Pašvaldību vēlēšanas 2017
Paldies, ka sekoji līdzi pašvaldību vēlēšanu norisei portālā "Delfi"! Turpināsim reportāžas jau pēc dažām stundām. Tikmēr jaunākie dati atbilstoši saskaitītajām balsīm aplūkojami šeit: https://www.delfi.lv/news/pasvaldibu-velesanas/rezultati/
Salaspilī pozīcijas nostiprinājusi "Vienotība", kas ieguvusi 47,11% balsu. Tai seko "Saskaņa" ar 17,29%, Zaļo un zemnieku savienība ar 13,53%, Nacionālā apvienība ar 8,69% un "Alternative" ar 5,31%.
Rīgā no 158 iecirkņiem apkopotas 107 iecirkņos nodotās balsis. Līderis ir "Saskaņa"/"Gods kalpot Rīgai" (51,69%). Šim sarakstam seko Latvijas Reģionu apvienības un "Latvijas attīstībai" saraksts ar 13,38%, Jaunā konservatīvā partija ar 13,12%, Nacionālā apvienība ar 9,1%, kā arī "Vienotība" ar 6,12%.
Rēzeknes novadā uzvarējusi "Saskaņa" (32,34%), kas ieguvusi sešas deputātu vietas. Latgales partijas, Nacionālās apvienības un "Vienotības" apvienotais saraksts ir otrais ar 31,37% balsu un piecām deputātu vietām. Zaļo un zemnieku savienībai ir trīs vietas, "Alternative" - divas, bet Latvijas Reģionu apvienībai - viena vieta.
Valkas novada uzvarējis Vidzemes partijas un Latvijas Reģionu apvienības apvienotais saraksts ar Ventu Armandu Kraukli priekšgalā. Kopumā apvienotais saraksts ieguvis astoņas deputātu vietas domē. Savukārt partijas "Vienotība" un Latvijas Zemnieku savienības apvienības saraksts ieguvis četras vietas un Nacionālā apvienība "Visu Latvijai!" – "Tēvzemei un Brīvībai/LNNK" – trīs vietas.
Alūksnes novadā uzvarējusi Zaļo un zemnieku savienība, iegūstot piecas vietas. Tai seko "Vienotība" ar trim vietām, Vidzemes partijas un Latvijas Reģionu apvienības apvienotais saraksts arī ar trim vietām, "Alūksne un novads-mūsu zeme" ar divām vietām un Nacionālā apvienība "Visu Latvijai!" – "Tēvzemei un Brīvībai/LNNK" arī ar divām vietām.
Dobeles novadā apkopoti dati no visiem iecirkņiem un pārliecinošs līderis ir Zaļo un zemnieku savienība (46,81%), kas iegūs deviņas deputātu vietas, savukārt "Vienotība" (23,26%) un Nacionālā apvienība (20,02%) iegūst katra pa četrām vietām.
Stopiņu novadā četras partijas iekļūst domē. Kā vienīgie “aiz strīpas” paliek Eiroskeptiķu rīcības partija, kas spējusi savākt 3,42%. Visvairāk balsu ieguvusi LRA kopā ar “Vienotību” – 49,80%. Vairāk kā uz pusi mazāk balsis nekā līderiem – 22,28% - savākusi “Saskaņa”. Nacionālā apvienība ieguvusi 14,62%, bet Latvijas Zemnieku savienība – 8,32%.
Inčukalna novada domē iekļūst visas partijas, kas iesniegušas sarakstus. Visvairāk balsu savākusi Latvijas Zemnieku savienība – 26,73%, otrajā vietā ar 20,99% atstājot “Saskaņu”. Gandrīz vienādu balsu skaitu saņēmusi Vidzemes partija – 18,45% un “Vienotība” kopā ar “Latvijas Attīstībai” – 18,53%. Savukārt “Reģionu alianse” un Kristīgi demokrātiskā savienība ieguvusi attiecīgi 8,35% un 6,26% balsu.
Jūrmalā uzvarējusi Zaļo un zemnieku savienība, par to nobalsojuši 30,77% balsstiesīgo. Tai seko "Tev, Jūrmalai" un Jaunās konservatīvās partijas apvienotais saraksts ar 21,28%, "Saskaņa" ar 18,32% un Nacionālā apvienība "Visu Latvijai!" – "Tēvzemei un Brīvībai/LNNK" ar 10,61%. Līdz šim Jūrmalas domē pārstāvētās partija "Vienotība" nav pārvarējusi 5% barjeru.
https://twitter.com/JanisPolis/status/871152639572144129
Rīgā saskaitīti dati no 82 iecirkņiem, kas ir vairāk nekā puse. Pašlaik līderis ir "Saskaņa"/"Gods kalpot Rīgai" (52,5%). Šim sarakstam seko Latvijas Reģionu apvienības un "Latvijas attīstībai" saraksts ar 13,19%, Jaunā konservatīvā partija ar 12,72%, Nacionālā apvienība ar 8,98%, kā arī "Vienotība" ar 6,02%.
Rugāju novadā uzvar "Vienoti novadam", iegūstot piecas deputātu vietas. Tai seko "Rugāju novadam būt!" ar divām vietām, "Par godīgu Rugāju novadu!" ar vienu vietu un "Mūsmājas" arī ar vienu deputāta vietu.
Cēsīs pārliecinošu uzvaru guvis līdzšinējais Cēsu novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs, par kura pārstāvēto "Vienotību" nobalsojuši 67,36% vēlētāju. Par Latvijas Zemnieku savienību nobalsojuši 10,27% vēlētāju, par Nacionālā apvienība „Visu Latvijai!” – „Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” nodotas 8,66% balsu, bet Latvijas Zaļā partija saņēmusi 8,77% vēlētāju balsu.
