Trešdien Latvijas Datortehnoloģiju asociācijas (LDTA) pārstāvjiem, tiekoties ar autortiesību aģentūras AKKA/LAA pārstāvi Ivaru Mačuli, izdevies vienoties par kārtību, kā tā sauktie “profesionālie lietotāji” var reģistrēties un nemaksāt papildus mantisko tiesību atlīdzību par tukšajām CD un DVD matricām, portālam “Delfi” pastāstīja LDTA izpilddirektors Dzintars Zariņš.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
Sarunas gaitā klātesošie nolēma, ka pēc viedokļu precizēšanas, skaidrojumi par maksājuma izdarīšanu tiks ievietoti lielāko vairumtirgotāju un AKKA-LAA mājas lapā.

10.maijā valdība pieņēma noteikumus, kas reglamentē tukšo materiālo nesēju un reproducēšanai izmantojamo iekārtu atlīdzības lielumu un tās iekasēšanas, atmaksāšanas, sadales un izmaksas kārtību. Saskaņā ar noteikumiem Latvijā autoriem paredzētā atlīdzība par CD matricām ir 10 santīmi un tukšajām DVD matricām 20 santīmi, kas ir vislielākā Baltijas valstīs.

Tomēr, atšķirībā no iepriekšējiem Ministru kabineta noteikumiem, jaunajos ir paredzēts arī "profesionāla lietotāja" statuss, tas nosaka, ka šiem profesionālajiem lietotājiem tiek dota iespēja nemaksāt atlīdzību, reģistrējoties profesionālo lietotāju reģistrā. Profesionālie lietotāji var būt gan raidorganizācijas, kas CD matricas un citus datu nesējus izmanto profesionālā darbībā, gan komersanti, kas tukšos materiālos nesējus vai reproducēšanai izmantojamās iekārtas ieved vai iegādājas no ievedēja vai izgatavotāja un izmanto darbu un blakustiesību objektu reproducēšanai komerciālos nolūkos, gan arī komersanti un valsts vai pašvaldību iestādes (aģentūras), kas tukšos materiālos nesējus un reproducēšanai izmantojamās iekārtas lieto savā darbībā, neizmantojot tos reproducēšanai personiskām vajadzībām un neatsavinot tos.

LDTA uzskata, ka arī šobrīd mantisko tiesību kolektīvā pārvaldījuma organizācijai maksājamā atlīdzība Latvijā ir nesamērīgi liela salīdzinājumā ar kaimiņvalstīm, kas ir radījis aptuveni divkāršu tukšo matricu tirdzniecības kritumu Latvijā, līdz ar to nodarot valstij zaudējumus neiekasētu nodokļu veidā.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form