Zvārdes poligonu no nesprāgušajām bumbām attīrīs vismaz 15 gadus
Foto: LETA

Pašlaik privāto īpašnieku rokās nonākušā Zvārdes poligona attīrīšana no nesprāgušajām bumbām un munīcijas ilgs vismaz desmit līdz 15 gadu, pastāstīja Aizsardzības ministrijas (AM) parlamentārais sekretārs Veiko Spolītis.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Zemes pārpirkšana no īpašniekiem, lai attīrītu teritoriju, tika pārrunāta Saeimas Pieprasījumu komisijā.

"Ņemot vērā piesārņojuma blīvumu, mums jārēķinās ar desmit līdz 15 gadiem, lai to pilnībā sanētu," paskaidroja Spolītis. Viņš uzsvēra, ka poligonā atrodama dažāda nesprāgusi munīcija, kā arī liela izmēra bumbas, kuras sprāgstot var nodarīt būtiskus postījumus.

Lai sekmīgāk attīrītu zemi no piesārņojuma, to paredzēts atpirkt no privātīpašniekiem. Paredzēts, ka īpašniekiem par vienu hektāru zemes maksās tūkstoti latu. Tāpat iecerēta kompensācija zemes īpašniekiem, kuri, lai attīstītu savu saimniecību, ir veikuši ieguldījumus.

Kopumā Zvārdes poligona teritorija pieder aptuveni 200 zemes īpašniekiem. Spolītis klāstīja, ka patlaban notiek zemes īpašnieku aptauja par viņu gatavību zemi pārdod. Aptauja norisināsies līdz marta beigām.

Spolītis arī paskaidroja, ka pirms lēmuma pieņemšanas tika domāts par iespēju zemi no bumbām attīrīt nepērkot. Taču šāds ierosinājums netika atbalstīts, jo ir gadījumi, ka atrastā bumba nav pārvietojama un ir jāspridzina uz vietas. Savukārt šāda rīcība varot radīt tiesiskas sekas.

Tāpat ministrijas pārstāvis uzsvēra, ka šis jautājums iepriekš netika risināts, jo Latvijas bruņotajiem spēkiem, piemēram, deviņdesmito gadu sākumā nebija ne vajadzīgo spēju, ne iemaņu, lai šādus darbus varētu paveikt.

Aviācijas mērķpoligons Zvārdes pagasta teritorijā tika izveidots 1955.gadā. PSRS armija to aktīvi izmantoja vairāk nekā 40 gadu. Aktīvās bumbošanas mērķu zona atradās poligona vidusdaļā, taču aviācijas mācību lidojumu laikā izšautās raķetes un bumbas bieži krita līdz pat 5-10 kilometru rādiusā no šīs zonas.

Poligona teritorijā joprojām atrodas simtiem nesprāgušu aviācijas bumbu, kā arī citu sprādzienbīstamu priekšmetu. Zvārdes pagastā atrodams arī liels skaits Otrajā pasaules karā izmantotās šķembu munīcijas. Kopējā piesārņotās teritorijas platība ir aptuveni 12 000 hektāru.


Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Aizsardzības ministrija Saeima
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form