Jelgavas novadā uzvarējusi Latvijas zemnieku savienība, iegūstot astoņas deputātu vietas. Tai seko "Saskaņa", Nacionālā apvienība "Visu Latvijai!" – "Tēvzemei un Brīvībai/LNNK", partija "KPV LV", Latvijas Reģionu apvienība, katrai iegūstot divas vietas. Vienu deputāta vietu ieguvusi partija "Vienotība".
Babītes novadā pārliecinoši uzvarējusi LRA, iegūstot 62,92%. Otrajā vietā palikusi “Vienotība” ar 13,27%, bet trešajā – “Saskaņa” ar 9,67%. Domē iekļūst arī Nacionālā apvienība ar 8,51%. “Aiz strīpas” paliek Latvijas Zemnieku savienība ar 2,76%.
Skrundā līderis ir Latvijas reģionu apvienība, par ko nobalsojuši teju 56% vēlētāju un kas ieguvusi deviņas deputātu vietas. Zaļo un zemnieku savienība (22,54%) un "No sirds Latvijai" (18,77%) pašvaldībā būs pārstāvētas katra ar trīs deputātiem.
Ērgļu novadā uzvar apvienība "Mēs Ērgļu novadam", iegūstot piecas deputātu vietas. Vēlētāju apvienība "Kopā ir spēks" trīs deputātu vietas, savukārt "Kalniem pāri" – vienu deputātu vietu.
Jēkabpils novadā uzvarējusi Latvijas Zemnieku savienība (37,4%), kam domē būs četras deputātu vietas. "Savam novadam" (20,56%) ieguvusi divas vietas, bet Latvijas Zaļā partija (14,97%), Jēkabpils reģionālā partija (14,49%) un Nacionālā apvienība (11,13%) ieguvušas katra pa vienai vietai.
Balsu skaitīšanas procesam sekot var šajā sadaļā, kur automātiski kartē tiek aktualizēta jaunākā informācija: https://www.delfi.lv/news/pasvaldibu-velesanas/rezultati/
Aizputes novadā uzvar Nacionālā apvienība „Visu Latvijai!” – „Tēvzemei un Brīvībai/LNNK”, kura saņēmusi 55% vēlētāju balsu. "Latvijas Zemnieku savienība" saņēmusi 15,57%, bet "Pŗogresīvie" 27,32% vēlētāju balsu.
https://twitter.com/Sildniks/status/871142667010363395
Zilupē domē iekļuvuši astoņi "Latgales partijas" un viens "Saskaņas" pārstāvis.
Jaunpilī pašvaldībā iekļuvuši septiņi Zaļo un zemnieku savienības pārstāvji un divi partijas "Viesatām būt" deputāti.
Amatas novadā jau zināmi ievēlētie deputāti. No Zaļo un zemnieku savienības un "Vienotības" apvienotā saraksta ievēlēti 10, no Vidzemes partijas - trīs, no "No sirds Latvijai" un Nacionālās apvienības - pa vienam deputātam.
Viesturs Celmins: Sadarbības jautājums būtisks arī Rīgā. Lai nodrošinātu, ka Rīga saglabā savas pozīcijas Baltijas reģionā, mums būs nepieciešama Rīgas un Pierīgas sadarbības stratēģija. Tai jārisina sasniedzamības un dzīves kvalitātes jautājumi -publiskais transports, izglītība un tautsaimniecība. Diemžēl neviena no partijām nav īsti runājusi par Rīgas attīstību sekojošā līmenī.
Viesturs Celmins: Reģionu un reģiona pilsētu attīstībai daudz skaidrāk gribētos redzēt, kā jaunie sasaukumi domās par pilsētu sadarbības tīkliem, sasniedzamību un dzīves kvalitātes nodrošinājumu ārpus sava novada robežām. Šis ir mūsu attīstības garants un nākošie četri gadi aktīvi jaizmanto sadarbīgas kultūras veidošanai.
Jūrmalā apkopoti 11 no 16 iecirkņu rezultātiem. Centrālās vēlēšanu komisijas dati rādi, ka priekšā izvirzījusies Zaļo un zemnieku savienība ar nedaudz vairāk nekā 30%, tai seko "Tev, Jūrmalai" un Jaunās konservatīvās partijas apvienotais saraksts ar 23% un "Saskaņa" ar teju 18%.
Garkalnes novadā no visām startējušajām partijām nav iekļuvušas tikai divas – Partija “Vienoti Latvijai” – 1,12% un KPV LV – 2,77%. Lielāko balsu skaitu ieguvusi Latvijas Zemnieku savienība – 25,47%, kam pa pēdām min LRA ar Reģionu aliansi – 23,06%. “Saskaņa” ieguvusi 18,15%, bet “Vienotība” – 13,65%. 8,83% savākusi Latvijas Zaļā partija, bet 6,16% - Nacionālā apvienība.
Daniels Pavluts: Atsākot tēmu par iziešanas aptauju (ne)atbilstību gala iznākumam - interesanta drāma veidojas Liepājā. Teju visas balsis jau saskaitītas un LRA (Vilnīša) sarakstam ir gandrīz tikpat daudz balsu kā Liepājas partijas (Seska) sarakstam.
Provizoriskie dati Jēkabpilī, kur apkopota informācija no visiem iecirkņiem, liecina, ka mēra Leonīda Salceviča Jēkabpils reģionālā partija ieguvusi 22,52%, "Saskaņa" - 16,68%, bet Latvijas Zaļā partija - 14,49%. Tur 5% barjeru pārvarējusi arī Latvijas Zemnieku savienība, "KPV LV", Nacionālā apvienība, Latgales partija, "Gods kalpot mūsu Latvijai", kā arī Latvijas Reģionu apvienība.
