VKPAI plāno pārveidot par Nacionālo kultūras mantojuma pārvaldi
Foto: Publicitātes foto

Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekciju (VKPAI) varētu pārveidot par Nacionālo kultūras mantojuma pārvaldi, paredz Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas izskatīšanai parlamentā virzītie grozījumi.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Inspekciju plānots pārveidot par Nacionālo kultūras mantojuma pārvaldi, lai galvenais uzsvars būtu uz sadarbību. Pārvaldes uzmanības centrā jābūt kultūras mantojuma saglabāšanas procesa pārraudzībai, konsultācijām un cita veida atbalstam," akcentējis Izglītības komisijas priekšsēdētājs Aldis Adamovičs (V).

Deputāts vērsis uzmanību, ka vairumā Eiropas valstu par kultūras pieminekļu aizsardzību atbildīgās institūcijas sauc par Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldēm. Turklāt arī termins "kultūras piemineklis" ir novecojis, un to arvien biežāk aizstāj ar vārdiem "kultūras mantojums".

VKPAI vadītājs Juris Dambis sēdē pauda atbalstu inspekcijas pārveidei, akcentējot, ka šobrīd tā sabiedrībā maldīgi saistās lielākoties ar uzraudzības, kontroles un sodīšanas funkciju.

Izglītības komisijas virzītie grozījumi arī paredz noteikt, ka vietās, kur vietējās nozīmes kultūras pieminekļu skaits pārsniedz 300 objektus, ir jānodrošina pašvaldības kultūras mantojuma aizsardzības dienesta izveide. Šobrīd tādas pašvaldības Latvijā ir divas - Rīgas un Jūrmalas.

Likumprojektā precizēti arī citi jautājumi, tostarp par rīcību ar senlietām, kā arī valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu robežu precizēšanu.

Izglītības komisija lūgs Saeimu iekļaut grozījumus likumā Par kultūras pieminekļu aizsardzību 8. februāra sēdes darba kārtībā un skatīt pirmajā lasījumā bez atkārtotas izskatīšanas atbildīgajā komisijā.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Saeima Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form