Foto: F64
Pusei no pagājušajā nedēļā atklāto Covid-19 pacientu nav zināms inficēšanās avots. Savukārt no tiem, kuriem inficēšanās avotu var atrast, trešdaļa inficējusies ģimenes locekļu vidū, pastāstīja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs.

Katrs ceturtais Covid-19 pacients ar zināmu inficēšanās avotu inficējies darbavietā, savukārt katrs 10. - ārstniecības iestādē, saņemot medicīnisko palīdzību.

No pagājušajā nedēļā saslimušajiem 7,5% veido skolas vecuma bērni, līdz ar to, kā atzīmēja SPKC pārstāvis, nevar teikt, ka Covid-19 saslimstības galvenais faktors būtu skolēni. Skolēni inficējas no pieaugušajiem, tostarp skolotājiem. Kā liecina SPKC aplēses, skolotājiem risks saslimt ar Covid-19 ir trīs reizes lielāks nekā skolēniem.

Perevoščikovs atzīmēja, saslimušo skaits nedēļu no nedēļas turpina pieaugt, taču ir vērojama arī kāda pozitīva iezīme. Proti, lai gan saslimušo skaits aug, tas vairs neaug tik intensīvi kā iepriekš. Tāpat pozitīvo gadījumu skaits nepieaug tik strauji kā citās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs.

Ziņots, ka pēdējā diennaktī veikti 7975 Covid-19 testi, reģistrēti 457 jauni saslimšanas gadījumi, bet 13 inficētie miruši.

Jau vēstīts, ka, ņemot vērā straujo Covid-19 infekcijas izplatīšanos un pieaugošo veselības nozares pārslodzes risku, valdība atkārtoti izsludinājusi ārkārtējo situāciju uz četrām nedēļām jeb laiku no 9. novembra līdz 6. decembrim.

Tās laikā noteikti stingri pulcēšanās un citi ierobežojumi, lai stabilizētu situāciju un novērstu strauju Covid-19 izplatību.

Līdz 6. decembrim nedrīkst notikt publiski pasākumi klātienē. Ārkārtējās situācijas laikā nedrīkst sniegt pakalpojumus, kas saistīti ar izklaidi un labsajūtu. Stingras prasības ārkārtējās situācijas laikā ir arī sabiedriskās ēdināšanas vietām, kā arī tirdzniecības centriem.

Eiropas Savienība (ES) šogad varētu apstiprināt pirmās vakcīnas pret jauno koronavīrusu. Plānots, ka jau nākamā gada pirmajā ceturksnī vakcīnas būs pieejamas ES dalībvalstīs, tostarp Latvijā.

Šobrīd plānots, ka kopumā valsts apmaksāta vakcīna varētu tikt nodrošināta vairāk nekā 800 000 cilvēku. Ja vakcīnu ražotāji apstiprinās Latvijas pasūtījumu, šis skaits varētu būt lielāks.

Covid-19 vakcīnas tiks apmaksātas no valsts budžeta. Veselības ministrijas stratēģija paredz, ka brīdī, kad tās būs pieejamas, Latvijā vakcinācija notiks pakāpeniski. Vispirms vakcinēs medicīnas darbiniekus, savukārt pēc tam sociālās aprūpes centru klientus un darbiniekus, tiem sekos citi cilvēki, kuri ir riska grupās.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!