Carnikavas novadā uzvar Latvijas Zemnieku savienība, kas ieguvusi 40,34% vēlētāju balsu, politiskā partija “Reģionu alianse” – 26,84% un sociāldemokrātiskā partija “Saskaņa” – 13,64%. Ar 5,83% atbalstu domē iekļūst arī Nacionālā apvienība, bet ar 5,01% knapi domes krēslu iegūs arī Latvijas zaļā partija. “Vienotība’ ar 2,95% paliek “aiz svītras” kopā ar KPV, kas ieguvusi 4,35%.
Deniss Hanovs: Redzams ka reģioni kūtri reaģēja uz Latvijas mēroga partiju piedāvājumiem – savējie tomēr tuvāki
Pēc ilgas fotografēšanās ar atbalstītājiem Ušakovs no žurnālistiem aizmuka, nesniedzot atbildes uz jautājumiem. https://www.delfi.lv/news/pasvaldibu-velesanas/zinas/ameriks-pauz-gatavibu-palikt-opozicija-usakovs-aizmuk-no-zurnalistiem.d?id=48916497
Rēzeknē vēl nav saskaitītas viena iecirkņa balsis. Pagaidām tur pārliecinoši uzvar esošā vara - "Saskaņa" ieguvusi 59,36% balsu. "Latgales partijas, Nacionālās apvienības un "Vienotības" apvienotais saraksts ieguvis 11,66%, "Vienota Rēzekne" - 6,55%, bet Zaļo un zemnieku savienība - 7,72%.
Daniels Pavluts: Subjektīva versija par lakmusa testu jaunajam sasaukumam Rīgas pašvaldībā - vai investori turpinās izvēlēties attīstības teritorijas investīciju projektu Pierīgā, blakus, tomēr ārpus Rīgas administratīvās teritorijas.
Daugavpilī, kur ir 30 iecirkņi, pagaidām apkopoti dati no 22 iecirkņiem. Pašlaik vadībā ir "Saskaņa" ar 28,63%, tai seko esošā mēra Jāņa Lāčplēša politiskais spēks "Latgales partija" (27,7%), kā arī bijušā mēra Riharda Eigima saraksts "Mūsu partija" (19,8%). Citi politiskie spēki saskaņā ar provizoriskajiem datiem 5% barjeru nav pārvarējuši.
Valmierā pārliecinošu uzvaru guvis esošā mēra Jāņa Baika politiskais spēks "Valmierai un Vidzemei", kurš saņēmis 60,32% vēlētāju balsu.
Viesturs Celmins: Paskubinājums un ceļa maize jaunajam sasaukumam -lai kāds tas arī būs -sekmēt Rīgas potenciālu, kā Baltijas reģiona galvaspilsētai, mazināt iedzīvotāju aizplūšanu no pilsētas centra un padarīt to draudzīgāku mazāk aizsargātajām iedzīvotāju grupām - iedzīvotājiem ar kustību traucējumiem, velosipēdistiem, gājējiem.
Dundagas novadā 5% barjeru pārvarējuši visi trīs saraksti - "Mūsu cilvēkiem" (52,28%), "Strādāsim kopā" (29,39%), "Mūsu novadam" (16,95%).
Liepājā apkopoti 37,35% balsstiesīgo balsu. Pagaidām uzvar "Liepājas partija" (34,38%), tomēr tās pārsvars pār tuvāko sekotāju ir visai neliels, jo Latvijas Reģionu apvienība ieguvusi 31% jau saskaitīto vēlētāju atbalstu. "Saskaņa" ir trešā ar 14,74% balsu.
Beverīnas novadā kā pirmajā šonakt zināmi arī ievēlēto deputātu vārdi, ziņo LETA. Šajā novadā vislielāko vēlētāju atbalstu guvusi partija "Novadam" un domē ievēlēti pašreizējais domes priekšsēdētājs Māris Zvirbulis, Jānis Fūrmanis, Uldis Podnieks un Zeltīte Munce. 33,07% lielu vēlētāju atbalstu guvusi partija "Kaugurieši", no kuras domē iekļuvuši trīs deputāti - Romāns Vaščenko, Jānis Cielēns un Sergejs Melngāršs. Savukārt deputātes Cilda Purgale un Inese Veršelo ievēlētas no Zaļo un zemnieku savienības, kas saņēma 24,27% lielu vēlētāju atbalstu.
Viesturs Celmins: Pulks Rīgā strādājošo un studējošo dzīvo tās aglomerācijā. Ķekavā izvēle par labu 'jauniem spēkiem'.
https://twitter.com/JanisIkstens/status/871106555592286208
Ventspilī pārliecinoši (62,13%) uzvar "Latvijai un Ventspilij". Nacionālās apvienības, "Vienotības" un Latvijas Reģionu apvienības apvienotais saraksts ieguvis 24,59% balsu. Citi saraksti nav pārkāpuši 5% barjeru.
Arī Dobeles novadā apkopoti dati no visiem iecirkņiem un pašreizējie dati liecina, ka ar 46,81% balsu uzvar Zaļo un zemnieku savienība, kam ar 23,26% seko "Vienotība" un ar 20,02% - Nacionālā apvienība.
CVK provizoriskie dati liecina, ka Aucē saskaitītas balsis visos iecirkņos. Ar 76,15% balsu tur uzvar Latvijas zemnieku savienība, bet Nacionālā apvienība ieguvusi 19,82%.
