Jau otro mēnesi apmeklētājiem slēgtajā Āgenskalna tirgū šonedēļ paviesojās portāls "Delfi", piedāvājot tur redzēto tukšumu un nekārtību apskatīt arī lasītājiem.

Ik pa laikam pie tirgus vēl piestāj pircēji, bet drīz vien viņi ir spiesti doties prom, jo kopš 1. janvāra apmeklētājiem ieeja tirgū ir liegta. Teritorijā atrodams vien apsargs un skaļi rūcošs ģenerators, kas darbina otrpus tirgum esošo lombardu.

Āgenskalna tirgu šomēnes savā pārziņā pārņēma Rīgas dome (RD), laužot līgumu ar pašvaldības AS "Rīgas Centrāltirgus", kas Nometņu ielā 64 saimniekoja kopš 1996. gada.

Dome drīzumā izsludinās konkursu uz 30 gadus ilgām nomas tiesībām Āgenskalna tirgū, līgumā iekļaujot vairākus noteikumus, piemēram, apliecinājumu par pretendenta līdzekļiem vai kredītresursiem vismaz piecu miljonu eiro apmērā un pienākumu saglabāt tirgus kultūrvēsturisko vērtību.

Tirgus apmeklētājiem varētu tikt atvērts 2021. gada otrajā pusē, jo pēc līguma parakstīšanas jaunajam nomniekam doti trīsarpus gadi nodot tirgu ekspluatācijā.

Nomniekam arīdzan būs jāgādā par kultūras aktivitāšu īstenošanu Āgenskalna tirgū, verot tā durvis vietējo iedzīvotāju iniciatīvām, nevalstiskajām organizācijām un uzņēmumiem.

Savukārt apakšnomniekiem, kuri tirgū nodarbosies ar mazumtirdzniecību, katram nedrīkstēs atvēlēt vairāk par 100 kvadrātmetriem plašu teritoriju. RD Īpašuma departaments skaidro, ka šāds nosacījums līgumā iestrādāts, lai tirgū neievāktos kāda lielveikalu ķēde.

Līgumu ar "Rīgas Centrāltirgu" dome izvēlējās lauzt, jo uzņēmumam nav naudas tirgu rekonstruēt. Kā liecina pārskats pār kapitālsabiedrības darbību 2016. gadā, "Rīgas Centrāltirgus" ir uzkrājis 3,3 miljonus eiro.

Lai gan janvārī RD Pilsētas īpašuma komitejas sēdē kapitālsabiedrības valdes priekšsēdētājs Artis Druvnieks prezentēja 12 miljonu eiro rekonstrukcijas plānu "Gailene", kam jāvārdu teikušas vairākas "Rīgas Centrāltirgus" uzrunātās bankas, Oļega Burova (GKR) vadītā komisija izlēma klausīt Īpašuma departamenta padomam – jāmeklē jauns nomnieks, jo ņemt kredītu ir pārāk riskanti. Janvāra izskaņā šo plānu akceptēja arī RD sēdē.

Vēstīts, ka no šā gada 1. janvāra uz rekonstrukcijas laiku ir pārtraukta Āgenskalna tirgus darbība, jo daļa ēkas konstrukciju ir kļuvusi bīstama apmeklētājiem. To secinājusi būvinženieru firma SIA "CMB" un Būvniecības valsts kontroles birojs.

Āgenskalna tirgus ir vecākais un plašākais Pārdaugavas tirgus, kas atklāts 1925. gadā. Līdz pat šim ēkai ne reizi nav veikta kompleksa rekonstrukcija. Tirgus atrodas uz 8433 kvadrātmetrus plaša zemesgabala, kura kadastrālā vērtība ir 500 293 eiro. Uz tā atrodas vairākas ēkas, kuru platība kopumā ir 5663 kvadrātmetri.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!