Zāļu ražotājiem būs jāsedz līdzekļu iztrūkums zāļu kompensācijai
Foto: LETA

Lai sasniegtu valsts budžetā paredzēto 12 miljonu latu ietaupījumu veselības nozarē, valdība otrdien atbalstīja izmaiņas kompensējamo zāļu sistēmā, kas paredz, ka zāļu kompensācijai piešķirto līdzekļu pārtēriņš nākamgad būs jāsedz medikamentu ražotājiem, kā arī citas būtiskas izmaiņas.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Veselības ministrijas (VM) ierosinātais un valdības atbalstītais priekšlikums paredz - ja Veselības norēķinu centrs (VNC) pēc ceturkšņa datu analīzes konstatē zāļu kompensācijai budžeta piešķirto līdzekļu pārtēriņu, tad trūkstošo summu jāsedz zāļu ražotājiem atbilstoši katra tirgus daļai kompensācijas sistēmā. Valdības lēmums paredz, ka šis ir īstermiņa pasākums, kas būs spēkā līdz 2012.gada 31.martam.

Tāpat valdība noteica, ka kompensējamo zāļu sarakstā iekļautās zāles un medicīniskās ierīces aptiekās varēs izplatīt tikai par Veselības ekonomikas centra noteikto aptiekas cenu. Jau pašlaik kompensējamo zāļu sistēmas ietvaros ir noteikti cenu ierobežojumi, piemēram, tām jābūt vismaz trešajām lētākajām Eiropas Savienībā un ne dārgākām kā Lietuvā vai Igaunijā. Tagad iecerēts, ka VEC noteiks konkrētu "aptiekas cenu", par kādu kompensējamos medikamentus varēs tirgot. Tas darīts, lai "neveidotu atšķirīgu pieeju pacientiem atkarībā no konkrētas aptiekas, kurā pacients iegādājas zāles vai medicīniskās ierīces, piedāvātām īstermiņa atlaidēm, un nemaldinātu pacientus", teikts noteikumu anotācijā.

Lai finansiāli atbalstītu aptiekas, kas darbojas ārpus pilsētām un kuru apgrozījums gadā nepārsniedz 50 tūkstošus latu, valdības atbalstītie noteikumi paredz, ka Veselības norēķinu centrs maksās šādām aptiekām 50 santīmus par katru recepti kompensācijas sistēmas ietvaros, izņemot par receptēm, pret kurām ir izsniegtas kompensējamo zāļu A sarakstā iekļautās nereferences zāles vai medicīniskās ierīces. Šis atvieglojums stāsies spēkā no nākamā gada 1.aprīļa.

Valdība atbalstīja arī jau iepriekš rosināto ieceri, ka pacientiem būs jāmaksā 50 santīmu līdzmaksājums par katru 100% kompensējamo medikamentu recepti. VM uzskata, ka "šāds līdzmaksājums paaugstinātu pacientu līdzestību zāļu lietošanā un neradītu nozīmīgu finansiālo slogu". Ministrija lēš, ka līdzmaksājuma ieviešana ietekmēs aptuveni 180 000 pacientu, tomēr nav paredzams, ka radīs nozīmīgu finansiālo slogu, it īpaši tāpēc, ka ārsti kompensējamās zāles un medicīniskās ierīces uz receptes var izrakstīt līdz pat trīs mēnešus ilgam ārstēšanas kursam.

Noteikumi paredz, ka līdzmaksājums par recepti nebūs jāmaksā trūcīgajiem pacientiem, kuru līdzmaksājumu sedz no "sociālā spilvena" līdzekļiem, bērniem līdz 18 gadu vecumam un par lētajām zālēm, kuru Veselības ekonomikas centra noteiktā aptiekas cena nepārsniedz trīs latus.

Pacienta līdzmaksājums par recepti būs jāmaksā no nākamā gada 1.aprīļa, nolēma valdība.

Ministri arī noteica "griestus" lieltirgotavu uzcenojumiem, nosakot, ka lētajiem medikamentiem un medicīnas ierīcēm tas var būt pat līdz 10%, bet dārgajiem, kuru cena ir no 20 līdz vairāk nekā 1000 latu - ne vairāk par 1 līdz 4%.

Tāpat valdība ieviesa sistēmu, lai kompensējamo zāļu sistēmas ietvaros izplatāmās zāles kļūtu aizvien lētākas, piemērojot "kaskādes principu" – katrām nākamajām zālēm, ko iekļauj sistēmas sarakstos, jābūt ar zemāku cenu nekā lētākajām jau sarakstā esošajām zālēm. Piemēram, ierosināts noteikt, ka gadījumā, ja ražotājs grib pazemināt savstarpēji aizvietojamo medikamentu sarakstā (A sarakstā) iekļauto zāļu vai medicīnisko ierīču kompensācijas bāzes cenu, jaunajai cenai jābūt vismaz par 5% zemākai par sarakstā attiecīgajā references grupā jau esošo references zāļu vai medicīnisko ierīču kompensācijas bāzes cenu.

Ja ražotājs vēlēsies iekļaut A sarakstā jaunas zāles vai medicīniskās ierīces, to bāzes cenai būs jābūt vismaz par 30% zemākai par jau esošo lētāko zāļu bāzes cenu, bet nākamo divu šī ražotāja A sarakstā iekļaujamo zāļu vai medicīnisko ierīču kompensācijas bāzes cenai būs jābūt vēl vismaz par 10% zemākai par tobrīd zemāko cenu.

Kompensējamo zāļu sistēmas A sarakstā iekļauj savstarpēji aizvietojamās zāles konkrētu slimību ārstēšanai. A sarakstā zāles ir sagrupētas tā dēvētajā "references grupā" - dažādu ražotāju zāles ar līdzīgu aktīvo vielu sastāvu. Katrai grupai ir noteikta references cena – tā ir šajā grupā lētākā medikamenta cena. Valsts visām A saraksta references grupas zālēm apmaksā tikai šīs grupas lētākā medikamenta cenu jeb references cenu. Ja ārsts izvēlas izrakstīt zāles, kuru cena pārsniedz references cenu attiecīgajā grupā, tam ir jābūt ārstnieciski pamatotam lēmumam.

Ja ražotājs rosinās pazemināt B sarakstā iekļauto zāļu kompensācijas bāzes cenu divu gadu laikā pirms patenta aizsardzības termiņa beigām, cenas samazinājumam būs jābūt vismaz par 30%.

Kompensējamo zāļu B sarakstā iekļauj medikamentus, kuriem kompensējamo zāļu sistēmas ietvaros nav līdzvērtīgas efektivitātes zāļu. Savukārt C sarakstā tiek iekļautas zāles, kuru izmaksas viena pacienta ārstēšanai gadā pārsniedz 3000 latu un ražotājs zāļu kompensācijas izdevumus noteiktam pacientu skaitam apņemas segt no saviem līdzekļiem.

Izmaiņas kompensējamo zāļu sistēmā stāsies spēkā nākamā gada 1.janvārī, un ar tām VM nodrošinās valdības lemto, ka veselības nozarē izdevumus nākamgad jāsamazina par 12 miljoniem latu.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form