Sestdien Rīgas ielās krāšņā gājienā vienojās geji, lesbietes un transpersonas, kā arī viņu atbalstītāji. Savukārt biedrība "Antiglobālisti" rīkoja savu protesta akciju. Pasākumā piedalījušies apmēram 5000 cilvēku, bet policija par dažādiem pārkāpumiem aizturējusi trīs cilvēkus.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Portāls "Delfi" piedāvā aplūkot video un foto, kā arī teksta tiešraides arhīvu no pasākuma.

Praids Rīgā
Teksta tiešraide noslēgusies.
Kā savā "Twitter" kontā norāda Orols, viņu policija "bez iemesla" aizturējusi pie Vērmanes dārza un patlaban viņš atrodoties Matīsa ielā, policijas iecirknī. Savukārt Valsts policija viņam atbildējusi, ka aizturēšana notikusi par "piketa noteikumu pārkāpumu" un, ka "protokolā viss būs uzrakstīts".
Aicinājumu nesmēķēt daudzi gan necenšas ievērot, novēroja "Delfi".
Kā portāls "Delfi" noskaidroja policijā, viens no trīs gājiena laikā aizturētajiem ir biedrības "Antiglobālisti" līderis Andris Orols. Viņš aizturēts par sapulču, gājienu un piketu noteikumu pārkāpumu. Savukārt vienu cilvēku policija aizturējusi, jo viņš bija sagatavojis olas, lai mestu dalībniekiem. Trešā persona aizturēta par bīstamu darbību, kas varētu būt klasificējama kā huligānisms.
Cilvēki Vērmanes dārzā sēž zālītē un izbauda silto laiku, bet daļa no gājiena dalībniekiem jau dodas prom no pasākuma norises vietas.
Policija turpina strādāt, pārbaudot cilvēkus, kas vēlas iekļūt Vērmanes dārzā arī pēc gājiena.
Kā portālam "Delfi" pastāstīja Valsts policijā, par dažādiem pārkāpumiem esot trīs aizturētie, bet gājienā piedalījušies aptuveni 5000 dalībnieku un tas aizvadīts bez būtiskiem starpgadījumiem. Pēc gājiena pasākuma organizatori uzrunā dalībniekiem izteica pateicību visiem, kas ieradušies. Publika uz to reaģēja ar ovācijām.
Iepretim Latviešu biedrības namam sapulcējušies "Antiglobālisti". Viņi žurnālistiem norādīja, ka "pasaulē notiek globalizācijas process", bet tas nav nepieciešams, jo nevajag "samaisīt kopā tautas". Runājot par geju un biseksuāļu gājienu un tiesībām, "Antiglobālistu" pārstāvis norādīja, ka viņi uzspiež sabiedrībai novirzes. Pāris minūšu laikā tiem pievienojas vēl pāris cilvēki, kas atnākuši paklausīties "Antiglobālistu" uzskatus, kurus biedrības pārstāvis klaji un skaļi pauž visiem uz ielas stāvošajiem. Viņiem pievienojas arī iepriekš gājiena noslēgumā esošie protestētāji.
Visi gājiena dalībnieki veiksmīgi nokļuvuši galamērķī - Vērmanes dārzā -, kur līdz pulksten 18:00 norisināsies tematisks koncerts un aktivitātes.
Kāds Eiropraida pretinieks pie Augstākās tiesas nodedzinājis varavīksnes karogu, kas ir lesbiešu, geju, biseksuāļu un transpersonu (LGBT) kustības simbols, novēroja aģentūra LETA.
Kā portālam "Delfi" skaidroja pret gājienu negatīvi noskaņotais jaunietis, viņi iestājas pret homoseksuālisma propagandu. "Mājās geji var darīt ko grib, bet rādīt to visiem uz ielas nevajag. Mēs iestājamies pret homoseksuālisma propagandu. Pret to. Viņi paši saka, lai mēs "nelienam viņu gultā", bet viņi paši "to atklāti demonstrē visiem publiski"," savus uzskatus skaidroja protestētājs.
Praids būšot arī Maskavā..
Negatīvi noskaņoto cilvēku bariņš, gājiena dalībniekiem rāda žestu - uz leju pavērstu īkšķi un groza galvu. Tikmēr atbalstītāji smaida un māj, uzmundrinot viņus.
Pie Vērmanes dārza sastājušies geju nelabvēļi ar plakātiem un kaut ko dedzina.
Gājiens pamazām tuvojas savam sākuma punktam. Pagaidām viss noritējis bez starpgadījumiem.
Organizatoriem ir arī noalgota sava apsardze, kas iet līdz kopā ar dalībniekiem, vērojot apkārtni, ieskaitot māju fasādes - logus un balkonus.
