ZZS aicina premjeru skaidrot 'nepieredzējuša uzņēmuma' uzvaru Covid-19 antigēnu testu piegādē
Foto: AFP/Scanpix/LETA

Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas deputāti vērsušies pie Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV), paužot bažas par Covid-19 antigēnu noteikšanas pašpārbaudes testu iegādes iepirkumu, kura rezultātā noslēgts trīs miljonu eiro līgums ar nesen dibinātu uzņēmumu "Ekspress laboratorija", informēja ZZS pārstāve Dace Kārkliņa.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Saskaņā ar Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumu Valsts aizsardzības loģistikas un iepirkumu centrs (VALIC) veic individuālo aizsardzības līdzekļu, medicīnisko ierīču, kā arī minēto preču laboratorisko testēšanas pakalpojumu centralizētu iegādi. 24. novembrī Aizsardzības ministrija (AM) paziņoja, ka centrs pirmo līgumu par Covid-19 vīrusa antigēnu noteikšanas pašpārbaudes testu iegādi noslēdzis ar "Ekspress laboratoriju".

Ievērojot to, ka minētais uzņēmums ir bez nozīmīgas pieredzes medicīnas preču tirdzniecībā, ZZS Saeimas deputātiem ir bažas, vai apjomīgais līgums tiks atbilstoši izpildīts un vai tā noslēgšana ir bijusi valsts interesēs.

ZZS deputāti aicina valdības vadītāju paust viedokli, vai uzņēmums, kas reģistrēts "vien šā gada pavasarī" un kura finanšu rādītāji vēl neesot pieejami, ir atbilstošs un drošs medicīnas preču piegādātājs konkrētajā gadījumā.

Tāpat ZZS vērš uzmanību, ka plānotais pirmās četru miljonu testu partijas piegādes laiks ir piecas darba dienas. Līdz ar partiju apvienībai radies jautājums, vai ir pietiekami izvērtēts, kā pretendents bez iepriekšējas pieredzes medicīnas preču tirdzniecībā varēs izpildīt tam izvirzītās prasības.

Kā ziņots, AM pārstāvji skaidroja, ka antigēna paštestu pirmās partijas piegādātājs "Ekspress laboratorija" izvēlēts atbilstoši zemākajai cenai un īsākajam piegādes termiņam, un uzņēmums ir pārbaudīts starptautisko sankciju datu bāzēs.

VALIC pirmo līgumu par Covid-19 slimību izraisošā vīrusa (SARS-CoV-2) antigēna paštestu piegādi noslēdzis ar uzņēmumu "Ekspress laboratorija" par kopumā trīs miljoniem eiro.

AM runasvīrs Kaspars Galkins skaidroja, ka saskaņā ar normatīvajiem aktiem iepirkumā bija brīvi ļauts pieteikties visiem ieinteresētajiem piegādātājiem, tādējādi nodrošinot brīvu un plašāku konkurenci.

Sarunu procedūras rīkošanā izmantota Veselības ministrijas izstrādātā tehniskā specifikācija. Sarunu procedūrā piedāvājumus iesniedza 30 pretendenti, no kuriem tikai 26 iesniedza preču paraugus, līdz ar to tika izskatīti šo 26 pretendentu piedāvājumi.

Sarunu procedūras uzvarētāju noteikšanai tika piemēroti saimnieciskā izdevīguma kritēriji, pēc kuriem tika izvēlēti pieci komersanti, ar kuriem noslēgt vispārīgo vienošanos, lai nodrošinātu ātrāku turpmākās vajadzības apjomu iegādi, un noteikts saimnieciski visizdevīgākais piedāvājums, par kuru noslēgt pirmo piegādes līgumu par četru miljonu paštestu piegādi.

Vērtēšanas kritēriji bija cena, kas veidoja 60% no iepirkuma īpatsvara, un piegādes ātrums, kas veidoja 40% no īpatsvara.

Pirms līguma slēgšanas tiesību piešķiršanas tika veiktas visas likumos noteiktās pārbaudes, proti, veiktas pārbaudes Ministru kabineta noteiktajā informācijas sistēmā – EIS, un pieprasīta informācija visu ANO, Eiropas Savienības, Latvijas nacionālo un ASV sankciju datubāzē.

Tas bija nepieciešams, lai konstatētu, vai uz pretendentiem, uzņēmumu valdes locekļiem, patiesā labuma guvējiem, pārstāvēttiesīgajām personām nav attiecināmi Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likumā minētie pārkāpumi.

"Attiecīgi vispārīgās vienošanās slēgšanas tiesības ir piešķirtas tādiem komersantiem, kas atbilst publiskos iepirkumus regulējošajiem normatīvajiem aktiem, un nav bijis iemesla to noraidīšanai," uzsvēra Galkins.

Uz norādi, ka "Ekspress laboratorija" reģistrēta vien šā gada pavasarī, Galkins atbildēja, ka uzņēmuma dibināšanas laiks nav noteikts ar tiesību aktiem kā viens no atlases kritērijiem, uz kura pamata pretendents būtu izslēdzams vai gluži pretēji tiktu izvēlēts kā atbilstošs.

"Firmas.lv" informācija liecina, ka medicīnas preču tirgotājs "Ekspress laboratorija" pieder Tomam Bindem, Jeļenai Putviķei un Krievijas valstspiederīgajam Sergejam Ļebedevam. Uzņēmums reģistrēts vien šā gada pavasarī, līdz ar to dati par tā finanšu rādītājiem vēl nav pieejami.

Uzņēmumam ir interneta mājaslapa "antigentest.lv", kurā tiek piedāvāts iegādāties "ātrus un uzticamus Covid-19 Antigen testus uzņēmumiem, sporta klubiem, kultūras iestādēm, viesnīcām, valsts iestādēm, pašvaldībām, medicīnas iestādēm, privātpersonām", kā arī citas medicīnas preces, tai skaitā maskas, halātus, cimdus, termometrus. Uzņēmuma internetveikalā piedāvāto Covid-19 antigēnu testu klāsts ir visai plašs, un lētākais no tiem maksā 2,15 eiro.

Iepirkumā pēc iesniegto piedāvājumu vērtēšanas pieņemts lēmums par vispārīgās vienošanās slēgšanu ar pieciem pretendentiem – "Ekspress laboratorija", "Brief", "ADDO Defense", "A-birojs" un "A.Medical".

No 6. decembra, veicot darba pienākumus klātienē, kur ir iespējams kontakts ar citiem darbiniekiem, pakalpojuma saņēmējiem vai apmeklētājiem, būs jāveic regulāra Covid-19 testēšana divas reizes nedēļā, izmantojot antigēna paštestus, paredz otrdien valdībā apstiprinātie grozījumi rīkojumā par ārkārtējās situācijas izsludināšanu.

Prasība attieksies uz visiem darbiniekiem – gan pret Covid-19 vakcinētiem, gan nevakcinētiem.

Pēc valdības sēdes Valsts kancelejas direktors un Operatīvās vadības grupas vadītājs Jānis Citskovskis žurnālistiem norādīja, ka testus pamatā apmaksās valsts.

Līdz 6.decembrim atbildīgās iestādes sagatavos mehānismus kā šos testus izplatīt, un citas praktiskas detaļas.

Pēc sākotnējām aplēsēm testi Latvijai astoņu nedēļu periodam varētu izmaksāt apmēram 14 līdz 15 miljonus eiro.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Koronavīruss Covid-19 ANO ASV Eiropas Savienība Krievija Saeima Zaļo un zemnieku savienība Veselības ministrija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form