Zolitūdes traģēdijas krimināllietā par cietušajiem atzīst vēl trīs personas
Foto: F64

Ķīpsalas izstāžu hallē Rīgas pilsētas Zemgales priekšpilsētas tiesa otrdien otrajā sēdē turpināja skatīt tā dēvēto Zolitūdes traģēdijas krimināllietu, kurā apsūdzības celtas deviņām personām. Sēdes teksta tiešraides arhīvu var lasīt portālā "Delfi".

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Zolitūdes traģēdijas tiesas sēde
Tiesa pasludina pārtraukumu līdz trešdienai plkst. 10. Pārtraukums pasludināts, jo tiesai nepieciešams pārliecināties, ka ir saņemts morālās kompensācijas pieteikumus no cietušo pārstāvja advokāta Alda Gobzemja, kas saskaņā ar viņa pausto tiesai ir iesniegts, bet šodien tā arī netika nolasīts. Tāpat tiesa pārliecināsies, vai ir saņemti vēl citi pieteikumi.
Cietušo prasīto kompensāciju apmēra amplitūda ir visai plaša no desmit tūkstošiem eiro līdz pat 40 miljoniem eiro.
Prokurori aicina pievienot lietas materiāliem kompensāciju pieteikumus un pieteikumu papildinājumus.
Tiesa turpina izskatīt lūgumus lietas materiāliem pievienot morālās kompensācijas pieteikumus un pieteikumu papildinājumus.
Tiesa lemj atzīt par cietušajiem Andi Šteinīti, Valēriju Burvi, Viktoriju Burvi un pievienot lietas materiāliem kaitējuma kompensācijas pieteikumus. Savukārt Daigas Grigones, Gaļinas Ļipņickas, Vitālija Zaharova un Renāta Gimazetdinovs pieteikumus tiesa noraidīja.
Tiesas sēde ir atsākusies!
Tiesa dodas uz apspriežu telpu pieņemt lēmumu par izteiktajiem lūgumiem. Sēde atsāksies pulksten 14:30.
Prokurori uzskata, ka lūgumi atzīt par cietušajiem Ļipņicku un Zaharovu ir noraidāmi.
Advokāts Duļevskis aicina tiesu nošķirt procesa dalībniekus no klausītājiem, lai nodrošinātu, ka izsakās tikai procesa dalībnieki.
Saņemti vēl divi lūgumi par cietušajiem atzīt Gaļiņu Ļipņicku un Vitāliju Zaharovu, kurš, piedaloties glābšanas darbos, guvis traumas.
Prokurori uzskata, ka Šteinīša lūgums atzīt viņu par cietušo atbilst likumam un aicina to apmierināt. Tāpat prokurori aicina par cietušajām atzīt arī Valēriju Burvi un Viktoriju Burvi. Savukārt Gimazetdinova un Grigones lūgumi ir noraidāmi, vērtē prokurori.
Tiesā saņemts arī Viktorijas Burves likumiskā pārstāvja pieteikums – atzīt nepilngadīgo meiteni par cietušo.
Par cietušajiem sevi lūdz atzīt Andis Šteinītis, kurš Zolitūdes traģēdijā zaudējis brāli, Renāts Gimazetdinovs, kurš zaudējis audžutēvu, Daiga Grigone, kura zaudējusi dzīvesbiedru, kā arī Valērija Burve, kura traģēdijā zaudējusi brāli. Visi iesnieguši arī morālās kompensācijas pieteikumus.
Tiesa izskata lūgumus, kuros personas lūdz viņus atzīt par cietušajiem un piesaka morālās kompensācijas.
Tiesa nolemj noraidīt apsūdzēto Baloža un Šuvājevas lūgumus izskatīt lietu bez viņu klātbūtnes.
Tiesneši dodas uz apspriežu telpu pieņemt lēmumu par abu apsūdzēto lūgumiem. Sēde turpināsies pēc 15 minūtēm.
Zvērināts advokāts Oskars Rode, kurš pārstāv SIA “Maxima Latvija”, kā arī zvērināts advokāts Normunds Duļevskis, kurš pārstāv divu cietušo intereses, aicināja apmierināt Šuvjevas un Baloža lūgumus iztiesāt lietu bez viņu piedalīšanās.
