VMD brīdina: agresīvākais meža kaitēklis var aktivizēties arī šogad
Foto: Shutterstock

Lai gan aizvadītajā gadā Latvijā mizgrauža savairošanās nebija tik masveidīga, kā tika gaidīts, tas nenozīmē, ka šogad var samazināt uzmanību, jo nav iespējams prognozēt, kāda situācija būs šajā gadā, uzver Valsts Meža dienestā (VMD).

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Dienestā atgādina, ka katram meža īpašniekam ir svarīgi apzināties bīstamākā egļu audžu kaitēkļa – egļu astoņzobu mizgrauža (Ips typographus) – apdraudējuma bīstamību.

Egļu astoņzobu mizgrauzis tiek uzskatīts par agresīvāko meža kaitēkli, kas uzbrūk un iznīcina ne tikai novājinātas vai pāraugušas egles, bet arī pilnīgi veselus kokus, ja tas ir savairojies lielā skaitā.

Visbiežāk mizgrauzis pastiprināti savairojas pēc vējgāzēm, taču tas var invadēt arī citādi novājinātas egļu audzes, piemēram, ja koki cietuši no uguns iedarbības vai ja koku saknes ir ilgi bijušas appludinātas, vai arī ja koki tikuši pakļauti pārlieku lielam mitrumam, vai arī mitruma deficītam. Par riska audzēm tiek uzskatītas apmēram 50 gadus vecas un vecākas egļu audzes, jo mizgrauža attīstībai piemērotāki ir resnāki koki.

Šo kaitēkli var sastapt arī egļu ciršanas atliekās, kas ir resnākas par 12 cm, taču, lai sekmīgi vairotos, mizgrauzim ir nepieciešami egļu stumbri, kas ir resnāki par 20 cm. Sausie koki nerada mizgraužu savairošanās risku. Egles ar atlupušu mizu, bet ar zaļām skujām, ir jau mizgraužu pamestas, kuras var pieskaitīt pie sausiem kokiem.

Lai gan aizvadītajā gadā Latvijā mizgrauža savairošanās nebija tik masveidīga, kā tika gaidīts, tas nenozīmē, ka šogad var samazināt uzmanību, jo nav iespējams prognozēt, kāda situācija būs šajā gadā. Līdz ar to Valsts meža dienests iesaka meža īpašniekiem, ka galvenie pasākumi, kuri jāievēro, lai ierobežotu egļu astoņzobu mizgrauža savairošanos, ir sekojoši:

1. vissvarīgākais – līdz aprīļa sākumam jābeidz cirsmu izstrāde egļu audzēs, vai arī skuju koku audzēs, kas robežojas ar riskam pakļautām egļu audzēm, un kokmateriāli no meža jāizved līdz aprīļa vidum;

2. līdz 15. aprīlim ir rekomendējams izvākt no meža arī visas šajā ziemā vēja izgāztās un nolauztās zaļās egles;

3. laikā no 1. aprīļa līdz 1. septembrim nav ieteicams veikt kopšanas cirtes un sanitārās izlases cirtes egļu audzēs, kas vecākas par 50 gadiem (izņemot gadījumus, kad egļu audzes ir kompaktas un izolētas un atrodas ne tuvāk par 100 m no citām pieaugušām egļu audzēm – šādas audzes atļauts nocirst kailcirtē, nocērtot vienā paņēmienā visu mežaudzi).

Ja līdz 1. aprīlim īpašnieks nepaspēj veikt egļu audžu izstrādi, tad drošāk būtu šos darbus atlikt uz rudeni. Ja audzes šķērslaukums nav mazāks par minimālo, tad sauso un vēja gāzto koku ciršanu var veikt iesniedzot paziņojumu VMD mežniecībā.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Valsts meža dienests
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form

Luminor biznesam