Neskatoties uz to, ka galvaspilsētā koncentrējas liela daļa iedzīvotāju, Rīgā ir zemāki nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) ieņēmumi nekā vairākos novados, kas atrodas ap pilsētu, piemēram, Jūrmalā, Mārupes novadā, kā arī Babītes, Stopiņu, Garkalnes, Carnikavas un Saulkrastu novados.

Daudz neatpaliek Ķekavas novads, bet no lielāko NĪN ieņēmumu "topa" izpaliek Olaines un Salaspils novadi, kas atrodas Pierīgā, liecina Reģionālās attīstības indikatoru modulis (RAIM), kā arī Valsts kases un Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) dati.

Rīga ir vien desmitajā vietā valstī pēc NĪN ieņēmumu apjoma uz vienu cilvēku, sasniedzot 135 eiro. Turklāt, salīdzinot ar 2010. gadu, ieņēmumu apjoms krities par teju 18%. NĪN ieņēmumi uz vienu cilvēku Rīgā ir gandrīz divas reizes mazāki nekā Garkalnes novadā, kas ir pirmajā vietā valstī. Citus Rīgu raksturojošus rādītājus, kā arī reportāžu par pilsētu iespējams atrast pašvaldību vēlēšanu sadaļā "Domā, spried, sver"

"NĪN kontrasti skaidri redzami Pierīgā un Rīgas aglomerācijā plašākā kontekstā. Ja mums kādreiz par guļamrajoniem sauca daudzdzīvokļu namu rajonus, tad šie dati parāda, ka telpiskā organizācija turpinās guļamrajonos Pierīgā. Rīga sniedz pakalpojumus, Pierīga saņem nodokļus," portālam "Delfi" datus komentēja pilsētu pētnieks Viesturs Celmiņš.

Runājot par valsts austrumu daļu, kur izceļas Ciblas, Baltinavas, Rugāju un Vārkavas novadi, eksperts vērsa uzmanību gan uz vēsturiskajiem, gan tautsaimnieciskajiem faktoriem – NĪN tikai atspoguļojot šo problēmu klātbūtni.

"NĪN atlaides ir izplatīta, lai arī visai novecojusi, prakse pilsētu attīstībā un var būt kā stimuls ekonomiskai attīstībai," skaidroja Celmiņš. Tomēr eksperts norādīja, ka NĪN atlaidēm "mēdz būt bumeranga efekts, jo līdz ar atlaižu beigām uzņēmumi nereti meklē jaunas, citas pašvaldības". NĪN atlaides jākombinē ar citām investīciju piesaistes iniciatīvām, viņš piebilda.