VID neatklāj, vai pārbaudīs maksātnespējīgos 'Saskaņas' ziedotājus
Foto: LETA

Valsts ieņēmumu dienests (VID) nevar atklāt, vai maksātnespējīgās personas, kuras ziedojušas "Saskaņai" un tai draudzīgām organizācijām, tiks speciāli pārbaudītas.

Kā sacīja VID Sabiedrisko attiecību daļā, ievērojot likuma "Par nodokļiem un nodevām" 22. pantu, papildu informāciju par VID veiktajām darbībām un informāciju par konkrētām personām, kuras tās skar, VID sniegt nevar.

VID norādīja, ka, lai identificētu fiziskās personas, kuru izdevumi pārsniedz gūtos ienākumus, VID tiek izmantota datorizēta riska novērtēšanas sistēma RASA.

Šajā sistēmā ir definēti atbilstoši riska kritēriji, izmantojot VID rīcībā esošos datus no iesniegtajiem pārskatiem, deklarācijām un ziņojumiem, tajā skaitā biedrību un nodibinājumu iesniegtiem gada pārskata ziņojumiem par saņemtajiem ziedojumiem, kā arī cita veida dati, kas iegūstami, piemēram, no citām organizācijām un to reģistriem, valsts reģistriem, tajā skaitā Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja rīcībā esošā informācija par ziedotājiem politiskajām partijām.

VID uzsver, ka ar sistēmas RASA palīdzību tiek analizētas visas fiziskās personas, taču primāri VID strādā ar tām personām, kurām sistēmas RASA riska analīzes rezultātā ir konstatēta vislielākā iespējamība, ka nodokļi nav nomaksāti pilnā apjomā.

Partija "Saskaņa", kā arī tai "draudzīgās" organizācijas "Young.lv" un "9maijs.lv" 2015. gadā saņēmušas ievērojamus ziedojumus no maksātnespējīgām personām, kuru izdevumi pārsniedz oficiālos ieņēmumus, pērn decembrī vēstīja TV3 raidījums "Nekā personīga".

Organizācija "Young.lv" reģistrēta partijas "Saskaņa" biroja adresē un tās valdē ir Rīgas mēra bijusī sieva Jeļena Ušakova, savukārt biedrība "9maijs.lv" ik gadu Rīgā rīko tā dēvētās Uzvaras dienas svinības.

2015. gadā "Saskaņa" saņēmusi 5000 eiro lielu biedra naudu no partijas Rīgas koordinatora Artura Prava, bet organizācija "Young.lv" no šīs pašas personas saņēmusi 2000 eiro ziedojumu. Tomēr 2015.gada beigās Pravs pasludināts par maksātnespējīgu.

Kā vēstīja "Nekā personīga", Pravs strādā kanalizācijas uzņēmumā "KTE", kur, spriežot pēc gada pārskata, alga nepārsniedz 1000 eiro mēnesī. Bankām Pravs bija palicis parādā 16 000 eiro, bet tiesa viņam atļāva iziet bankrota procedūru, kas prasa kredītsaistību segšanai pāris gadus atdot trešdaļu no ienākumiem. Tiesas materiāli liecinot, ka Pravs to godprātīgi darījis. Raidījums secinājis, ka līdz ar to partijai un sabiedriskajai organizācijai Pravs atdevis summu, kas pārsniedz viņa oficiālos ieņēmumus.

Maksātnespējas administratore Lauma Dzelzīte pieprasījusi Prava kontu izrakstus, bet tajos nav atradusi maksājumus ne partijai, ne "Young.lv". Administratore sarunā ar "Nekā personīga" pieļāva, ka maksājumus Pravs varēja veikt arī skaidrā naudā.

Tikmēr "Saskaņas" aktīviste Jūlija Maļika-Grundāne ir maksātnespējīga kopš 2012. gada novembra. Kā liecina tiesas materiāli, no savas 715 eiro algas viņa ik mēnesi parāda atmaksai atvēlējusi 230 eiro. Tomēr ar atlikušajiem nepilniem 500 eiro mēnesī viņai kaut kā pieticis, lai 2015. gadā organizācijai "Young.lv" noziedotu 11 500 eiro, bet "Saskaņai" un biedrībai "9maijs.lv" - katrai pa 1950 eiro. Kopējā šīm trim organizācijām ziedotā summa - 15 400 eiro - aptuveni divas reizes pārsniedz Maļikas-Grundānes iztikas līdzekļus.

Savukārt "Saskaņas" Rīgas domes frakcijas priekšsēdētājs Maksims Tolstojs ir maksātnespējīgs kopš 2014. gada novembra. Pēc parāda maksāšanas, viņam ik mēnesi palika 1700 eiro, taču ar šiem ienākumiem pietika, lai 2015. gadā Tolstojs "Saskaņai" noziedotu 1995 eiro, biedru naudā samaksātu 5760 eiro, organizācijai "Young.lv" noziedotu 8991 eiro, bet organizācijai "9maijs.lv" - 9676 eiro. Kopējo summu - 26 422 eiro - izdalot ar 12 mēnešiem, sanāk, ka ik mēnesi Tolstojam minētajām organizācijām bija jāatlicina 2201 eiro, kas ir par 500 eiro vairāk nekā viņa ieņēmumi.

Tolstojs "Nekā personīga" apstiprināja, ka ir ziedojis naudu minētajām organizācijām. "Saskaņas" Rīgas domes frakcijas priekšsēdētājs apgalvoja, ka šos ziedojumus saskaņojis ar savu maksātnespējas administratoru Ēriku Spureli un kreditoriem pret to neesot bijuši nekādi iebildumi. Administrators Spurelis gan neatcerējās, ka Tolstojs būtu viņam ziņojis par tādiem ziedojumiem. Viņš arī pauda pārliecību, ka šādus pārskaitījumus maksātnespējīgai personai veikt nebūtu loģiski.

Tikmēr "Saskaņas" vadītājs, Rīgas mērs Nils Ušakovs apgalvoja, ka neko nezina par Tolstoja un citu saskaņas biedru finanšu problēmām, bet priecājas, ka partijas kasē ienāk nauda. Arī organizācijas "9maijs.lv" priekšsēdētājs, Rīgas domes deputāts Vadims Baraņņiks (S) par ziedojumu izcelsmi neesot interesējies. Saskaņā ar viņa teikto, "katrs ziedo pēc savas sirdsapziņas".

Partiju finansēšanas likums paredz, ka ziedotājam ir jāpierāda, ka viņam ir bijuši pieejami legāli līdzekļi ziedojumam. Ja persona to pierādīt nevar, tad ziedojumu var uzskatīt par nelikumīgu un partijai tas jāieskaita valsts budžetā. Savukārt par nelikumīgu starpniecību partiju finansēšanā draud kriminālsods - brīvības atņemšana līdz diviem gadiem, bet par nelikumīga finansējuma pieņemšanu var draudēt pat trīs gadus ilgs cietumsods.

"Saskaņa" 2015. gadā ziedojumos saņēmusi ap 76 000 eiro, biedra naudās - 27 000 eiro. Organizācijai "Young.lv" pagājušajā gadā saziedoti 70 000 eiro, bet organizācijai "9maijs.lv" - 149 000 eiro, vēstīja "Nekā personīga".

Source

LETA

Tags

Nils Ušakovs Saskaņa Valsts ieņēmumu dienests VID
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form