Ļaudis uz Elizabetes ielas plivina karogus, dzied dziesmas un priecājas.
Russia, Ukraine flags march together at LGBT parade in Riga http://t.co/kee7vUwtY4 pic.twitter.com/1fn3ekENfz via @MaximEristavi— Liveuamap (@Liveuamap) June 20, 2015
Pirmie skatītāji sāk kliegt, bet kliegšanu pārskandina mūzika - ar skaļruņiem aprīkots auto, kurš brauks gājiena priekšgalā.
Gājiens sākas!
https://twitter.com/PoksisInta/status/612211501219344384
Dalībnieki stājas gājienam. Pirmajās rindās arī žurnālists Kārlis Streips.
Specvienība Omega ieņem vietas gājiena sākumā.
Policija notikuma vietā strādā arī ar suņiem, savukārt žoga otrā pusē jau sanākuši daudzi ziņkārīgie.
"Liekas, ka viss ir noorganizēts ļoti labi. Nav bijuši nekādi starpgadījumi un mēs jūtamies satriecoši. Rīga ir skaista un laika apstākļi mūs lutina - ir silts, spīd saule un nelīst. Lielisks pasākums," sarunā ar portālu "Delfi" sacīja Julianna, kas uz praidu ieradusies no Francijas.
Kas te Vērmanes dārzā, kaut kāds Positivus pasākums?— Pēteris Pūrītis (@peterispuritis) June 20, 2015
Vērmanes dārza apkārtni uzrauga policisti un ieskauj žogs.
Bez gājiena dalībniekiem - gejiem un lesbietēm - sapulcējušies arī viņu atbalstītāji, kas apbruņojušies ar plakātiem, kas liecina, ka šī ir "no homofobijas brīva zona".
Vērmanes dārzā nudien jūtama pozitīva atmosfēra. Teltīs tiek cepts šašliks un desiņas, bet kafejnīcā pie estrādes cilvēki dzer alu, priecīgi sarunājas un smejas. Visur dzirdama arī angļu valoda, kā arī cilvēki sarunājas franciski un spāniski.
Kā portālam "Delfi" pastāstīja viena no pasākuma organizatoru komandas, patlaban dalībnieku noskaņojums ir pacilājošs. Viņa pauda gandarījumu par cilvēku aktivitāti, kā arī norādīja, ka pagaidām organizatori nav saskārušies ar negācijām no sabiedrības puses. Jautāta par aptuveno cilvēku skaitu, kas varētu doties gājienā, viņa sacīja, ka "cer, ka aptuveni 2000 cilvēku piedalīsies pašā gājienā".
Lai tiktu Vērmanes dārzā ir jāuzrāda somas saturs, ja neesi dalībnieks vai preses pārstāvis. Policija un organizatori veic stingru "face control" funkciju, pārliecinājās portāls "Delfi".
Pilsētniekiem jārēķinās, ka uz gājiena laiku īsu brīdi Brīvības ielā būs bloķēta satiksme. Gājiens sāksies plkst.14. No plkst.13.50 līdz 16 policija slēgs gājēju un transportlīdzekļu satiksmi Tērbatas ielas posmā no Merķeļa ielas līdz Matīsa ielai, Elizabetes ielas posmā no Brīvības ielas līdz Krišjāņa Barona ielai, Brīvības ielas posmā no Merķeļa ielas līdz Matīsa ielai, Bruņinieku ielas posmā no Krišjāņa Barona ielas līdz Brīvības ielai, Dzirnavu ielas posmā no Krišjāņa Barona ielas līdz Brīvības ielai, Blaumaņa ielas posmā no Brīvības ielas līdz Krišjāņa Barona ielai, Lāčplēša ielas posmā no Baznīcas ielas līdz Krišjāņa Barona ielai, Ģertrūdes ielas posmā no Baznīcas ielas līdz Krišjāņa Barona ielai, Martas ielas posmā no Tērbatas ielas līdz Krišjāņa Barona ielai un Stabu ielas posmā no Baznīcas ielas līdz Krišjāņa Barona ielai. Atstātie transportlīdzekļi tiks pārvietoti uz tuvāko iespējamo stāvēšanai atļauto vietu.
Saistībā ar Eiropraida gājienu un sapulci Valsts policija šodien no plkst.7 līdz 16 slēgs satiksmi atsevišķos Rīgas ielu posmos. Transportlīdzekļu satiksme tiks slēgta Tērbatas ielas posmā no Merķeļa ielas līdz Dzirnavu ielai, Elizabetes ielas posmā no Brīvības ielas līdz Krišjāņa Barona ielai, Elizabetes ielas posmā un virzienā (labajā ielas pusē) no Brīvības ielas līdz ieejai Vērmanes dārzā un Tērbatas ielas posmā no Elizabetes ielas līdz ieejai Vērmanes dārzā.
Pie Vērmanes dārza sāk pulcēties pirmie gājiena dalībnieki.

