VM pašlaik neredz iespēju vairāk naudas novirzīt orgānu transplantācijai
Foto: DELFI

Veselības ministrija (VM) pašlaik neredz iespēju paplašināt valsts apmaksāto orgānu transplantācijas operāciju klāstu un uzsver, ka nepietiekamā veselības aprūpes finansējuma dēļ sirds un aknu transplantāciju apmaksa no valsts budžeta liegtu iespēju ārstēties lielākam skaitam cilvēku, sacīja VM pārstāve Egita Pole.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Latvijas veselības aprūpes budžets ir viens no mazākajiem Eiropas Savienībā, un visas iespējas mēs diemžēl nevaram atļauties, arī attiecībā uz transplantācijām. No valsts budžeta tiek apmaksāta nieru transplantācija, bet aknu transplantāciju mēs pašlaik varam atļauties apmaksāt tikai bērniem.. Sirds un aknu transplantācijas apmaksa nav noteikta, jo budžets to neatļauj. Ir daudz citu dzīvībai tikpat svarīgu vajadzību," uzsvēra VM pārstāve.

Plašu rezonansi radījusi mediķu sniegtā informācija, ka Latvijā naudas trūkuma dēļ orgānu transplantācijām pērn nav izmantoti 32 dažādi donoru orgāni – sirdis, aknas, plaušas, aizkuņģa dziedzeri, kas būtu varējuši glābt kāda pacienta dzīvību. Latvijas Transplantācijas centra vadītājs Rafails Rozentāls norādīja, ka pasaulē transplantācijas lielākā problēma ir orgānu trūkums, taču ne Latvijas gadījumā. "Šis nav orgānu trūkums, tā ir dezorganizācija!" skarbi teica Rozentāls.

VM paskaidro, ka Stradiņa slimnīcai gadā atvēlēti līdzekļi apmēram 1000 sirds ķirurģisko operāciju un slimnīca šogad piedāvāja Veselības ministrijai (VM) šo skaitu samazināt par 20–30, lai tā vietā varētu veikt trīs sirds transplantācijas. VM šādam risinājumam nepiekrita.

Pole atzina, ka arī citas sirds ķirurģiskās operācijas pacientiem ir ļoti vajadzīgas, tādēļ to skaitu uz sirds transplantāciju rēķina nevar samazināt. "Tādējādi mēs nedotu iespēju ārstēties lielākam skaitam pacientu," viņa minēja.

Vienlaikus VM iebilst pret izteikumu, ka pārstādīšanai derīgie orgāni naudas trūkuma dēļ tiek izmesti. "Neviens orgāns netiek izmests. Ja tos neizmanto, tie tiek apglabāti kopā ar cilvēku," uzsvēra Pole. Viņa atzina, ka var saprast šādu ārstu emocionālu reakciju, tomēr lietot vārdu "izmests" nedrīkstētu, jo tas dod sliktu signālu sabiedrībai par orgānu donoru kustību un var negatīvi ietekmēt cilvēku viedokli par orgānu ziedošanu pēc nāves.

VM pārstāve pastāstīja, ka par jaunu pakalpojumu, tostarp sirds un aknu transplantācijas, iekļaušanu veselības aprūpes pakalpojumu grozā varēs runāt, kad veselības aprūpei kopumā būs vairāk naudas.

"Ja izdosies ministres iecere par veselības nodokli, tas varētu palīdzēt papildināt veselības aprūpes budžetu. Tad arī mēs varam runāt par jauniem pakalpojumiem," teica Pole.

Ministru prezidents Valdis Dombrovskis ("Vienotība") trešdien Latvijas Radio raidījumā "Krustpunktā", komentējot līdzekļu trūkumu orgānu transplantācijas operācijām, norādīja, ka iespēju robežās veselības aprūpei tiek piešķirti papildu līdzekļi, taču jādomā arī par to, cik efektīvi tie tiek uzraudzīti un izmantoti.

"Tas lielā mērā ir arī jautājums par līdzekļu efektīvu izmantojumu, kur arī nozarē diemžēl ne viss ir kārtībā," sacīja premjers.

Veselības ministre Ingrīda Circene pērnā gada nogalē nāca klajā ar iniciatīvu sasaistīt valsts apmaksātu veselības aprūpi ar nodokļu maksāšanu. VM pašlaik strādā pie koncepcijas, lai šo pasākumu varētu ieviest no nākamā gada.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Valdis Dombrovskis Veselības ministrija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form