Sākot no 15. septembra kā pirmie primārās vakcinācijas kursā papildu vakcīnu devas pret Covid-19 saņems iedzīvotāji ar būtiski novājinātu imūno sistēmu, kuriem primārā vakcinācijas kursā nav izveidojusies pietiekama aizsardzība. Preses konferencē, kurai bija iespējams sekot līdzi portālā "Delfi", Veselības ministrija (VM) informēja par iespējām imūnsupresētiem iedzīvotājiem saņemt trešo potes devu.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Ministru kabinets šī gada 7. septembrī lēma, ka Latvijā, līdzīgi kā citviet Eiropā un pasaulē, tiks sākta trešo vakcīnu devu pret Covid-19 administrēšana.

Sākot no 15. septembra kā pirmie primārās vakcinācijas kursā papildu vakcīnu devas pret Covid-19 saņems iedzīvotāji ar būtiski novājinātu imūno sistēmu, kuriem primārā vakcinācijas kursā nav izveidojusies pietiekama aizsardzība, informē VM.

Preses konferencē piedalījās Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Ģimenes vakcinācijas centra vadītāja, Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja profesore Dace Zavadska, Nacionālā veselības dienesta (NVD) Vakcinācijas projekta nodaļas vadītāja Eva Juhņēviča un NVD vadošā eksperte veselības aprūpes jautājumos Līga Gaigala.

Juhņēviča norādīja, ka līdz ar Imunizācijas valsts padomes rekomendāciju no trešdienas, 15. septembra tiek uzsākta papildu devas vakcinācija imūnsupresētiem iedzīvotājiem.

Viņa uzsvēra, ka trešās devas vakcinācija ir viena daļa no rudens vakcinācijas taktikas – ja vasarā galvenā taktika bija būt tuvāk cilvēku ikdienas gaitām, iestājoties rudenim, tā nedaudz mainīsies, joprojām esot tuvu cilvēku ikdienai, bet reizē koncentrējoties uz nomaļākām vietām, kur vakcinācijas punktu pieejamība ir apgrūtinoša.

Juhņēviča apliecināja, ka Latvijā ir pieejams pietiekams daudzums vakcīnu, lai nodrošinātu intensīvu vakcinācijas tempu arī brīdī, ja tiks nolemts par intensīvu visas Latvijas iedzīvotāju vakcināciju ar trešo devu.

Zavadska atgādināja, ka Imunizācijas valsts padome (IVP) 30. augustā pieņēma lēmumu rekomendēt papildu Covid-19 potes devu tiem cilvēkiem, kam slimības vai saņemtās terapijas dēļ ir samazināta imūnās sistēmas darbība.

Balstvakcināciju varēs saņemt:

  • pacienti ar solido orgānu audzējiem vai hematoonkoloģiskām saslimšanām, kuriem ir aktīva vai bijusi nesena terapija;
  • pacienti pēc solido orgānu vai hematopoētisko cilmes šūnu transplantācijas;
  • pacienti ar smagu primāro imūndeficītu;
  • pacienti, kuriem apstiprināta HIV infekcija ar CD4 šūnu skaitu mazāku par 50;
  • pacientiem, kuriem noris aktīva terapija ar kortikosteroīdiem augstās devās, alkilējošiem medikamentiem, antimetabolītiem, TNF blokatoriem un citiem imūnsupresējošiem bioloģiskiem preparātiem;
  • pacienti ar ilgstošu dialīzi.

Vienlaikus Zavadska uzsvēra, ka IVP rīcībā nav zinātniski pamatotas informācijas un pierādījumu par balstvakcinācijas nepieciešamību pārējām sabiedrības grupām, neatkarīgi no vecuma vai veselības stāvokļa, taču tuvākajā laikā varētu lemt par papilddevas nepieciešamību cilvēkiem, kuri ir vecāki par 75 gadiem.

"Būtiskāk nekā runāt par trešo devu ir paplašināt vakcinācijas aptveri ar pirmo un otro devu īpaši augsta riska grupās. Tieši nevakcinētie cilvēki ir galvenie vīrusa transmisijas jeb izplatības veicinātāji un vieglprātīgi rada risku savai veselībai," norādīja Zavadska.

Iedzīvotāji, kuri atbilst noteiktajiem kritērijiem, var pieteikties papildu Covid-19 vakcīnas devas saņemšanai pie sava ģimenes vai ārstējošā ārsta un kopā izvērtēt savu veselības stāvokli un nepieciešamību pēc balstvakcinācijas.

Gaigala uzsvēra, ka papildu devu var saņemt ar jebkuru no četrām Eiropā apstiprinātajām Covid-19 vakcīnām, ievērojot 28 dienu ilgu periodu starp otro un trešo devu vai pirmo un otro "Janssen" gadījumā.

Nacionālais veselības dienests (NVD) atlasījis pacientus, kas atbilst balstvakcinācijas kritērijiem, un tuvākajā laikā plāno informēt īsziņu un e-pastu veidā par iespējām saņemt trešo vakcīnas pret Covid-19 devu. Pēc pašreizējiem aprēķiniem, Latvijā varētu būt aptuveni 10 000 cilvēku, kuriem ir tāda iespēja, taču tikai ārsts var pieņemt lēmumu par trešās devas nepieciešamību.

Vienlaikus Zavadska norādīja, ka patreiz pasaulē nav pietiekamu pierādījumu, ka tiem cilvēkiem, kas vakcīnu pret Covid-19 saņēmuši decembrī vai janvārī, būtu novērojama imūnās sistēmas atbildes vājināšanās un nepieciešams saņemt balstvakcināciju.

"Vakcīna ir medikaments un medikamentus nelietojam tad, kad gribas. Ir jābūt pamatojumam, kas tieši trešās devas saņēmējiem būs labāk. Viņi nesaslims, būs augstāka noturība – uz šiem jautājumiem nav pamatotas atbildes, lai visi iedzīvotāji ietu saņemt papildu devu," uzsvēra Zavadska.

Saskaņā ar zinātniskos pierādījumos balstītu informāciju, Eiropas Slimību kontroles centra (ECDC), Eiropas Zāļu aģentūras (EZA) un Imunizācijas valsts padomes (IVP) rekomendācijām, šobrīd papildu vakcīnas deva vajadzīga cilvēkiem, kuriem ir ievērojami samazināta organisma imūnās sistēmas funkcionēšana (slimības vai terapijas izraisīta augsta imūnsupresija), lai nostiprinātu standarta vakcinācijas kursa efektivitāti.

Šāda nepieciešamība varētu būt, piemēram, cilvēkiem pēc orgānu transplantācijas, pacientiem, kuri ilgstoši saņem dialīzes procedūras, HIV pacientiem ar asinsrades sistēmas slimībām.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Koronavīruss Covid-19 Vakcinācija pret Covid-19 Dace Zavadska Vakcinācija Ministru kabinets NVD
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form