Savukārt Regīna Ločmele-Luņova, kura pārstāv vienu cietušo, norādīja, ka ir pret Šuvajevas nepiedalīšanos tiesas sēdēs.
Advokāts Armands Smans, kurš pārstāv 13 cietušos, pievienojas Gobzemja viedoklim, kā arī aicina izvērtēt Innas Šuvajevas pieteikuma motivāciju, bet Jāņa Baloža pieteikumu uzskata par vērā ņemamu, un norāda, ka par to jālemj tiesai.
Advokāts Aldis Gobzems, kurš pārstāv vairākus desmitus cietušo, atbalsta prokuroru pausto, kā arī lūdz tiesu “nepakļauties provokācijai”, ko izmantojusi Šuvajeva sava lūguma argumentācijai.
Apsūdzētās Inna Šuvajeva tiesai norādījusi, ka lūgums saistīts ar to, ka policijā uzsākts kriminālprocess saistībā ar viņas "slepkavības gatavošanu". Šuvajeva un viņas aizstāve uzskata, ka piedalīšanās tiesas sēdē pastiprina apdraudējumu.
Tiesa nolemj turpināt lietas iztiesāšanu un pāriet pie lūgumu daļas. Saņemts apsūdzētā Jāņa Baloža lūgums iztiesāšanu veikt bez viņa piedalīšanās. Tāpat ir saņemts apsūdzētās Innas Šuvajevas lūgums iztiesāt lietu bez viņas piedalīšanās.
Tiesa uzdod jautājumu, vai šodien var turpināt lietas iztiesāšanu. Prokurori piekrīt, cietušie un cietušo pārstāvji par šo jautājumu nevēlas izteikties. Tiesa vēršas pie apsūdzētajiem – viņiem iebildumu nav, lietas izskatīšanu var turpināt.
https://www.delfi.lv/news/national/politics/komisija-zolitudes-tragedija-vaino-piecus-politikus.d?id=46460697
Pie tiesnešiem dodas iepriekš nenosauktie, bet zālē esošie cietušo pārstāvji.
Tiesa apzina cietušus un viņu pārstāvjus, kuri ieradušies uz sēdi.
Pretēji iepriekš izskanējušajai informācijai, ka, bažījoties par savu dzīvību, uz sēdi varētu neierasties apsūdzētā Inna Šuvajeva, visi apsūdzētie ir ieradušies.
Tiesa veiks uz tiesas sēdi izsaukto personu pārbaudi.
Tiesneši ir ieradušies. Sēde ir pasludināta par atklātu.
https://www.delfi.lv/news/national/politics/zolitudes-tragedija-apsudzeta-draudus-par-slepkavibu-pati-nav-sanemusi.d?id=47127119
Sēde joprojām nesākas, lai gan rindu ārpusē vairs nav.
Lai gan tiesas sēdei ja būtu jāsākas, zālē turpina plūst cilvēki. Rindas pie reģistrācija galdiem gan vairs nav novērojamas.
Prokuratūra apsūdzības par būvniecības noteikumu pārkāpšanu, kā rezultātā sabruka ēkas daļa, kas izraisīja smagas sekas, izvirzījusi piecām personām. Šīs personas ir ēkas būvinženieris Ivars Sergets, veikala projekta būvekspertīzes veicējs Andris Gulbis, būvuzraugs Mārtiņš Draudiņš, lielveikala projekta autors arhitekts Andris Kalinka un uzņēmuma "Re&Re" būvdarbu vadītājs Staņislavs Kumpiņš. Savukārt trīs Rīgas pilsētas būvvaldes darbiniekiem - Rīgas pilsētas būvinspekcijas priekšnieka vietniekam Jānim Balodim, Juridiskās nodaļas Būvniecības uzraudzības nodaļas ekspertei Marikai Treijai un būvinspekcijas priekšnieka vietniecei Aijai Meļņikovai - izvirzītas apsūdzības par valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu, kas izraisījusi smagas sekas. Būvvaldē patlaban vairs nestrādā Balodis un Treija. Prokuratūra Sergetam, Gulbim, Draudiņam, Kalinkam un Kumpiņam apsūdzības uzrādījusi arī par nonāvēšanu aiz neuzmanības.