Daniels Pavluts: Mazliet atsaucot atmiņā Rīgas vēlēšanu kampaņas galvenos saukļus, sanāk tā - ja izdotos Nilu gāzt, tad jaunajai valdošajai koalīcijai, lai pildītu savus solījumus, nāktos lielā mērā turpināt Saskaņas politiku un pat pārspēt to...
Deniss Hanovs: Danielam: es piekrītu, ka politiskā nācija nevar attīstīties apstākļos un politiskā retorikā, kurā būtiskākais sauklis ir saistīts ar tādu abstrakciju kā tautas gars un tautiskums…vai piesakot cīņu par varu kā cīņu par latvisko Rīgu. Tomēr kā tajā anekdotē “Karotes beigās atradām, bet nepatīkamā pēcgarša palikusi…” Un arī rītdien etniskie stereotipi un naids retorikā būs palikuši starp cilvēkiem un atbildība par to ir politiķiem. Arī NA, nenoliedzami. Jo, pieņemsim, ja Broka būs mērs – vai viņa ir arī mans mērs, vai viņa zina ka Rīgā dzīvo arī citu etnisko grupu iedzīvotāji? Vai viņa spēs to apjēgt un īstenot savā publiskajā komunikācijā?
Viesturs Celmins: Daudzas no idejām, kuras solija partijas prasa prāvus ieguldījumus un ir grūti sasniedzamas. Bet citas, piemēram publiskās ārtelpas kvalitāte, gaisa kvalitāte un koki pilsētvidē ir paveicamas un sasniedzamas.
"Twitter" lietotāji izsaka aizdomas par viena iecirkņa rezultātu publiskošanas privātā blogā vēl pirms to nonākšanas CVK sistēmā. https://twitter.com/JanisPolis/status/871110313143349248
https://twitter.com/AAmbainis/status/871124083626442753
Deniss Hanovs: Piekritu. Jautājums atkal par iespēju nodrošināt tādām idejām budžetu.
Viesturs Celmins: Šīs vēlēšanas lielajās pilsētās iezīmē jaunu lappusi -programmas līmenī pievērst uzmanību pilsētvides kvalitātei. Sākam runāt ne tikai par autotransportu, bet arī citām mobilitātes formām -velo kustību, sabiedrisko transportu, gājeju vajadzībām. Tā nebija nedz 2013, nedz 2009 gadā. Pat ja ne visas šīs idejas tiks īstenotas, to klātbūtne politiķu dienaskārtībā sekmē mūsu kopīgo izpratni par dzīvojamu pilsētvidi. Princips saglabājas!
Deniss Hanovs: Viesturam: Pavisam jaunas idejas – hmm…grūti spriest. Vai mums nebūtu nepieciešams sākt diskusijas par imigrācijas apjomiem un iespēju imigrantus kā darbaspēku iekļaut reģionos, nevis turēt Muceniekos un gaidīt kamēr viņi kaut kā pazudīs? Nevis pretoties viņu ienākšanai LV, bet tomēr veidot pilsētu politiku tā, lai viņi iekļautos un kļūtu par nodokļu maksātājiem? Bet šis jautājums jau ir ķecerība…Mums katastrofāli trūkst darbaspēka laukos, nevar attīstīt uzņēmumus. Bezdarbs un darbaspēka trūkums vienlaicīgi…
Daniels Pavluts: Runājot par Rīgu un etnisko balsojumu - nav jau viss tik skaidri, Rīgas varas līdzšinējie panākumi liecina, ka atbalsts līdzšinējam mēram ir bijis arī no latviski runājošiem balsotājiem. Tomēr, visas runas par etnisko balsojumu un uzstādījumi par mēra gāšanu skumdina, jo etniskā balsojuma pārvarēšana manā skatījumā ir būtiskākais solis mūsu politiskās nācijas nobriešanas procesā.
Ilūkstes novadā uzvar Latvijas Zemnieku savienība, kura saņēmusi 65,82% vēlētāju balsu. Partija "Vienotība' saņēmusi 8,58% atbalstu, partija "Vienoti Latvijai" saņēmusi 12,68%, bet "Saskaņa" sociāldemokrātiskā partija saņēmusi 10,03% vēlētāju atbalstu.
Rīgas vicemērs Andris Ameriks portālam "Delfi" norāda, ka "gatavs iet opozīcijā, lai pārējās partijas pilda solīto!"
Deniss Hanovs: Patlaban Latvijā īsti nepastāv t.s. Stammwaehler (vācu – cilts vēlētāji jeb paaudzēm nostiprinājies vēlētājs, kura politiskā orientācija un pārliecība ir zināma, prognozējama). Arī Vācija šī situācija mainās, bet tomēr SPD un CDU/CSU vēlētāju portrets ir zināms. Un LV? Katru reizi – lielais nezināmais .
Pēc 3% balsu saskaitīšanas Rīgā vadībā ir "Saskaņa"/"Gods kalpot Rīgai" ar 48,52%, Latvijas Reģionu apvienība/"Latvijas attīstībai" ar 14,47%, Jaunā konservatīvā partija ar 13,83%, Nacionālā apvienība ar 9,43% un "Vienotība" ar 6,63%.
Deniss Hanovs: Lielākā intriga patlaban – kā t.s. latviskās partijas (diemžēl šāda mums ir etniskās plaisas realitāte) rīkoties, ja būs iespēja piedalīties varā? Risku daudz, pieredzes maz…un tomēr, iespējams, būtu jāpārtrauc radikāla opozīcijas izslēgšana? Princips “mēs Jums parādīsim…” ir visai kaitīgs pilsētas vides attīstībai. Tas būtu jāsaprot arī vēlētājiem.
