VM pārskatīs aptieku izvietojuma kritērijus
Foto: LETA

Lai mazinātu aptieku dominējošā stāvokļa turpmāku attīstību – viena aptieku tīkla vairāku aptieku koncentrēšanās stratēģiski izdevīgās vietās, Veselības ministrija (VM) drīzumā valdībā iesniegs grozījumus likumā, kas paredz sakārtot aptieku tīklu, portāls "Delfi" uzzināja ministrijā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Noteikumi nekādi neietekmēs to aptieku darbu, kas strādā jau šobrīd, kā arī tās, kas strādās dienā, kad jaunā kārtība stāsies spēkā. Izmaiņas attieksies tikai uz jaunām aptiekām, līdz ar to minētās izmaiņas nekādi neietekmēs esošo aptieku skaitu.

"Jauno grozījumu mērķis ir uzlabot aptieku tīkla pieejamību iedzīvotājiem, tostarp mazāk apdzīvotās vietās. Otrs būtisks ieguvums – godīgāki spēles noteikumi aptieku izvietojumam pilsētās un ārstniecības iestāžu teritorijās," uzsver veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP).

Jaunais regulējums paredzētu 500 metru rādiusa noteikšanu ap strādājošu aptieku, kurā nevar darbību uzsākt cita aptieka. Paredzams, ka tādējādi aptiekām apdzīvotās vietās pakāpeniski veidotos salīdzinoši izkliedētāks tīkls un aptiekas atvērtos tur, kur šobrīd to nav.

Tas nodrošinās to, ka aptiekas pārmērīgi nekoncentrēsies ekonomiski izdevīgākās vietās, bet pacientiem aptiekas būs pieejamas salīdzinoši tuvu savai dzīves vietai.

Šobrīd regulējumā pastāv vairāki nosacījumi, kuru gadījumā 500 metru attāluma kritērijs ir aptiekām, kas strādā diennakti vai aptiekā tiek veikta zāļu gatavošana. Tomēr secināts, ka nereti šie pakalpojumi tiek īstenoti manipulatīvi, ar farmaceitiskās aprūpes praksi nesaistīti, tādēļ šos izņēmuma kritērijus paredzēts atcelt, nosakot, ka jaunas aptiekas atvēršanā būs jāvadās pēc attāluma kritērija, norāda VM.

500 metru attāluma kritērijs nebūtu jāievēro vienīgi pie nosacījuma, ja aptieka tiek pārvietota vienas ēkas ietvaros, ja pārvietošana nav tālāka pa 50 metriem vai aptieka tiek atvērta vai pārvietota uz slimnīcu.

Pārvietojot aptieku uz slimnīcas teritoriju būt jāņem vērā papildu nosacījums – viens aptiekas īpašnieks var izvietot vienu vispārēja jeb atvērta tipa aptieku neatkarīgi no tā, vai ārstniecības iestāde izvietota vienā vai vairākās ēkās, un neatkarīgi no tā, vai ārstniecības iestāde izvietota vienā vai vairākās adresēs.

Plānots, ka šāda kārtība ļaus izvairīties no situācijas, kad slimnīcās izplatās tikai viena aptieku tīkla ķēdes aptiekas.

Tāpat Veselības ministrijas piedāvājums paredz, ka apdzīvotā vietā (pilsētā, ciemā), kur iedzīvotāju skaits ir 2 500 vai mazāks, var izvietot vienu vispārēja tipa aptieku. Šobrīd daudzviet, kur iedzīvotāju skaits ir mazāks par 2 500, nav nevienas aptiekas, jo esošais regulējums pieļauj iespēju šādā vietā atvērt aptieku arī konkurentam, kas neizbēgami novestu pie rentabilitātes zuduma.

Mainot regulējumu, sagaidāms, ka šādas vietas varētu kļūt interesantas komersantiem aptiekas atvēršanai, un iedzīvotājiem būtu pieejama aptieka tuvāk viņu dzīvesvietai, uzsver VM.

Grozījumus tuvāko nedēļu laikā plānots iesniegt apstiprināšanai valdībā.

Jau vēstīts, ka Zāļu lieltirgotavu kopējais apgrozījums Latvijā un ārvalstīs pagājušajā gadā pieaudzis par 6% jeb 60,24 miljoniem eiro, sasniedzot 1,057 miljardus eiro, liecina Zāļu valsts aģentūras (ZVA) dati.

Pērn palielinājies lieltirgotavu realizēto medikamentu apgrozījums gan Latvijā, gan arī ārvalstīs. Latvijā realizēto medikamentu apmērs 2020. gadā audzis par 3,8% jeb 20,23 miljoniem eiro, sasniedzot 545,39 miljonus eiro, savukārt ārvalstīs pārdoto medikamentu apmērs pieaudzis par 4,6% jeb 13,21 miljonu eiro, sasniedzot 299,9 miljonus eiro.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Veselības ministrija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form