Video: Covid-19 izplatība Latvijā – ko secina Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs
Foto: Viesturs Radovics, DELFI

Ir svarīgi vakcinēties ne tikai tāpēc, ka vakcinācija pret Covid-19 novērš hospitalizāciju un smagu slimības gaitu, bet arī tāpēc, ka, tuvojoties ziemai, var parādīties gripa, kas kopā ar Covid-19 var novest pie veselības aprūpes pārslodzes, preses konferencē pauda Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra (ECDC) ģenerāldirektore Andrea Ammona.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP) piektdien, 29. oktobrī, tikās ar Ammonu un pēc tikšanās sekoja preses konference, kam bija iespējams sekot līdzi portālā "Delfi".

Abas amatpersonas tikās, lai pārrunātu situāciju ar Covid-19 Latvijā, īstenotos pasākumus un ECDC atbalstu krīzes pārvarēšanā.

Kā norādīja Ammona, ECDC monitorē gan saslimstību ar Covid-19, gan vakcinācijas aptveri Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm, tai skaitā valstīm ar mazāku vakcinācijas aptveri mēģinot rast risinājumus, kā tām palīdzēt.

Viņa uzsvēra, ka četras ES apstiprinātās vakcīnas pret Covid-19, īpaši tā delta variantu, ir efektīvas, lai novērstu hospitalizāciju, tāpēc ir svarīgi vakcinēties. Tāpat, tuvojoties ziemai, var parādīties gripa, kas kopā ar Covid-19 ir divas slimības, kas var novest pie veselības aprūpes pārslodzes, pauda Ammona.

Viņa uzsvēra, ka joprojām ir daudz neatbildētu jautājumu, uz kuriem atbildes ir jārod – ne visi iedzīvotāji ir pret vakcinēšanos, bet viņi vienkārši nav saņēmuši atbildes uz sev interesējošiem jautājumiem. Nav viegli, bet jāmēģina šos iedzīvotājus pārliecināt – tāda problēma vērojama arī citās ES valstīs, kur ir zema vakcinācijas aptvere, norādīja ECDC pārstāve.

ECDC un Latvijas SPKC eksperti regulāri sadarbojas un apmainās ar datiem, informāciju par ieviestajiem pasākumiem un to efektivitāti citās valstīs. Tikšanās laikā Pavļuts saņēmis apliecinājumu, ka arī turpmāk ECDC atbalstīs Latvijas epidemiologus ar padomiem, informāciju, starptautiskā konteksta izpratni un citu palīdzību.

ECDC ir saņēmusi finansējumu no Eiropas Komisijas (EK) laboratoriju tehniskā aprīkojuma iegādei, lai varētu noteikt vīrusa mutāciju valstīs. Arī Latvija ir pieteikusies un jau saņēmusi priekšfinansējumu infrastruktūras sagatavošanai, lai būtu gatava nākotnes izaicinājumiem, norādīja Ammona.

Komentējot pašreizējos Latvijā ieviestos drošības pasākumus, ECDC pārstāve atzīmēja, ka Covid-19 saslimstības viļņi jau augusta beigās sāka veidoties Eiropas rietumu daļā un nu virzās uz austrumiem – Latvija nav vienīgā, kas saskaras ar augstu saslimstību, taču kombinācijā ar zemu vakcinācijas aptveri tas var radīt esošo situāciju.

Kā norādīja Ammona, arī veselības aprūpes sistēma ir atšķirīga katrā valstī, tādēļ katrai valstij ir jāpieņem lēmums par epidemioloģiskās drošības pasākumiem, izvērtējot savas veselības sistēmas kapacitātes.

Valstī esošos ierobežojumus ECDC ir redzējis kopš pavasara – ik pa laikam kāda valsts nosaka lokdaunu un, lai gan tas ir spiediens uz sabiedrības psiholoģisko un emocionālo cilvēku uztveri, tomēr šādi pasākumi ir efektīvi un mazina saslimušo skaitu, norādīja Ammona, uzsverot, ka tas nav risinājums, bet kopā ar vakcinēšanos tas dod pozitīvu rezultātu.

ECDC gan nav aprēķinājis precīzu vakcinācijas aptveri, kas būtu jāsasniedz sabiedrībā, taču ir skaidrs, ka attiecībā uz Covid-19 tam būtu jābūt augstākai par 70%, jo dati liecina, ka arī valstīs, kur vakcinācijas aptvere ir sasniegusi 70%, ir augsti saslimstības rādītāji, pauda Ammona.

ECDC analizē un interpretē datus no ES dalībvalstīm par 52 lipīgajām slimībām, izmantojot Eiropas Uzraudzības sistēmu (TESSy), sniedz zinātniskas konsultācijas ES valstu valdībām un iestādēm, palīdz ES valstu valdībām sagatavoties slimību uzliesmojumiem, nodrošina jaunu veselības apdraudējumu agrīnu atklāšanu un analīzi, kā arī koordinē dažādas mācību programmas.

Jau vēstīts, ka Ministru kabinets šonedēļ nolēma, ka Latvija lūgs Eiropas Savienības (ES) atbalstu un starptautisko palīdzību aprīkojuma un ierīču nodrošināšanai, lai palielinātu slimnīcu kapacitāti atbilstoši prognozētajiem hospitalizācijas rādītājiem turpmākajās nedēļās.

Ņemot vērā, ka krīzes laikā Latvija saskarusies arī ar cilvēkresursu problēmu, ir plānots pieprasīt ES atbalstu papildu ārstu un medicīniskā personāla brigāžu nodrošināšanai, lai paplašinātu Covid-19 slimnieku ārstēšanas kapacitāti.

Tāpat ziņots, ka Veselības ministrija (VM) ir sagatavojusi plānu jaunu Covid-19 pacientiem paredzēto gultu skaita palielināšanai, kas paredz sasniegt 2500 gultu kapacitāti, un sagatavot plānu vēl 500 gultu izvietošanai, ja saslimstības rādītāji nekritīsies atbilstoši prognozēm.

Lai gan mediķu mobilizācija šonedēļ vēl netika izsludināta, tas paliek kā pēdējais solis, ja visas brīvprātīgās metodes būs izsmeltas, šonedēļ paziņoja Pavļuts.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

SPKC Koronavīruss Covid-19 Daniels Pavļuts Eiropas Savienība Veselības ministrija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form