Viesturs Celmins: Par 'principāli jaunām idejām''. Pirmkārt, mums nevajadzētu gaidīt sirmas galvas uz jauniem pleciem. Otrkārt, pavisam jaunas idejas mums nemaz nav vajadzīgas. Mums vienkārši nepieciešams īstenot esošās. Gan lielajām, gan mazajām pašvaldībām patiesībā ir labas un relatīvi mūsdienīgas attīstības stratēģijas, gan arī detālie plāni. Tas neatpaliek no idejām ES pašvaldībās. Runa ir par to, vai spējām tās īstenot dzīvē? Un šeit ir runa par izpildvaru un mums pašiem (iedzīvotājiem).
Vēlētāju aktivitātes dati nepārtraukti tiek aktualizēti, atsevišķos gadījumos - skaitļi kļūst mazāki. Piemēram, Ķekavas novadā viens iecirknis, noslēdzoties balsošanai, sistēmā ievadīja nevis pēdējās stundās nobalsojušo skaitu, kā tas bija jādara, bet kopējo rezultātu. Tādējādi pēc šīs kļūdas labošanas, par vairākiem procentpunktiem samazinājās arī iepriekš izziņotā vēlētāju aktivitāte šajā novadā. Līdzīgas kļūmes iepriekš pieļautas arī citās pašvaldībās, portālu "Delfi" informēja CVK pārstāve Kristīne Bērziņa.
Daniels Pavluts: Runājot par jaunām sejām un/vai jaunām idejām. Atminējos politologa Ignatjeva teikto (brīvs atstāsts), ka politikas būtība nav nākt klajā ar jaunām interesantām idejām, bet pieņemt grūtus, nepatīkamus lēmumus. Līdz ar ko jāpiekrīt Viesturam, patiesā realitātes pārbaude būs vai un kas mainīsies praktiskajā pašvaldību politikā. Vai mainīsies pašvaldību vadības orientācija no resursu pārdales uz labklājības un darbavietu vairošanu? Tas, šķiet ir retorisks jautājums.
https://twitter.com/NoSirdsLatvija/status/871117090887000064
Deniss Hanovs: Esmu atpakaļ no LTV1 diskusijas – šķiet ka vēlētājs joprojām ir neparedzamā būtne Latvijas politikā. DELFI redakcijā informācijas virpulis un radošuma atmosfēra. Atzīšos, ļoti aizraujoši vērot kā top informācija un interpretācijas. Ļoti jauka nakts sanākusi, pat ja rezultāti par Rīgu vēl joprojām nav zināmi. Apbrīnoju žurnālistu izturību – ne tikai intelektuālo, bet arī fizisko!
Vēlēšanu iecirkņa komisijas locekļi Rīgā skaita vēlētāju balsis.
Video: Partija "Saskaņa" līksmo partijas birojā https://www.delfi.lv/video/zinas/latvija/saskana-liksmo-partijas-biroja.d?id=48916353
Deniss Hanovs: Jaunās sejas noteikti ir, bet vai ir jaunas idejas? Manuprāt tieši ar politiskās kultūras pārmaiņām mums ir nopietnas problēmas. Vai šogad Jūs dzirdējāt kādas principiāli jaunās idejas? Vai pamanāmā jaunā politiskā gramatika? Vai politiķi centās uzrunāt konkrētu vēlētāju, nevis tikai “visus, visiem un katram” Šaubos. Drīzāk nešaubos – jaunās idejas nepamanīju.
Viesturs Celmins: Jau patreiz ir skaidrs, ka par varas maiņu runāt vairumā gadījuma droši vien nevajadzēs. Iespējamas izmaiņu nokrāsas. Intrigas īsti neredzu. Drīzāk intriga ir par to, kā celt labklājību, dzīvojamību un pārticību mūsu pilsētās?
Daniels Pavluts: Kā jau iepriekš rakstīju - šobrīd vērts gaidīt pirmo saskaitīto novadu, kurā kaut kas būs būtiski politiski mainījies. Valsts mērogā lielākā intriga ir tā, cik pašvaldībās notiks varas maiņa.
Raunas novadā pārliecinoši ir uzvarējusi pašreizējā vadītāja Evija Zurģe, kuras saraksts "Mēs savam novadam" ieguvis 74,89% vēlētāju atbalstu. Tam seko vēlētāju apvienība "Laiks pārmaiņām" ar 18,32% balsu un "Vienotība", kura ieguvusi vien 5,11% balsu.
Varakļānu novadā pašvaldību vēlēšanās uzvarējusi pašreizējā mēra Māra Justa pārstāvētā partija "Vienoti novadam". "Vienoti novadam" saraksts, kura pirmais numurs ir pašreizējais mērs Justs, saņēmis 926 jeb 63,6% balsu. Partija "Strādāsim kopā" saņēmusi 391 jeb 26,85% balsu, bet "V55" - 121 jeb 8,31% balsu, ziņo LETA.
Tikmēr "Saskaņas" štābā ar sirsnīgiem aplausiem viesi uzņem Nila Ušakova ierašanos. "Mēs tikko esam dabūjuši trešo reizi pirmo vietu Rīgā!" uzsvēra Ušakovs. https://www.delfi.lv/video/zinas/latvija/usakovs-pec-intervijam-atgriezas-pie-biedriem-partijas-biroja.d?id=48916255
Baiba Broka uzrunā Nacionālās apvienības biedrus. "Jebkurai jaunai partijai ir lieliskas iespējas uzvarēt ar populistiskiem saukļiem," viņa norāda.
