Foto: F64
Otrdien, 22. decembrī, notika Ministru kabineta un Krīzes vadības padomes ārkārtas sēde, kurā tika skatīta virkne jautājumu saistībā Covid-19 saslimšanas ierobežošanu, tostarp aktuālākā informācija par vakcināciju. Preses konferencei pēc valdības sēdes varēja sekot līdzi portālā "Delfi".

Preses konferencē piedalījās: Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV), Veselības ministre Ilze Viņķele (AP), Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV), Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (KPV LV) un Slimību profilakses un kontroles centra Infekcijas slimību un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs.

Sēdes laikā tika uzklausīta Veselības ministrijas (VM) sagatavotā informācija par aktuālo epidemioloģiskās drošības situāciju un veselības aprūpes sistēmas kapacitāti un noslodzi, testēšanu, kā arī situāciju ģimenes ārstu praksēs. Tāpat veselības ministre Ilze Viņķele (A/P) valdību iepazīstināja ar aktuālāko informāciju saistībā ar Vakcināciju pret Covid-19.

Ministru kabinets ārkārtas sēdē arī izskatīja jautājumu par tūristu mītņu gatavību izmitināt Covid-19 inficētos un kontaktpersonas, šādu variantu jau iepriekš piedāvāja Ekonomikas ministrija un VM. Pēc ministrijas aplēsēm, kopējais nepieciešamais finansējums valsts atbalsta sniegšanai mēnesī ir 563 500 eiro.

Jau ziņots, ka tūristu mītnes Rīgā un reģionos ir izrādījušas interesi sadarboties, nodrošinot personu, kurām apstiprināta Covid-19 infekcija, vai to kontaktpersonu izmitināšanu. Lielākās Rīgas viesnīcas informējušas, ka tām jau ir bijusi pieredze ar Covid-19 pozitīvu viesu – viesstrādnieku un tālbraucēju – izmitināšanu un ēdināšanas pakalpojuma nodrošināšanu.

Valdība arī izskatīja priekšlikumu, kas paredz turpināt apziņot ar SMS tās personas, kuras ieceļo vai atgriežas Latvijā no ārvalstīm. Plānots, ka arī 2021. gadā valdība segs izdevumus elektronisko sakaru komersantiem, kas būs radušies, nosūtot SMS.

Jau vēstīts, ka, ņemot vērā straujo Covid-19 infekcijas izplatīšanos un pieaugošo veselības nozares pārslodzes risku, valdība atkārtoti izsludinājusi ārkārtējo situāciju līdz 11. janvārim.

Tās laikā noteikti stingri pulcēšanās un citi ierobežojumi, lai stabilizētu situāciju un novērstu strauju Covid-19 izplatību. Tāpat līdz 11. janvārim nedrīkst notikt publiski pasākumi klātienē. Ārkārtējās situācijas laikā nedrīkst sniegt pakalpojumus, kas saistīti ar izklaidi un labsajūtu. Stingras prasības ārkārtējās situācijas laikā ir arī sabiedriskās ēdināšanas vietām, kā arī tirdzniecības centriem.

Arī Latvijas veselības aprūpes jomā 10. decembrī tika izsludināta ārkārtas situācija.

Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) pirmdien, 21. decembrī, paziņoja, ka apstiprinājusi farmācijas uzņēmumu "Pfizer" un "BioNTech" izstrādātās Covid-19 vakcīnas izmantošanu Eiropas Savienībā (ES), paverot ceļu vakcinācijas uzsākšanai tuvākajās dienās.

Pirmajā piegādē Latvijā varētu nonākt 9750 farmācijas uzņēmumu "Pfizer" un "BioNTech" izstrādātās vakcīnas pret Covid-19 devas.

Plānots, ka Latvija vakcīnas saņems 26. decembrī. Savukārt 28. decembra rītā zāļu lieltirgotavas piegādās šo vakcīnu desmit Latvijas slimnīcu vakcinācijas kabinetiem.

Plānots, ka 28. decembrī sāksies vakcinācija, kā pirmajiem to saņemot veselības aprūpes darbiniekiem, kuri strādā ar Covid-19 pacientiem slimnīcās, kā arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta darbiniekiem.

Covid-19 vakcīnas tiks apmaksātas no valsts budžeta. Veselības ministrijas stratēģija paredz, ka Latvijā vakcinācija notiks pakāpeniski. Vispirms vakcinēs medicīnas darbiniekus, savukārt pēc tam sociālās aprūpes centru klientus un darbiniekus, tiem sekos citi cilvēki, kuri ir riska grupās.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!