Kā norādīts gājiena oficiālajā informācijas vietnē "Pride.lv", gājienam pieteikušās daudzas organizētas grupas. Latvijā lielāka lesbiešu, geju, biseksuāļu, transpersonu un viņu draugu apvienības "Mozaīka" grupa būs izvietojusies gājiena sākumā, taču gājiena dalībnieki var pievienoties arī citām grupām, kuru idejas, saukļi un vērtības tiem ir tuvas, norāda pasākuma organizatori.

"Mozaīka" un "Euro Pride 2015" komanda sadarbojusies ar tiesībsargājošām iestādēm, lai nodrošinātu gājiena norisi bez starpgadījumiem. Organizatori norāda, ka par dalībnieku drošību rūpēsies policijas darbinieki. Sagatvošanās un pasākuma norises darbos iesaistīti arī brīvprātīgie.

Ar gājienu tiks svinētas homoseksuāļu un transpersonu tiesības un brīvības, kā arī aktualizēti cilvēktiesību jautājumi, skaidro "Pride.lv". "Šis būs nozīmīgākais gājiens, kas jebkad noticis Baltijas valstīs. "Euro Pride 2015" gājiens tāpat kā jebkurš cits praida gājiens simbolizē kopienas redzamību un tiesības uz vārda un pulcēšanās brīvību. Tajā pašā laikā "Euro Pride 2015" ir iespēja pievērst uzmanību lesbiešu, geju un transpersonu tiesību problēmām ne tikai Latvijā un Baltijā, bet visā Austrumeiropā un citur pasaulē, kur LGBT tiesības netiek ievērotas un cilvēki — apdraudēti," vēstī "Pride.lv".

Savukārt biedrība "Antiglobālisti" izmantoja iespēju publiski paust savu viedokli par Eiropraidu un uz Merķeļa ielas trotuāra iepretim Latvijas Universitātei rīkoja savu protesta akciju.

"Biedrība šajā laikā neplāno veikt kādas publiskas aktivitātes. Ja kāds to vēlas darīt, tad tās būs šo cilvēku privātas iniciatīvas," teikts paziņojumā medijiem.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Antiglobālisti Eiropraids Mozaīka
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form