Lai gan sēdei jāsākas pulksten 10, zāle arvien ir pustukša, bet pie reģistrācijas galdiem rinda arvien aug, novēroja portāls "Delfi".
Zolitūdes traģēdijas krimināllieta ierosināta pēc tam, kad 2013.gada 21.novembrī Zolitūdē, sabrūkot lielveikalam "Maxima", dzīvību zaudēja 54 cilvēki, bet vairāki desmiti guva smagus ievainojumus. Būveksperti ir secinājuši, ka traģēdija notika, jo bija nepareizi aprēķinātas jumta konstrukciju slodzes, tādēļ tas iegruva. Prokuratūra deviņām personām apsūdzības uzrādījusi par būvniecības noteikumu pārkāpšanu, valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu, nonāvēšanu aiz neuzmanības un darba aizsardzības noteikumu pārkāpšanu. Prokuratūra par cietušajiem krimināllietā atzinusi 263 personas. Kopējais pieteiktais kompensācijas apmērs lietā ir 155 miljoni eiro. Vairākiem apsūdzētajiem un arī juridiskajām personām ir uzlikti mantas aresti - apķīlāti konti, uzņēmumu kapitāldaļas, nekustamie īpašumi. Lietas materiāli ir apkopoti 80 sējumos. Patlaban lietā ir pieteikti 144 liecinieki, kā arī piesaistīti desmit eksperti.
Pagaidām zāle ir ļoti tukša un pie reģistrācijas galdiem veidojas neliela rinda.
Arī Ķīpsalas hallē viss jau sagatavots tiesas sēdei.
Šobrīd protesta akcijā pulcējušies aptuveni 40 cilvēki, novēroja portāls "Delfi".
Kā portālam "Delfi" pastāstīja viens no protestētājiem, "runāšanas vairs nav jēgas", tādēļ no šodienas tiesas sēdes viņš vairs neko negaida. Pagaidām protests norit mierīgi un klusi.
Viena no protestētāju prasībām - lai tiesas sēdes arī turpmāk nebūtu slēgtas, medijiem norādīja biedrības "Zolitūde 21.11" pārstāve Regīna Ločmele-Luņova.
Patlaban pie Ķīpsalas halles pulcējušies apmēram 30 protestētāji, novēroja "Delfi".
Biedrības "Zolitūde 21.11." pilnvarotā pārstāve Regīna Ločmele-Luņova sacījusi, ka saskaņā ar pagājušajā nedēļā izplatītajām ziņām, process varētu būt "norauts", jo vismaz viena no apsūdzētām personām varētu neierasties uz tiesas sēdi, baidoties par savu dzīvi.
Pirms Zolitūdes traģēdijas krimināllietas izskatīšanas pie Ķīpsalas izstāžu halles notiks protesta pikets, kurā piedalīsies traģēdijā bojā gājušo ģimenes locekļi un citi cietušie. Kā novēroja portāls "Delfi" uz piketu pagaidām ir pulcējušies vairāki desmiti cilvēku.
Rīgas pilsētas Zemgales priekšpilsētas tiesa šodien plkst.10 Ķīpsalas izstāžu zālē aizvadīs otro sēdi Zolitūdes traģēdijas krimināllietā. Jau ziņots, ka pērn decembra sākumā notika pirmā tiesas sēde Zolitūdes traģēdijas krimināllietā. Pirmajā tiesas sēdē daudz laika aizņēma tulkošana no krievu valodas uz latviešu valodu, neizmantojot austiņas. Par šādu tulkošanas veidu kritiku izteica advokāts Artūrs Zvejsalnieks, paužot, ka viņam ir grūti runāt sadalīti, kad uzreiz tiek tulkots viņa teiktais, līdz ar to tiesai citādāk būtu jāorganizē šis process.

