
Kādi cilvēki pie mums brauc? Vai ir iespējams Latvijā izveidot “No Go Zone”? Kā pārbauda bēgļu iespējamo kriminālo pagātni un viņu veselības stāvokli? Kāpēc viņi pamet Latviju, bet Igauniju – nē? Cik tūkstošus patvēruma meklētāju Latvija varētu uzņemt, nenodarot kaitējumu pamata nācijai? Vai Rīgu var piespiest palielināt saistības migrantu uzņemšanā? Kas ir “zelta izpletņlēcēji”? Iekšlietu ministrijas valsts sekretāra vietnieks Dmitrijs Trofimovs portālam “Delfi” stāsta par to, kas notiek ar bēgļiem Latvijā un aiz valsts robežām.
Pēc ANO Bēgļu aģentūras datiem, starptautiskajā migrācijā ir iesaistīti 65,3 miljoni piespiedu kārtā pārvietoto personu. Vieni bēg no kara un no politiskām vajāšanām, citi dodas labākas dzīves meklējumos. Šajā iespaidīgajā skaitlī ir iekļauti gan bēgļi no Tuvajiem Austrumiem, gan amerikāņu pārvietošana – ASV robežu katru gadu šķērso milzīgs skaits bēgļu no Dienvidamerikas. Turklāt ASV ir gatavas uzņemt 10 tūkstošus imigrantu no Tuvajiem Austrumiem, bet Kanāda – 25 tūkstošus.
Latvija neizrāda īpašu prieku par iespēju aizpildīt demogrāfijas bedri ar bēgļiem no Āzijas valstīm un Ziemeļāfrikas. Arī pašiem patvēruma meklētājiem Baltijas valstis un Austrumeiropa nav starp iecienītākajiem galamērķiem. Šeit viņi saskaras ne tikai ar spaidīgiem ekonomiskajiem un sociālajiem apstākļiem, bet arī ar atklātiem aizspriedumiem.
Centra "Mucenieki" darbinieki reiz pastāstījuši par to, kā viens no bēgļiem aizvilcis līdz mājām krietni iereibušu Mucenieku iedzīvotāju. "Labi, ka neviens viņus pa ceļam nesatika – bail pat iedomāties, ko aculiecinieki padomātu," saka valsts sekretāra vietnieks.

Viens no galvenajiem Latvijas iedzīvotāju baiļu iemesliem ir no pirmavotiem nākušas informācijas trūkums.
Lai to novērstu, portāls "Delfi" uzdeva pašus populārākos jautājumus par bēgļiem IeM valsts sekretāra vietniekam Dmitrijam Trofimovam, kurš pats strādā ar bēgļu pārvietošanas programmu.
- 1. Bēgļi Eiropā – kvotas neizpilda visi
- 2. Cik bēgļus teorētiski varētu uzņemt un cik uzņem Latvija
- 3. Kādus bēgļus uzņem Latvija
- 4. Šopings un terorisms – stereotipi
- 5. Kā kontrolē bēgļu veselību?
- 6. Zelta izpletņlēcēji. Cik sekmīgi bēgļi integrējas
- 7. Kāpēc 21 bēglis pameta Latviju?
- 8. Kāpēc bēgļi nebēg no Igaunijas?
- 9. Mentori un sociālie darbinieki. Cik maksā par darbu ar bēgļiem
- 10. Vai Latvija varēs izvairīties no bēgļu geto?