Žurnālistu asociācija pieprasa pārtraukt LTV valdes locekļu atlases konkursu
Foto: F64

Latvijas Žurnālistu asociācija (LŽA) pieprasa Nacionālo elektronisko plašsaziņu līdzekļu padomi (NEPLP) pārtraukt uzsākto Latvijas Televīzijas (LTV) valdes locekļu atlases procedūru un izsludināt jaunu konkursu uz vakantajiem amatiem LTV valdē, ievērojot gan Publiskas personas kapitāla daļu un kapitālsabiedrību pārvaldības likuma prasības, gan labas korporatīvās pārvaldības prakses standartus, minēts asociācijas publiskā paziņojumā.

LŽA paziņojumā arī aicina atbildīgās Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisiju un Mediju politikas apakškomisiju izvērtēt NEPLP līdzšinējo darbību, izvēloties LTV un Latvijas Radio valdes locekļus.

NEPLP 10. janvārī izsludināja konkursu vakanto LTV valdes locekļu atlasei. "Pretēji Publiskas personas kapitāla daļu un kapitālsabiedrību pārvaldības likuma 31.panta prasībām un labas korporatīvās pārvaldības praksei valdes locekļu nomināciju plāno veikt paši NEPLP locekļi, nominācijas komisijā neiekļaujot nedz neatkarīgus personālatlases speciālistus, nedz pārstāvjus no Pārresoru koordinācijas centra (PKC), nedz nozares ekspertus un novērotājus ar padomdevēja tiesībām," uzskaita LŽA pārstāvji. Saskaņā ar konkursa nolikumu NEPLP locekļi gan atlasīs, gan apstiprinās jaunos LTV valdes locekļus.

LŽA uzskata, ka šāda NEPLP rīcība nākotnē var radīt virkni risku. Pirmkārt, neievērojot likuma prasības, vēlāk var tikt apstrīdēti LTV valdes locekļu konkursa gala rezultāti. Tādējādi LTV ilgstoši nāktos strādāt ar pagaidu valdi, kas nesekmē pilnvērtīgu uzņēmuma attīstību.

Tāpat LŽA skaidro, ka LTV valdes locekļu konkursa nominācijas komisijā apzināti neiekļaujot nozares ekspertus un PKC pārstāvjus, rodas bažas par konkursa godīgu norisi, kas nākotnē mazinātu sabiedrības uzticēšanos LTV un tās radītajam saturam.

Asociācija atgādina, ka šis nav pirmais gadījums, kad šī sasaukuma NEPLP locekļi apzināti izvēlējušies realizēt aizdomas raisošu sabiedriskā medija valdes locekļu atlasi. 2017. gadā par Latvijas Radio valdes locekli programmas attīstības jautājumos tika apstiprināta Sanita Dika-Bokmelder, kura pirms stāšanās amatā bija gan politiskās partijas biedre, gan strādāja par ministra padomnieci un kuras darba pieredze neatbilda sabiedriskā medija valdes locekles satura attīstības jautājumos nepieciešamajām kompetencēm, norāda LŽA.

"Līdzšinējie NEPLP lēmumi un uzvedība nerada paļāvību, ka tās prioritāte ir attīstīt tādu sabiedrisko mediju pārvaldības un uzraudzības sistēmu, kura veicinātu kvalitatīvas žurnālistikas attīstību un augstvērtīga satura veidošanai piemērotu profesionālo vidi LTV un Latvijas Radio. Nav pieļaujams, ka NEPLP lēmumi, kuru rezultātā bez pārliecinoša pamatojuma divu gadu laikā no darba atbrīvoti pieci sabiedrisko mediju valdes locekļi, iedragā Latvijas sabiedrības tiesības saņemt augstvērtīgu un uzticamu informāciju, bet mediju profesionālajā vidē rada nestabilitāti, pašcenzūras draudus un neuzticēšanos mediju uzrauga darbības atbilstībai tā misijai," minēts LŽA paziņojumā.

Tāpat paziņojumā norādīts, ka "jau pērnā gada rudenī Valsts kontrole norādīja uz būtiskām problēmām NEPLP darbībā. Tā vietā, lai šīs problēmas novērstu un uzlabotu savu darbību, NEPLP locekļi demonstrē klaju tiesisko nihilismu un rada draudus Latvijas mediju videi,"

Jau vēstīts, ka tāpat VK ziņojumā norādīts, ka sabiedriskais pasūtījums, kura nodrošināšanai sabiedriskajiem medijiem ik gadu no valsts budžeta tiek piešķirti vairāk nekā 20 miljoni eiro, netiek izmantoti mērķtiecīgi.

NEPLP ir vienīgā neatkarīgā institūcija Latvijā, kuras būtiskākais uzdevums ir sargāt mediju brīvību, nodrošināt mediju vides daudzveidību un rūpēties par sabiedrisko mediju redakcionālo neatkarību.

Jau iepriekš ziņots, ka uzticību zaudējušais Latvijas Televīzijas valdes priekšsēdētājs Ivars Belte un valdes loceklis programmu attīstības jautājumos Sergejs Ņesterovs uz vakantajām LTV valdes locekļu vietām nekandidēs.

Vēstīts, ka NEPLP lēmums par neuzticības izteikšanu diviem LTV valdes locekļiem stājas spēkā 28. decembrī – līdz ar tā pieņemšanas brīdi. Par pagaidu valdes locekli iecelta LTV satura redaktore Vikija Valdmane-Rozenberga.

Source

www.DELFI.lv

Tags

Latvijas Radio Latvijas Televīzija LTV NEPLP Saeima Valsts kontrole
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form