Video: Līdz gada beigām plānots vakcinēt 82% Latvijas iedzīvotāju – ko paredz vakcinācijas plāns
Foto: F64

Veselības ministre Ilze Viņķele (AP), kura otrdien zaudēja Ministru prezidenta uzticību, iepazīstināja ar Veselības ministrijas (VM) izstrādāto vakcinācijas pret Covid-19 stratēģijas ieviešanas plānu. Plāna prezentācijai varēja sekot līdzi portālā "Delfi".

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Līdz gada beigām plāno vakcinēt 82% Latvijas iedzīvotāju, tā preses konferencē atklāja Viņķele.

Viņa norādīja, ka vakcīnas plānā ir norādītas ar rezervi, sakot, ka vakcīnu pietiks visiem.

Tāpat Viņķele uzsvēra, ka piegādes atkarīgas no iepirkuma un no tā, kādā tempā zāļu ražotāji piegādās savu produktu Latvijai.

Atbilstoši Eiropas Zāļu aģentūras plānotajam vakcīnu reģistrācijas grafikam un vakcīnu ražotāju sniegtajām vakcīnu piegādes aplēsēm, VM prognozē, ka janvārī tiks piegādātas vakcīnas, lai nodrošinātu mediķu vakcināciju un jau janvārī vai februārī uzsāktu ilgstošas sociālās aprūpes klientu un darbinieku vakcināciju. Tāpat plānots, ka februārī būs iespēja uzsākt senioru, kas ir vecāki par 80 gadiem, vakcināciju. Rezultātā pirmajā gada ceturksnī kopumā varētu būt iespēja vakcinēties 16% Latvijas iedzīvotāju. Savukārt, pievienojoties citām iedzīvotāju grupām, līdz jūlijam jau šāda iespēja būtu 60% iedzīvotāju.

Ikviens Latvijas iedzīvotājs tiks informēts, kurā brīdī viņam ir iespēja vakcīnu saņemt, tāpēc nevajadzētu uztraukties, ka nokavēs rindu, nesaņems ziņu un nevarēs pieteikties. Cilvēkus uzrunās gan ģimenes ārsti, gan dažādas pacientu un darba devēju organizācijas, paši darba devēji un valsts iestādes. Tāpat tiks saņemta elektroniska vēstule, informācija būs pieejama medijos un citos kanālos. Gada pirmajā pusē īpašs uzsvars būs ir prioritārajām grupām, savukārt citi vakcinēties varēs gada otrajā pusē.

Piemēram, ģimenes ārsti par savu iespēju sākt vakcinēties ziņu saņems jau janvārī, pēc tam būs nepieciešams pierakstīties kādā no vakcinācijas kabinetiem slimnīcās vai veselības aprūpes centros.

Skolotājiem kārta vakcinēties būs februārī un vakcināciju veiks arī uz vietas izglītības iestādēs, ko nodrošinās mobilās vakcinācijas brigādes. Martā uz vakcināciju ģimenes ārsti aicinās cilvēkus ar 2. tipa cukura diabētu, bet aprīlī ikvienu, kas ir vecumā no 60-64 gadiem. Pēc šāda principa iedzīvotāji ir sadalīti vakcinējamo personu grupās. Ar laika grafiku un konkrētām personu grupām ikviens var iepazīties šeit.

Šāda plāna īstenošanai palielināta būs arī vakcinācijas kabinetu kapacitāte, tāpēc plānots, ka laika posmā no janvāra līdz martam tiks vakcinēti vidēji 50 131 cilvēki nedēļā, atbilstoši pieejamo vakcīnu apjomam katrā mēnesī. Līdz marta beigām ražotāji solījuši piegādāt vakcīnas 325 851 cilvēku vakcinācijai.

Laika posmā no aprīļa līdz jūnijam prognozētais piegādāto vakcīnu apjoms dubultosies, tādēļ tiks dubultota vakcinācijas kabinetu kapacitāte, nodrošinot, ka nedēļas laikā tiks vakcinēti 100 000 cilvēki, paredz VM.

Vakcinācijā būs iesaistītas valsts un pašvaldību slimnīcas, privātie veselības centri, poliklīnikas, ģimenes ārstu prakses, kā arī citu resoru ārstniecības iestādes. Tāpat ir zināms konkrēts plāns vakcīnu piegāžu organizēšanai, uzglabāšanai un vakcinācijas nodrošināšanai kabinetos uz vietas.

Vienlaikus būtisks uzdevums ir nodrošināt izsekojamību katram vakcinācijas gadījumam. Tāpēc vakcinācijas fakts tiek reģistrēts E-veselības portālā un pēc tam būs iespēja sekot līdzi cilvēka veselības stāvoklim un citiem aspektiem.

Lai sabiedrību plašāk informētu par vakcinācijas nozīmi un iespējām, šā gada 1. ceturksnī tiks īstenota sabiedrības informēšanas kampaņa. Jau šobrīd detalizēta informācija ir pieejama Slimību profilakses un kontroles centra tīmekļvietnes sadaļā "Vakcīnas pret Covid-19", informācija par vakcīnu izstrādi un apstiprināšanu – Zāļu valsts aģentūras tīmekļvietnē sadaļā "Covid-19 ziņas".

Vēstīts, ka Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) otrdien ir izteicis neuzticību veselības ministrei Viņķelei un ir informējis par to arī valdību veidojošo partiju pārstāvjus. Ministru prezidents atbilstoši Sadarbības līgumam ir aicinājis partiju apvienību "Attīstībai/ Par!" virzīt jaunu veselības ministra amata kandidātu.

Ziņots, ka aizvadītajā dienā pret Covid-19 vakcinēti 678 cilvēki, bet kopā vakcinēti 2923 cilvēki, liecina Nacionālā veselības dienesta (NVD) apkopotie dati. Visvairāk cilvēku vakcinēts Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā - 332. Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā vakcinējušies 95, bet Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā - 40.

Tāpat NVD norāda, ka ikdienā publicēto vakcinēto cilvēku skaits var mainīties, jo saskaņā ar normatīvajiem aktiem dati par vakcinācijas faktu e-veselības sistēmā tiek ievadīti vienas līdz piecu darba dienu laikā pēc vakcinācijas fakta.

Kā ziņots, Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) 21. decembrī paziņoja, ka apstiprinājusi farmācijas uzņēmumu "Pfizer" un "BioNTech" izstrādātās Covid-19 vakcīnas izmantošanu Eiropas Savienībā (ES), paverot ceļu vakcinācijas uzsākšanai tuvākajās dienās. 26. decembrī Latvija saņēma pirmo kravu ar 9750 farmācijas uzņēmumu "Pfizer" un "BioNTech" izstrādātās vakcīnas pret Covid-19 devām.

28. decembrī Latvijā sākta vakcinācija pret Covid-19, kā pirmajiem to saņemot veselības aprūpes darbiniekiem, kuri strādā ar Covid-19 pacientiem slimnīcās, kā arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta darbiniekiem.

Covid-19 vakcīnas tiks apmaksātas no valsts budžeta. Veselības ministrijas stratēģija paredz, ka Latvijā vakcinācija notiks pakāpeniski. Vispirms vakcinēs medicīnas darbiniekus, savukārt pēc tam sociālās aprūpes centru klientus un darbiniekus, tiem sekos citi cilvēki, kuri ir riska grupās.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Koronavīruss Covid-19 Ilze Viņķele Veselības ministrija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form