Foto: LETA

Valsts kontrole (VK) piektdien publiskojusi Sociālās integrācijas valsts aģentūras (SIVA) revīzijas rezultātus un par atklātajām nelikumībām informējusi Ģenerālprokuratūru, portālu "Delfi" informēja VK.

Lai gan oktobra beigās Labklājības ministrija (LM) jau publiski izplatīja daļu informācijas par SIVA fiksētajiem finanšu pārkāpumiem, kas tika konstatēti Valsts kontroles revīzijas laikā, tomēr atbilstoši tiesību aktiem un starptautiskajiem revīzijas standartiem VK revīzijas secinājumus atklātībai var nodot tikai tad, kad pilnībā ir noslēgušās visas revīzijas procedūras.

VK revīzija bija par LM un SIVA darbību 2011.gadā, nodrošinot invalīdu un personu ar funkcionālajiem traucējumiem sociālo rehabilitāciju. Ņemot vērā revīzijā konstatēto finanšu krāpniecību un nepieciešamību operatīvi rīkoties, lai to apturētu, VK jau septembrī informēja LM vadību par atklātajiem faktiem, kas liecināja par naudas līdzekļu piesavināšanos un grāmatvedības ierakstu sagrozīšanu.

Revīzijas laikā VK revidenti arī saskārušies ar ierobežojumiem pilnīgas un patiesas informācijas saņemšanā. Aģentūra arī nesniedza visu tai zināmo informāciju par neatbilstībām ieņēmumu uzskaitē, kā arī ir sagrozīti dati dokumentos un grāmatvedības ieraksti, lai slēptu naudas līdzekļu zādzību, norāda VK.

VK revīzijā konstatēja, ka iekšējās kontroles sistēmas nepilnību dēļ un kontroles pār sniegtajiem pakalpojumiem un gūtajiem ieņēmumiem neesamības dēļ ir pieļauta nesaimnieciska un patvaļīga darbība ar aģentūras resursiem. SIVA, sniedzot maksas pakalpojumus, nepārliecinās, vai pilnā apmērā ir uzskaitīta un saņemta samaksa par klientiem sniegtajiem pakalpojumiem, tā pieļaujot arī krāpnieciskas darbības ar Aģentūras resursiem.

Kontroles procedūru neesamības dēļ aģentūras darbiniece piecu gadu laikā no aģentūras kases ir piesavinājusies naudas līdzekļus 13 790 latu apmērā. Darbinieku, kuru īsteno norēķinu operācijas ar skaidru naudu, pienākumi nav sadalīti tā, lai katra saimnieciskā darījuma norisi kontrolētu vairāki darbinieki, jo darījumus anulēt kases aparātos var vienpersoniski. SIVA nav arī uzskaitījusi visus klientus un tiem sniegtos pakalpojumus, tāpēc nav iespējams noteikt, vai un kādā apmērā valsts resursi tiek izmantoti pakalpojumu sniegšanai invalīdiem un kādā apmērā – pakalpojumu sniegšanai maksas klientiem.

VK revīzijā konstatēja, ka aģentūra ir iznomājusi privātpersonai valsts mantu, piemēram, par Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzekļiem kapitāli izremontētas un aprīkotas restorāna "Tupeņkrogs" telpas Jūrmalā, Amulas ielā 6, un kafejnīcas telpas Jūrmalā, Dubultu prospektā 71, par maksu, kas nesedz ar īpašumu uzturēšanu saistītās izmaksas, kā arī nomas maksu nav pieprasījusi par visu nomas līguma laiku, tā par divu nekustamo īpašumu iznomāšanu 2011.gadā negūstot ieņēmumus vismaz 22 180 latu apmērā. Aģentūra ir aprēķinājusi nomas maksu par mazāku dienu skaitu, nekā faktiski nomnieks ir lietojis telpas, kā arī samaksājusi izdevumus, kas ir saistīti ar nomnieka saimniecisko darbību, piemēram, pašvaldības nodevu Jūrmalas pilsētas domei un maksu par kaitēkļu iznīcināšanu, secināts revīzijā.

Aģentūra 2011. un 2012.gadā ir noslēgusi līgumu ar SIA "Krasta Fēnikss" par sporta un atpūtas aktivitāšu nodrošināšanu SIVA klientiem Dzintaru pludmalē (ūdens velosipēdi, batuti, piepūšamās atrakcijas, sauļošanās gultas u.c.), tomēr revīzijas laikā netika iegūti pierādījumi tam, ka minētie sporta un atpūtas pakalpojumi aģentūras klientiem vispār ir sniegti, turklāt "Krasta Fēnikss" valdes priekšsēdētājs ir aģentūras speciālists.

Revīzijā arī konstatēts, ka aģentūras vadība ir pieļāvusi transportlīdzekļu izmantošanu darbinieku privātajiem braucieniem, par ko liecina revīzijā konstatētās pretrunas sagatavotajos grāmatvedības dokumentos, jo ikdienā braukto maršrutu attālumi ceļazīmēs ir noteikti līdz 2,5 reizēm lielāki, nekā ir faktiskie attālumi dabā, odometru rādījumi ceļazīmēs no tehniskajās apskatēs fiksētajiem rādījumiem atšķiras par gandrīz 18 tūkstošiem kilometru, degviela ir uzpildīta brīvdienās un pilsētās, kas nav dokumentos uzrādītajos maršrutos, pārsniedzot degvielas bākas tilpumu līdz pat 2,5 reizēm.

VK uzsver, ka LM kā institūcija, kas ir atbildīga par valsts politikas izstrādi sociālās un profesionālās rehabilitācijas jomā un nozares politikas īstenošanu, nav veikusi kvalitatīvu aģentūras darbības pārraudzību, lai nodrošinātu, ka tās darbība ir likumīga un efektīva. Par revīzijā konstatēto VK ir nosūtījusi informāciju tiesībaizsardzības iestādēm.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!