Iepriekšējā tiesas sēdē pērnā gada 8. decembrī lietas izskatīšana tika atlikta. Tiesa deva "Maxima Latvija", kas lietā ir gan cietušās personas statusā, gan personas statusā, pret kuru tiek lūgts piemērot piespiedu ietekmēšanas līdzekli, laiku atrisināt jautājumus, kas saistīti ar tās advokāta Oskara Rodes iespējamo interešu konflikta risku un uzņēmuma interešu tālāko pārstāvību.

Pirms tiesas sēdes pie izstāžu centra paredzēts protesta pikets, kurā piedalīsies bojāgājušo ģimenes locekļi un citi cietušie, pastāstīja Biedrības "Zolitūde 21.11." pilnvarotā pārstāve Regīna Ločmele-Luņova. Saskaņā ar viņas sniegto informāciju protestēji pulcēsies, lai paustu savu sašutumu par tiesas lēmumu liegt cietušo pārstāvim juristam Armandam Smanam iepazīties ar vienas apsūdzētās iesniegto procesuālās aizsardzības lūgumu. Tāpat protestētāji plāno paust sašutumu par pastāvošo varbūtību, ka uz tiesas sēdi varētu neierasties viena no apsūdzētajām, kurai izteikti slepkavības draudi, kā arī par iepriekš izskanējušajām ziņām, ka turpmākās tiesas sēdes varētu tikt pasludinātas par slēgtām.

Kā vēstīts, prokuratūra par cietušajiem krimināllietā atzinusi 263 personas, un kopējais pieteiktais kompensācijas apmērs ir 155 miljoni eiro.

Kā liecinieki līdz šim krimināllietā pieteikti 144 cilvēki. Lietas izskatīšanā pieaicināti arī desmit eksperti.

Lietas materiāli apkopoti 80 sējumos, bet kopumā izņemtie lietiskie pierādījumi ir vairākas tonnas smagi.

Valsts apsūdzību lietā uzturēs prokurori Agris Skradailis, Jekaterina Kušakova un Kaspars Cakuls. Lietu skatīs tiesnesis Erlens Ernstsons, tiesnese Dzintra Zemitāne un tiesnese Aiga Freimane. Savukārt rezerves tiesnese būs Elīna Leitāne. Pirmie divi no lietas skatīšanas vēlējušies atstatīties.

Jau vēstīts, ka prokuratūra piecas personas sauca pie kriminālatbildības par būvniecības noteikumu pārkāpšanu, kā rezultātā sabruka ēkas daļa, kas izraisīja smagas sekas.

Šīs personas ir ēkas būvinženieris Ivars Sergets, veikala projekta būvekspertīzes veicējs Andris Gulbis, būvuzraugs Mārtiņš Draudiņš, lielveikala projekta autors arhitekts Andris Kalinka un uzņēmuma "Re&Re" būvdarbu vadītājs Staņislavs Kumpiņš.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Toreiz prokuratūra apsūdzības uzrādīja arī trīs Rīgas pilsētas būvvaldes darbiniekiem - Rīgas pilsētas būvinspekcijas priekšnieka vietniekam Jānim Balodim, Juridiskās nodaļas Būvniecības uzraudzības nodaļas ekspertei Marikai Treijai un būvinspekcijas priekšnieka vietniecei Aijai Meļņikovai. Šīm personām apsūdzības uzrādītas par valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu, kas izraisījusi smagas sekas.

Sergetam, Gulbim, Draudiņam, Kalinkam un Kumpiņam prokuratūra apsūdzības uzrādījusi arī par nonāvēšanu aiz neuzmanības.

Tāpat iepriekš Rīgas tiesas apgabala prokuratūra pie kriminālatbildības saukusi arī SIA "Maxima Latvija" darbinieci Innu Šuvajevu. Persona pie kriminālatbildības tiek saukta par darba aizsardzības noteikumu pārkāpšanu, kas izraisīja smagas sekas.

Patlaban vairākiem apsūdzētajiem un arī atsevišķām juridiskajām personām ir uzlikti mantas aresti - apķīlāti konti, uzņēmumu kapitāldaļas, nekustamie īpašumi.

Pērnā gada 21. novembrī apritēja divi gadi kopš "Maxima" veikalā Zolitūdē iebruka jumts, laupot 54 cilvēku dzīvības. Tā ir lielākā traģēdija Latvijā kopš neatkarības atjaunošanas.

Līdz šim Latvijas tiesās cietušie iesnieguši vairākas civilprasības par daudzu desmitu miljonu morālā kaitējuma kompensācijas piedziņu saistībā ar traģēdijas nodarītajām ciešanām.

Tags

Zolitūdes traģēdija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form