Aģentūra LETA pamanīja, ka vienā no sludinājumu portāliem kāda persona ievietojusi sludinājumu latviešu un krievu valodā par savas balss pārdošanu.

DP teica, ka minētais sludinājums ir nokļuvis DP redzeslokā. Šobrīd tiek veikta apstākļu un personas rīcības motīvu noskaidrošana, taču DP aicina Latvijas iedzīvotājus atturēties no šāda veida aktivitātēm.

DP arī atgādina, ka šādu nepārdomātu darbību pārbaudei valsts iestādes ir spiestas tērēt papildus personāla un laika resursus.

Kopumā DP ir saņēmusi vairākus signālus par iespējamiem vēlētāju prettiesiskas ietekmēšanas gadījumiem. Ņemot vērā, ka notiek saņemtās informācijas pārbaude, DP plašākus komentārus nesniedz.

Jau ziņots, ka priekšvēlēšanu periodā un vēlēšanu dienā DP strādās pastiprinātā režīmā, lai atbilstoši kompetencei nodrošinātu Satversmē un citos normatīvajos aktos noteikto vēlēšanu norises principu ievērošanu.

DP atgādina, ka par apzinātu prettiesisku kavēšanu personai brīvi realizēt tiesības vēlēt deputātus vai tikt ievēlētai, ir paredzēta kriminālatbildība. Par nelikumīgu atzīstama rīcība, lietojot vardarbību, viltu, draudus, uzpirkšanu vai citā prettiesiskā veidā.

Tāpat Krimināllikumā ir noteikta atbildība par apzinātu balsu nepareizu saskaitīšanu, kā arī par apzinātu aizklātas balsošanas pārkāpšanu, ko izdarījusi valsts amatpersona vai vēlēšanu komisijas loceklis.

Latvijas iedzīvotājus informēt DP par gadījumiem, kad personai ir solīts samaksāt, piesolīti citi materiāli un nemateriāli labumi par viņas balsi vai citā veidā ietekmēta brīva izvēle. Vienlaikus aicinām informēt DP arī par gadījumiem, kad pastāv aizdomas par vēlēšanu komisijas locekļa iespējamām pretlikumīgām darbībām, piemēram, apzināti nepareizu balsu saskaitīšanu par labu kādai partijai vai deputātu kandidātam. Iespēju robežās aicinām personas, kurām ir šāda veida informācija, fiksēt pēc iespējas precīzākas iespējamo pārkāpumu detaļas, veikt iespējamo pārkāpumu foto, video vai audio fiksēšanu.

Savukārt priekšvēlēšanu aģitācijas kārtības un aģitācijas materiālu izvietošanas noteikumu ievērošanas kontroli veic Valsts policija un Pašvaldības policija. Līdz ar to gadījumā, ja iedzīvotāju rīcībā ir informācija par skrejlapām, kas tiek izplatītas vēlēšanu dienā, par laicīgi nenoņemtām priekšvēlēšanu reklāmām vai vēlētāju aģitēšanu pie iecirkņiem, DP aicina vērsties Valsts policijā vai attiecīgās pilsētas pašvaldības policijā. Aģitācija ir aizliegta ne tikai pašā vēlēšanu dienā, bet arī dienu pirms vēlēšanām.

Gadījumos, ja ir informācija par priekšvēlēšanu aģitācijas un slēptās priekšvēlēšanu aģitācijas finansēšanas ierobežojumu neievērošanu, DP iesaka ziņot Korupcijas novērošanas un apkarošanas birojam.