VNĪ slēdz līgumu ar jauno JRT būvnieku; darbus atsāks jūnijā
Foto: Valsts nekustamie īpašumi

Pēc finansējuma apstiprināšanas valdībā VAS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) slēdz līgumu ar iepirkuma uzvarētāju – piegādātāju apvienību "SBSC" – Jaunā Rīgas teātra (JRT) vēsturiskās ēkas pārbūvei, lai īstenotu Eiropas līmeņa teātra ieceri. Pēc būvatļaujas pārreģistrēšanas, darbi būvlaukumā Lāčplēša ielā 25 atsāksies jūnijā, informē VNĪ valdes loceklis Jānis Ivanovskis-Pigits.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Atsākot būvniecību, sākotnējie darbi saistīti ar vēsturiskās teātra fasādes ēkas demontāžu un risinājumu izstrādi, lai nodrošinātu saudzīgu pāļu iestrādi jaunā būvniecības apjoma izbūvei, neradot ietekmi uz apkārtējām ēkām. Tikai pēc šo risinājumu izstrādes un pārbaudes tiks atsākti būvdarbi pagalma zonā. Būvniekam izvirzītas stingras drošības prasības, jo būvniecība notiek Rīgas vēsturiskajā centrā, blīvi apbūvētā apkaimē ar intensīvu satiksmi Lāčplēša ielā gar būvlaukuma robežu," skaidrojis Ivanovskis-Pigits.

JRT būvniecība turpināsies saskaņā ar JRT vajadzībām un pilnsabiedrības "Zaigas Gailes Birojs un Partneri" izstrādātā projekta pamata. Teātra vajadzībām tiks nodrošināts mūsdienīgam teātrim atbilstošs tehnoloģiskais aprīkojums – energoefektīva LED skatuves apgaismojuma ierīkošana, kvalitatīvi akustiskie risinājumi un modernas skatuves tehnoloģijas ar ērti kontrolējamiem un programmējamiem pacēlājiem, kā arī iebūvējamās mēbeles.

Lielajai "black-box" zālei ir paredzēti nospriegoto trošu režģa griesti, pa kuriem ir iespējams staigāt, pielāgojot zāli visdažādākajiem scenogrāfijas iecerēm. VNĪ norāda, ka šāds risinājums Latvijā līdz šim nav redzēts. Projektā ir padomāts arī par vides pieejamības nodrošināšanu visām skatītāju zālēm un apskaņošanas sistēmām apmeklētājiem ar dzirdes traucējumiem.

VNĪ arī skaidro, ka JRT ēkas pārbūve notiks pēc "Projektē un būvē" principa, kas paredz vienotu atbildību līguma izpildītājam par būvdarbu veikšanu un projekta izstrādi. Tāpat tas ļaušot operatīvāk risināt būvdarbu laikā radušos izaicinājumus, jo neveidosies situācija, kurā būvniecībā iesaistītajām pusēm būtu iespēja aizbildināties ar otras puses vainu strīda un būvniecības kavējumu izraisīšanā. Turklāt pēc līguma noslēgšanas būvniekam būs sarežģīti palielināt līguma summu un kavējumu gadījumā jārēķinās ar līgumsodu.

"Mūsu apņēmība ir īstenot teātra ēkas pārbūvi pienācīgā kvalitātē un termiņos, lai teātris Lāčplēša ielas namā varētu atgriezties jau 2022. gada vasarā, uzsākot jauno teātra sezonu septembrī", apliecina Ivanovskis- Pigits.

Valsts nekustamie īpašumi

Jau ziņots, ka iepirkumā JRT pārbūvei starp četriem piegādātājiem par saimnieciski izdevīgāko tika atzīts piegādātāju apvienības SBSC piedāvājums ar piedāvāto līguma summu - 29,9 miljoni eiro, par ko noslēgts līgums.

"Būvdarbu izmaksas saglabājas iepriekšējā iepirkuma līmenī. Līguma summā iekļaujas ne tikai būvdarbu veikšana, bet arī projektēšanas risinājumi papildu drošības pasākumu veikšanai, BIM tehnoloģiju izmantošana, autoruzraudzība un ēkas apsaimniekošana uz pieciem gadiem par kopējo summu 22 miljoni eiro, kā arī teātrim nepieciešamais tehnoloģiskais aprīkojums un iebūvētas mēbeles par kopējo summu 7,9 miljoni eiro," skaidro Ivanovskis -Pigits.

VNĪ atgādina, ka iepriekšējais līgums ar būvnieku PS "RERE Būve 1" pērn lauzts būtisku drošības un kvalitātes pārkāpumu būvniecības procesā dēļ, tāpat bijuši termiņu kavējumi.

Kopējais valdībā apstiprinātais finansējums JRT pārbūvei (periodā no 2013. gada līdz 2022. gadam) ir 34,592 miljoni eiro. Šajā summā ir ietverta tehniskā projekta izstrāde, veiktās ekspertīzes un iepriekšējā periodā paveiktie būvniecības darbi, kā arī turpmākie darbi teātra pārbūvei noslēgtā līguma ar piegādāju apvienību "SBSC" ietvaros.

Savukārt Kultūras ministrijas budžetā paredzēts finansējums JRT nekustamā īpašuma Lāčplēša ielā nomas maksas un papildu maksājumu segšanai. Tāpat paredzēts finansējums, lai varētu notikt pārcelšanās no teātra pagaidu mājvietas Miera ielas 58A uz Lāčplēša ielu.

Kamēr teātris atrodas Miera ielā un Lāčplēša ielā norit būvdarbi, paralēli notiek projektēšana "TAB FAB" radošajam kvartālam. Tā būvniecību plānots sākt nākamajā gadā, organizējot to pa posmiem, sākot ar kvartāla ieejas mezglu - radošo industriju inkubatoru un Latvijas kultūras akadēmijas Filmu skolai paredzētajām telpām –, netraucējot JRT un plānotā Eiropas finansējuma apguvei.

Jau vēstīts, ka VNĪ un pilnsabiedrība "ReRe būve 1" pērn 9. decembrī vienojās par tiesas procesu izbeigšanu Jaunā Rīgas teātra rekonstrukcijas lietā.

Panāktā vienošanās paredz, ka abas puses atsauc tiesā iesniegtās prasības un izbeidz attiecīgās tiesvedības. Panāktās vienošanās ietvaros "ReRe būve 1" nodod VNĪ būvlaukumu, būvmateriālus un demontētos materiālus, kas nepieciešami tālākai ēkas rekonstrukcijai, kā arī vienošanās ietvaros paredz kompensāciju blakus esošo ēku bojājumu novēršanai un objektā veicamajiem konservācijas darbiem, un atmaksā avansu. Savukārt VNĪ norēķinās par būvsabiedrības reāli paveiktajiem, bet vēl neapmaksātajiem darbiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lai ierobežotu dezinformācijas kampaņu izplatību, portāls "Delfi" apturējis iespēju komentēt rakstus

Tags

Valsts nekustamie īpašumi Kultūras ministrija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form