CVK publiskotie dati par saskaitītajām balsīm automātiski tiks publicēti šajā sadaļā: https://www.delfi.lv/news/pasvaldibu-velesanas/rezultati/
Viesturs Celmins: Divas skaidras tendences. Politiskā kultūra valstī ir mainījusies. Gandrīz katrā pašvaldībā mums ir gluži jauni sejas, saraksti un piedāvājums. Tā nebija 2013 pašvaldībās un 2014 saiemā. Turklāt, daži tikuši novērtēti un saņēmuši iedzīvotāju uzticību. Tādēļ skaidrs, ka saeimas vēlēšanās varam gaidīt vēl lielāku birumu. No otras puses, mums ir vadošās valsts pilsētās, kurās joprojām stabili 'if it aint broken', dont fix it' (Liepāja, Jūrmala, Jelgava, Ventspils).
Pašvaldību vēlēšanās Naukšēnos varu izdevies noturēt pašreizējam novada vadītājam Jānim Zumentam, ziņo LETA. Zumenta vadītajam sarakstam "Sarma" vēlēšanās izdevies iegūt 56,15% balsu, bet viņa konkurentu sarakstam "Naukšēnu novadam" - 42,63%.
https://www.facebook.com/Delfi.lv/videos/1371699819533728/
Balsis saskaitītas Ciblas novadā, kur uzvarējis esošais domes priekšsēdētājs Juris Dombrovskis un viņa pārstāvētā Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) un Latgales partijas apvienība. Apvienība ieguvusi 64,99% balsu. Saraksts "Likteņdzirnas" ieguvis 16,52% balsu, bet treši - "Savam novadam" - 13,11%.
Daniels Pavluts: Kamēr sēžam un gaidām pirmos rezultātus, prāts neviļus aizmaldās pārdomās par to, ko Bordāna un Bondara šībrīža panākumi vēsta jaunu politisko projektu perspektīvām nākamā gada Saeimas vēlēšanās. Lai gan pilnībā piekrītu kolēģa Viestura Celmiņa komentāram, ka lielāko daļu reālās pārvaldības gan vietvarā, gan ministrijās un aģentūrās realizē profesionāli ierēdņi, kuriem ir daudz dziļākas "saknes", nekā ievēlētajai politiskajai virsvadībai.
Viesturs Celmins: Pavisam vienkārši, šodienas 'jaunas sejas' pēc četriem būs vecās sejas, kurām vajadzēs kārtējo 'apdeitu'. Un pilsētvide atkal paliks par vienkāršu poligonu savu ambīciju materializēšanai.
Partijas "Vienotība" biedri un "spice" turpina sekot līdzi aktualitātēm.
CVK sāk apkopot pirmos rezultātus par saskaitītām balsīm atsevišķos iecirkņos.
Viesturs Celmins: Tādēļ, vēlējums visām ‘jaunajām sejām’, kuras sākušas domāt par jaunu pavasari pašvaldībās, pilsētas attīstību neveido politiskā līderība vien, bet reāla gravitācija. Tie ir krietns pulks speciālistu izpildvaras līmenī, kuru darba kultūru, vērtīborientāciju un paradumus nevar strauji izmainīt. Tādēļ sarkanās līnijas sadarbībā ir stipri apšaubāmas.
Viesturs Celmins: Aiziet; vērojot debates kandidātu starpā, priekšvēlēšanu solījumu aiziet masu skatos, sākās sprints par amatiem. #reality check
https://www.delfi.lv/news/pasvaldibu-velesanas/zinas/latvija-pasvaldibu-velesanas-piedalijusies-50-51-balsstiesigo.d?id=48916107
Daniels Pavluts: Laba ziņa nereti ir sliktu ziņu neesamība. Vēlētāju aktivitātes pieaugums nav liels, bet ir! Nav sliktāk kā 2013.gadā. Nu ko, gaidām ziņas par pirmajām saskaitītajām balsīm mazākos novados.
Trīs politisko spēku - "Vienotības", nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK un Latvijas Reģionu apvienības - apvienotā saraksta līderis Ģirts Valdis Kristovskis (V) nav apmierināts ar izvērsto valdošās partijas propagandu Ventspilī, tomēr cer strādāt tā, lai turpmāk pārņemtu varu pilsētā. Komentējot vēlētāju aptaujas rezultātus, Kristovskis aģentūrai LETA norādīja, ka ir skaidrs, ka Ventspilī negodīgā cīņā ir saduļķots vēlētāju prāts. Politiķis pauda, ka pilsētā bija izvērsta milzīga propaganda par labu valdošajai partijai - tā nebija objektīva cīņa, un par objektivitāti te nevarēja būt ne runas, piebilstot, ka pilsētā tika izveidota "melu impērija".
Juta Strīķe sarunā ar portālu "Delfi" norāda, ka priekšvēlēšanu process parādījis, ka cilvēki ļoti novērtē patiesību un vēlas pārmaiņas Rīgā un tās vadībā.
Nacionālās apvienības līderis Raivis Dzintars atzīst – provizorisko rezultātu paziņošanas laikā pļāvu mauriņu. https://www.delfi.lv/video/zinas/latvija/dzintars-provizorisko-rezultatu-pazinosanas-laika-plavu-maurinu.d?id=48916093
Kā ierasts pašvaldību vēlēšanām, arī šoreiz vēlēšanu procesā bija augsts kaislību līmenis, šovakar žurnālistiem sacīja Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) priekšsēdētājs Arnis Cimdars. Viņš norādīja uz daudzajiem gadījumiem, kad vēlētāju, vēlēšanu komisiju locekļu un novērotāju starpā virmoja emocijas un raisījās "kašķi". Cimdars reizē piebilda, ka visas domstarpības ir atrisinājušās. CVK saņēmusi tikai vienu rakstisku sūdzību saistībā ar iespējām nobalsot un novērots, ka lielākā daļa iesaistīto personu izvēlas oficiālas sūdzības vietā ar to dalīties sociālajos tīklos, piebilda CVK vadītājs, ziņo LETA.
