Viņķele: ir īstais laiks sākt diferencēt pensiju piemaksas
Foto: LETA

Patlaban ir īstais laiks sākt diferencēt pensiju piemaksas, ņemot vērā, ka tuvojas termiņš, līdz kuram ir noteikta pašreizējā piemaksa – 70 santīmi par katru darba stāža gadu, to laikraksta "Diena" diskusijā atzinusi Finanšu ministrijas parlamentārā sekretāre Ilze Viņķele (V).

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Pēc viņas teiktā, piemaksām par darba stāžu sākotnēji bija konkrēts mērķis - aizsargāt tos cilvēkus, kuri kļuvuši par pārejas perioda ķīlniekiem, mainoties politiskajai varai un pensiju sistēmai. "Tie ir pensionāri jau no padomju laika vai cilvēki, kuri pensionējās, kad viņiem bija liels darba stāžs padomju gados un pensionējoties nebija iespēju iegūt lielāku pensiju no iemaksām," teikusi Viņķele.

Taču vēlāk politiķi izlēma pensiju piemaksas maksāt visiem. "Tas ir piemērs, kad politiskās bezatbildības dēļ patvaļīgi, pretēji pensiju sistēmas pamatiem, ir paplašināts piemaksu saņēmēju loks. Ja pensiju sistēmas pārvaldība būtu nodalīta no politiskās varas, tādu lēmumu, iespējams, nebūtu bijis," diskusijā norādījusi Viņķele.

Viņa norādīja, ka pensiju piemaksa - 70 santīmu par katru darba stāža gadu – likumā ir garantēta līdz šā gada 31.decembrim.

"Ir brīnišķīgs iespēju loks, lai Ministru kabinets, pieaicinot Saeimas Sociālo un darba lietu komisiju un ekspertus, vienotos, kādā apjomā un kādam lokam šīs piemaksas būtu jāturpina izmaksāt. Ir īstais laiks sākt diferencēt piemaksas," norādījusi FM parlamentārā sekretāre, piebilstot, ka par piemaksu diferencēšanu koalīcija diskusiju vēl neesot sākusi.

Saeimas Sociālo darba lietu komisijas vadītāja Aija Barča (ZZS) diskusijā norādījusi, ka "likums, kurā noteiktas piemaksas, ir līdz 31. decembrim, bet Ministru kabineta (MK) noteikumi par piemaksu izmaksāšanas kārtību nav terminēti". "Es ar Labklājības ministriju izrunājos - lai MK samazinātu piemaksas, tad ir jāpieņem MK noteikumi," norādījusi Barča.

Viņķeles ieskatā pensiju piemaksas būtu diferencējamas, palielinot piemaksu tiem cilvēkiem, kuriem ir liels darba stāžs padomju gados un kuriem pensionējoties nebija iespēja iegūt lielāku pensiju no sociālās apdrošināšanas iemaksām. Savukārt tiem, kam bijusi iespēja uzkrāt iemaksas pensiju fondā, piemaksa nebūtu jāpiešķir.

"Un tad paliek cilvēki ar maziem stāžiem un mazām pensijām. Atvainojiet, tā ir klasiska sociālās palīdzības klientu kategorija, kas ir pašvaldību atbildība," sacījusi Viņķele.

Jau ziņots, ka Saeima ir nodevusi komisijām Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas virzītos grozījumus pensiju likumā, kas cita starpā paredz šogad atsākt to pensiju indeksāciju, kas nepārsniedz 165 latus mēnesī. Labklājības ministrija (LM) savukārt piedāvājusi citu variantu - atsākt indeksēt mazākas pensijas - līdz 135 latiem mēnesī.

16,6 miljoni latu būtu nepieciešami gadījumā, ja tiktu atbalstīts LM priekšlikums atsākt indeksēt vecuma un citas pensijas (bez piemaksas), kas nepārsniedz 135 latus. Tostarp trīs miljoni latu indeksācijai būtu vajadzīgi jau šogad, bet 13,6 miljoni latu - nākamgad.

Savukārt, ja tiktu atbalstīts ZZS Saeimas frakcijas patlaban parlamentā vētītais priekšlikums atsākt indeksēt pensijas (bez piemaksām) un atlīdzības, kas nepārsniedz 165 latus, tad tam divos gados būtu nepieciešami kopumā 41,6 miljoni latu. Tostarp 7,5 miljoni latu - šajā gadā, bet 34,1 miljons latu - 2012.gadā.

Pagājušajā nedēļā pēc tikšanās ar Valsts prezidentu Andri Bērziņu nekāda konkrēta vienošanās par skaitļiem vai lēmumiem saistībā ar pensiju indeksāciju netika panākta, un "mēs turpināsim darbu", ceturtdien pēc sanāksme Rīgas pilē žurnālistiem sacīja Barča.

Prezidents, jautāts par iespēju šogad atsākt pensiju indeksāciju, šonedēļ paziņoja, ka šajā jautājumā ir jāņem vērā gan starptautiskajiem aizdevējiem paustās apņemšanās 2012.gada konsolidēšanai, gan arī dzīves dārdzības pieaugums.

Prezidents, kurš noteiks tautas referendumā atlaistās 10.Saeimas darba kārtību līdz jauna parlamenta ievēlēšanai un sanākšanai, apsolījis neiekļaut Saeimas darba kārtībā ar priekšvēlēšanu aktivitātēm saistītus jautājumus.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form