Video: Kā no 8. februāra skolas organizēs mācības – skaidro IZM
Foto: Shutterstock

No pirmdienas, 8. februāra, 1. un 2. klašu skolēni atsāks klātienes mācības, bet atsevišķām skolēnu grupām tiks sāktas individuālās klātienes konsultācijas, otrdien, 2. februārī, vienojās valdība. Plašāku informāciju par izglītības procesa organizēšanu trešdien, 3. februārī, preses konferencē sniedza izglītības ministre Ilga Šuplinska (JKP) un Izglītības kvalitātes valsts dienesta vadītāja Inita Juhņēviča. Preses konferencei bija iespējams sekot tiešraidē portālā "Delfi'.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Tā kā izglītības pieejamība klātienē ir viena no prioritārajām jomām, kurā mazināt ieviestos drošības pasākumus, Ministru kabinets otrdien, 2. februārī, konceptuāli vienojies, ka, lai uzlabotu izglītības procesa kvalitāti un atvieglotu mazāko skolēnu vecāku ikdienu, no 8. februāra ar drošības pasākumiem mācības klātienē atsāk 1. un 2. klašu skolēni.

Sākot ar 8. februāri mācību procesā spēkā stāsies šādas izmaiņas: 1. un 2. klašu skolēni atsāks klātienēs mācības, kā arī ir atļautas klātienes konsultācijas obligātā mācību satura apguvei visās vecumposma kategorijās. Konsultāciju loģistika jāplāno katrai skolai individuāli, ņemot vērā šādus nosacījumus: konsultācija var ilgt līdz 40 minūtēm, tā nepārklājas ar 1. un 2. klašu skolēnu nodarbībām, preses konferencē trešdien sacīja Šuplinska.

Priekšmeta skolotāji aicināti rīkot līdz desmit konsultācijām nedēļā pēc vajadzības, norādīja Šuplinska.

Individuālās konsultācijas paredzētas skolēniem, kuriem ir grūtības mācībās, skolēniem ar ierobežotu pieeju tehnoloģijām, kā arī tiem, kam nepieciešams psiholoģiskais atbalsts, skaidroja ministre.

Vienlaikus konsultāciju laikā jāņem vērā arī Covid-19 izplatības ierobežošanas drošības pasākumi, proti, konsultācijas telpā drīkst atrasties tikai skolēns un pedagogs, jāievēro divu metru distance un telpas jāvēdina pēc katras konsultācijas, skaidroja Izglītības kvalitātes valsts dienesta vadītāja Juhņeviča.

Atsākoties klātienes mācībām 1. un 2. klašu skolēniem, kuru kopējais skaits ir aptuveni 40 000 izglītojamie, kā norādīja Šuplinska, bērniem būs jāuzliek sejas maska.

"Ja bērns atsakās vilkt masku, viņam [skolā] jānodrošina atsevišķa telpa. Skolai nekavējoties jāsazinās ar vecākiem, jānoskaidro situācija, un tad kopīgi ar vecākiem jāvienojas vai nu par izglītības procesa turpināšanu ģimenē, vai par to, ka tomēr bērns velk masku atgriežas mācību telpā kopā ar citiem bērniem," skaidroja Juhņeviča.

Tāpat preses konferencē Šuplinska aicināja 1. un 2. klašu skolēnus uz skolu doties kājām vai arī vest viņus uz skolu ar personīgo auto. Sabiedrisko transportu Šuplinska neieteica izmantot.

Interešu izglītība līdz ar klātienes mācībām neatsāksies, ņemot vērā šī brīža epidemioloģisko situāciju, teica ministre.

Lēmums atsākt jaunākajām klasēm klātienes mācības tika pieņemts, izvērtējot divus faktorus, –jaunāko klašu skolēni mācību vielu attālināti apgūst uz pusi sliktāk nekā klātienē, kā arī emocionāli sociālo spriedzi, norādīja ministre.

Gadījumā, ja vecāki nevēlas, lai bērns apmeklē klātienes mācības, viņiem jāiesniedz iesniegums skolas direktoram, kurš pēc tā saskaņošanas ar skolas dibinātāju izdos rīkojumu par skolēna izglītības programmā paredzētā mācību satura apguvi ģimenē.

9. klašu eksāmeni, savukārt, ir atcelti, to vietā būs diagnosticējošie monitoringa darbi, par kuriem sīkāka informācija sekos vēlāk, teica Šuplinska.

Par mācību gada pagarinājumu šobrīd IZM vēl nesniedz konkrētu informāciju, jo turpina sekot līdzi epidemioloģiskajai situācijai.

Jau vēstīts, ka visiem skolēniem, kas ir sociāli emocionālajās riska grupās, būs iespēja saņemt klātienes konsultācijas. Šuplinska preses konferencē pēc valdības sēdes sacīja, ka, pieņemot ar izglītības jomu saistītos lēmumus, tika vērtēti vismaz trīs aspekti. Ministre atgādināja, ka Eiropā līdzīga epidemioloģiskā situācija ir vismaz astoņās valstīs.

"Ja skatāmies, kāda ir politika attieksmē pret skolu, tad redzam, ka tā patiešām ir dažāda. Otra lieta, kas jāatzīst – eksperti jau pašā pandēmijas sākumā atzinuši, ka tieši mazajām klasītēm ir ļoti aktuāla klātienes mācību forma. Trešā lieta, kas jāatzīmē, ka mēs patiešām esam ieviesuši papildus drošības pasākumus, kas ļautu pakāpeniski atgriezties skolā arī citām sākumskolas klasēm," uzsvēra ministre.

Viņa atzina, ka šobrīd ir stāsts par 1.-2. klasi klātienē, jo gatavība patstāvīgi strādāt ir vismazākā šajā grupā.

Tāpat jāņem vērā, ka sociāli emocionālā spriedze skolās ir pastiprināta, un Latvija ir viena no tām valstīm, kur attālinātais mācību process ir ieildzis jau triju mēnešu garumā. "Tāpēc tika pieņemts lēmums, ka šīs individuālās konsultācijas, pirmkārt ir paredzētas sociālās riska grupā esošajiem – bērniem, kam ir grūtības mācībās; tiem, kam ir ierobežota pieeja viedierīcēm; tiem, kas psiholoģiski un sociāli emocionālajā plāksnē jūtas atsvešināti, vai ir pastiprinātas problēmas," skaidroja ministre.

"Mēs esam arī izšķīrušies par 9. klases monitoringa darbu, bet 12. klasei domājam par individuālajām konsultācijām. Ministrija turpinās atbalstīt skolotājus, pastiprināti domāt par tām mācību formām, kas iespējamas "Tava klase" platformā, kā arī domāt par to, cik lielā mērā un ko varam darīt, lai sociāli emocionālā spriedze mazinātos," teica Šuplinska.

Kā "drošības komplektu" skolās ministre nosauca dezinfekciju, vēdināšanu, sejas maskas, distanci. Tā bija viņas atbilde uz žurnālistu jautājumu, vai mazajiem bērniem skolā būs jānēsā maskas.

Jau ziņots, ka vidusskolas absolventiem 2020./2021. un 2021./2022 mācību gadā, lai iegūtu vidējās izglītības atestātu, būs jākārto trīs obligātie centralizētie eksāmeni (CE) – latviešu un angļu valodā, kā arī matemātikā.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Ilga Šuplinska Koronavīruss Covid-19 IZM Ministru kabinets
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form