Rezultātus gaidot: Mārtiņš Bondars no Latvijas Reģionu apvienības un Edgars Jaunups no "Latvijas Attīstībai".
https://twitter.com/StafeckaLiga/status/871092020139446275
Rīgā nobalsojuši 249 179 iedzīvotāji, kas ir 58,42% no visiem balsstiesīgajiem. Tādējādi aktivitāte arī galvaspilsētā bijusi augstāka nekā pirms četriem gadiem, kad tā sasniedza 55,55%.
Pašvaldību vēlēšanās visā Latvijā piedalījušies 727 827 cilvēki, kas ir 50,41% no visiem balsstiesīgajiem, liecina Centrālās vēlēšanu komisijas apkopotie dati, kas vēl gan tiek papildināti. 2013. gada pašvaldību vēlēšanās aktivitāte bija 45,99%.
Partija "Vienotība" gaida rezultātus un vēro intervijas.
https://www.facebook.com/Delfi.lv/videos/1371678222869221/
Partijas "Vienotība" valdes priekšsēdētājs Andris Piebalgs portālam "Delfi" sacīja, ka vēlētāju aptauju rezultātus uzzinājis vien tad, kad nolaidies Rīgas lidostā. Par provizoriskajiem rezultātiem partijas priekšsēdētājs ir priecīgs un uzskata, ka "jauno līderu" likšana partijas sarakstā bijusi veiksmīga.
KPV LV līderis un Saeimas deputāts Artuss Kaimiņš vēlētāju aptauju datus nekomentē, norādot, ka gaidīs īstos rezultātus. Vienlaikus viņš atzīst, ka gribētu, lai partija visās pašvaldībās, kurā startējusi, pārvarētu 5% barjeru.
Pašvaldību vēlēšanās Latvijā kopumā piedalījušies vairāk nekā puse balstiesīgo iedzīvotāju, liecina līdz šim Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) apkopotie dati. Apkopotie dati no 891 vēlēšanu iecirkņa, liecina, ka balsot devušies 50,12% balstiesīgo. Šogad pašvaldību vēlēšanās balsot varēja kopumā 955 iecirkņos.
"Mūsu partijas" līderis Rihards Eigims neatklāj, ar ko viņa vadītais politiskais spēks varētu veidot koalīciju Daugavpils domē. Daugavpilī pašvaldību vēlēšanās lielāko atbalstu guvusi pašreizējā pašvaldības vadītāja Jāņa Lāčplēša pārstāvētā "Latgales partija", bet no tās tikai nedaudz atpaliek Saeimas deputāta Eigima saraksts "Mūsu partija" un "Saskaņa", kuras saraksta līderis ir parlamentārietis Andrejs Elksniņš, liecina vēlētāju aptauja pie iecirkņiem (exitpoll), ko veica nacionālā informācijas aģentūra LETA, Latvijas Televīzija (LTV) un Rīgas Stradiņa universitāte ar tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS metodoloģisko atbalstu. Eigims LTV pauda, ka partija ir gatava un var strādāt ar visiem domē iekļuvušajiem sarakstiem, tāpat partija būtu gatava strādāt ar pašreizējo pilsētas mēru Lāčplēsi.
https://twitter.com/pavluts/status/871092015290867713
Kopumā pa visām četrām dienām Valsts policija fiksējusi 87 pārkāpumus, kas saistīti ar vēlēšanām.
Video: Partijas "Saskaņa" biedriem paziņo provizoriskos rezultātus. https://www.delfi.lv/video/zinas/latvija/saskana-biedriem-pazino-provizoriskos-rezultatus.d?id=48916011
Viesturs Celmins: @Deniss Hanovs. Dara bažīgs novērojums, ka šīs ‘jaunās sejas’, kuras nespēja ne vienoties, ne startēt zem viena karoga vēl šorīt, pēkšņi spēs saprasties, sastrādāties, pildīt savstarpēji izslēdzošus solījumus un kļūt par komandu sākot jau ar rītdienu.
Šodien fiksēti aģitācijas 47 pārkāpumi, no tiem - 15 Rīgā, liecina Valts policijas informācija.
Šodien fiksēti 47 aģitācijas pārkāpumi. No tiem 25 Rīgā un tās apkārtnē, Zemgalē un Latgalē - katrā pa septiņiem, Kurzemē pieci un Vidzemē - trīs, liecina Valsts policijas informācija. Pārkāpumu skaits ir līdzīgs 2013.gada vēlēšanu laikā fiksētajam.
Deniss Hanovs: Kopumā mani šogad kaitināja partiju priekšstats par to, kāds esmu es – vēlētājs. Mani definēja kā krievu, nevis kā rīdzinieku, man tā arī neizstāstīja kādai būtu jābūt Rīgai kā galvaspilsētai, toties regulāri centās pārliecināt ka apkārt ir tikai ienaidnieki un sazvērestības. Protams arī glābēju netrūka.
https://www.facebook.com/Delfi.lv/videos/1371645549539155/
Daniels Pavluts: Runājot par izmaiņām pašvaldību politikā - tās jau nav saistītas vienīgia ar valdošo koalīciju sastāvu utt. Būtiskas ir arī opozīcijas sastāva, uzvedības un kvalitātes izmaiņas. Tajās pašvaldībās, kur tiešām nav gaidāmas izmaiņas, alternatīvu balsojumu mērķis varētu būt bijis tieši mērķis uzlabot opozīcijas darba kvalitāti - te man jāpiekrīt kādam no Latvijas politikas komentētāju vēsturiskiem grandiem M.Bendikam (kaut parasti viņa uzskatiem un izklāsta veidam nepiebalsoju). Man jāatzīst, ka esmu bijis dziļi vīlies Rīgas opozīcijas partiju darbībā aizvadītajos 4 gados.
