Izvērtējot Latvijas pārstāvniecībai Briselē nolūkotās ēkas iegādes iespējas, Valsts nekustamā īpašuma aģentūra (VNĪA) atzīst, ka šā nekustamā īpašuma pirkuma cena ir nesamērīgi augsta, tādēļ iesaka Ārlietu ministrijai (ĀM) turpināt meklēt Latvijas pārstāvniecības prasībām atbilstošu ēku.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
VNĪA preses sekretāre Inese Kreicberga aģentūru BNS informēja, ka VNĪA izstrādājusi trīs risinājuma variantus, no kuriem valdībai ieteiks pēdējo variantu - ĀM meklē citu Latvijas pārstāvniecības prasībām atbilstošu nekustamo īpašumu. Pirmos divus variantus, kas paredz, ka ĀM nolūkoto ap sešus miljonus latu vērto ēku "Eiropas kvartālā" Rue de Commerce 44 iegādājas vai nu pati ministrija vai VNĪA, aģentūra vērtē kā neizdevīgus, jo ēkas "pirkuma cena ir paaugstināta virs tirgus cenas".

Ēkas īpašnieks investīciju firma "Confimmo" piedāvājusi to iegādāties par 9 142 500 eiro (6 034 050 latu). Vērtēšanas kompānijas "De Crombrugghe&Partners" sniegtais atzinums liecina, ka piedāvātā cena par 3 642 500 eiro (2 404 050 latu) pārsniedz ēkas tirgus vērtību un par 2 542 500 eiro (1 678 050 latu) pārsniedz ēkas lietošanas vērtību.

Ja ēku iegādātos VNĪA, izmaksas palielinātos - uz VNĪA nevar attiecināt nodokļu atvieglojumus, jo pēc juridiskā statusa tā ir uzņēmējsabiedrība nevis bezpeļņas organizācija, turklāt valsts uzņēmējsabiedrību "nevar identificēt ar Latvijas valsti". Atbilstoši Beļģijas nodokļu likumiem, VNĪA par ēkas iegādi būtu jāmaksā reģistrācijas nodoklis 12,5% apmērā no pirkuma cenas - 754 256 lati, kā arī vairāki citi nodokļi.

Turklāt, lai ēku pārbūvētu un pielāgotu Latvijas pārstāvniecības prasībām, VNĪA būtu jāreģistrē pastāvīgā pārstāvniecība Beļģijā, kā arī jāmaksā Beļģijas pievienotās vērtības nodoklis 21% apmērā no Latvijas būvfirmu sniegto pakalpojumu summas ēkas remontā.

Ja ēku iegādātos ĀM, atbilstoši Beļģijas likumiem tā var tikt atbrīvota no reģistrācijas nodevu maksāšanas. Lai panāktu atbrīvošanu no nodokļiem, ĀM jālūdz Beļģijas Finanšu ministrijas atļauja. Ja ēku iegādātos ĀM, tad nebūtu jāmaksā nomas nodevas, uzņēmuma ienākuma nodoklis par ienākumu, kas gūts no nekustamā īpašuma Beļģijā, un īpašuma nodoklis. VNĪA aprēķinājusi, ka ēkas iegāde un ar to saistītie notāra pakalpojumi būtu 6 039 050 lati, savukārt ēkas remonts izmaksātu 805 000 latu.

VNĪA uzsver, ka "no finansiālā viedokļa Beļģijas nekustamo īpašumu iegāde uz esošiem nosacījumiem kā biznesa darījums nav izdevīgs ne Latvijas valstij, ne uzņēmējsabiedrībai VNĪA".

Ņemot vērā neizdevīgos ēkas iegādes nosacījumus, VNĪA iesaka ĀM turpināt meklēt Latvijas pārstāvniecībai piemērotu nekustamo īpašumu.

Otrdien, uzklausot VNĪA ziņojumu, par šo jautājumu lems valdība.

Latvijas pārstāvniecībai Briselē nepieciešama jauna ēka, jo līdz ar Latvijas iestāšanos Eiropas Savienībā (ES) strauji pieaug pārstāvniecības darba apjoms. Lai nodrošinātu normālu pārstāvniecības darbību, tai būtu nepieciešams vairāk darbinieku, taču pašreizējā pārstāvniecības ēkā Arlona ielā 39-41 papildu darba vietām nepietiek telpu. Pārstāvniecības rīcībā ir četri no sešiem ēkas stāviem, un tālāka paplašināšanās nav iespējama. Turklāt problēmas rada pašreizējās ēkas nepiemērotība ES un Latvijas klasificētās informācijas aizsardzības prasībām.

ĀM piedāvā līdzekļus ēkas iegādei iegūt, VNĪA ieķīlājot iegādājamo ēku vai savus īpašumus. Kredītu segtu no nomas maksas, ko par ēkas izmantošanu aģentūrai maksātu ĀM un citu ministriju specializētie atašeji.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form