni eiro nonāks slimnīcās, lai tās sāktu veidot pašu mediķu psihoemocionālā stāvokļa atbalsta sistēmu. Grūti ir visiem, bet šobrīd frontes pirmajās līnijās cilvēki vienkārši izdeg," uzsvēra veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP).

Tāpat viņš atgādināja, ka jau šobrīd ar krīzes centra "Skalbes" atbalstu mediķi var saņemt bezmaksas attālinātu palīdzību. Tāpat ministrs atzīmēja, ka valdībai jāņem vērā – pandēmijas negatīvās sekas uz cilvēku psihisko veselību būs vērojamas vēl ilgus gadus. Līdz ar to šodienas piešķirtais finansējums ir laba ziņa, vienlaikus jārēķinās, ka pakalpojumi būs tikai paplašināmi.

Liela daļa pakalpojumu ir jāveido no jauna, pie kā darbs tiks uzsākts nekavējoties, vienlaikus jārēķinās, ka tas prasīs laiku un daļa no tiem tiks ieviesta līdz aptuveni 2021. gada vidum. Ministrija uzsver, ka iedzīvotāji, ģimenes ārsti un medicīnas personāls tiks plaši informēts par pakalpojumu pieejamību. Tāpat caur asociācijām un medijiem tiks izziņots sadarbības aicinājums psihologiem un psihoterapeitiem, kas vēlēsies ar valsti sadarboties jaunajās programmās, kolīdz būs izstrādāta sadarbības nosacījumu kārtība.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Daniels Pavļuts Veselības ministrija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form