LRA un Latvijas Attīstībai līderis Juris Pūce ir priecīgs par provizoriskajiem rezultātiem un pauž cerību, ka reālie rezultāti būs tik pat labi, vai vēl labāki. Partiju apvienība ir plānu izpildījusi un pat pārsniegusi. Tas esot pateicoties organizētajai komunikācijai, gan rīdziniekiem aktuālajai programmai, sacīja Pūce.
"Saskaņa" biedri klausās Nila Ušakova interviju Pirmajā Baltijas kanālā.
Informācija papildināta ar vēlētāju aptaujas rezultātiem lielākajās pilsētās: https://www.delfi.lv/news/pasvaldibu-velesanas/zinas/veletaju-aptauja-riga-saskanagkr-guvusi-43-atbalstu-daugavpili-briest-parmainas.d?id=48915915
Deniss Hanovs: Es gan Viesturam nevarētu piekrist – man šķiet ka būs pārmaiņas, jo ienāca partijas un cilvēki, kas līdz šim nebija politikā. Arī vēlētāju emocijas un nepatika, iespējams nogurums no labi zināmām sējām būs faktors atšķirīgiem rezultātiem. Gaidīsim…
Viesturs Celmins: Pat ja skaidrs, ka trešdaļa iedzīvotāju exit poll nesaka par ko balsos, izskatās, ka pašreiz mēs valstī esam pateikuši, ‘pa lielam viss kārtība, turpinam uzsākto kursu.’
Arī Nacionālās apvienības biedri gaida rezultātus.
Deniss Hanovs: Man šķiet ka lielākajās pilsētās varas sadalījums un varas pārdale pēc 3.06. 2017. veidos jaunas koalīcijas un pavērs jaunas iespējas veidot kompromisus. Tas noteikti ir veselīgi politiskās kultūras atjaunošanai, bet vairākās pašvaldībās šī pārdale nozīmēs attīstības vīzijas trūkumu un haosu. Kamēr pārdale notiks, kamēr saskaņos prioritātes un panāks interešu konsensu paies laiks. Un protams – 2018. gads ir tuvu! Kā pašvaldību vēlēšanas ietekmēs Saeimas priekšvēlēšanu saturu? Jautājums pārdomām.
https://www.facebook.com/Delfi.lv/videos/1371622676208109/
Daniels Pavluts: Šajā īstermiņa uzmanības laikmetā ir saprotams, ka tveramies pie katras ziņu druskas. Tomēr negribas pārspīlē "iziešanas aptauju" nozīmi - gan Latvijas, gan ārvalstu pieredze (īpaši pēdējo zīmīgo balsojumu ASV un Lielbritānijā kontekstā) liek apšaubīt iziešanas aptauju patiesīgumu. Bet, lai kaislības sit augstu vilni. Šībrīža spraigākais jautājums - kāpēc un ko noklusē gandrīz trešā daļa no aptaujātajiem :) Jūsu versijas? Un vēl jau visi tie, kas nobalsoja iepriekšējās trijās dienās, tos jau iziešanas aptauja neaptver...
Par vēlētāju aptaujas datu uzticamību runājot, ir jāņem vērā, ka aptaujā netiek ņemti vērā iepriekšējās dienās nodotās balsis. Rīgā šodien kopumā tika aptaujāti 2250 vēlētāji, no kuriem iegūtas 1599 derīgas atbildes. 27 cilvēki atzinuši, ka nebalsoja, savukārt 624 neatklāja, kam balsi atdeva. No tiem, kuri savu balsojumu neatklāja, vairāk nekā trešdaļa bija krievvalodīgie, bet atlikušie - latviešu valodā runājoši iedzīvotāji.
Vēlētāju aptauja: Liepājā pārliecinoši uzvarējusi Seska partija, taču vairāk nekā puse aptaujāto savu izvēli neatklāj.
"Saskaņas" štābā sākas rezultātu gaidīšana. Vakara vadītāji paziņo, ka "Saskaņa" ir uzvarējusi. Tāpat, tiek atgādināts, ka, aptaujā nav ņemti vērā iepriekšējo balsošanas dienu rezultāti.
Viesturs Celmins: Kampaņot par balsošanu civilā kārtā vēlēšanu dienā nav ne vainas. Tas pats, kas mācīties uz eksāmeniem pēdējā dienā. Bet lai mazinātu to apjomu, kuri vispār neiet vēlēt, partijām vai arī pilsoniskiem aktīviem iedzīvotājiem jāsāk strādāt gadus pirms vēlēšanām.
Deniss Hanovs: Exit polls nav visai drošs avots…Toties RSU Komunikācijas fakultātes studenti paveica lielo darbu un izbaudīja kontaktu ar vēlētājiem! Paldies viņiem par enerģiju un izturību!
Partija "Vienotība" sagaida vēlēšanu rezultātus.
Vēlētāju aptauja: Vēlēšanās Jūrmalā līderos Gatis Truksnis, kuram būs jāmeklē koalīcijas partneri.
Līdz ar vēlēšanu iecirkņu slēgšanu sākas datu apkopošana par vēlētāju aktivitāti. Jau tagad skaidrs, ka Latvijā kopumā pārspēta iepriekšējo pašvaldību vēlēšanu aktivitāte. Arī Rīgā aktivitāte ir augstāka - patlaban apkopota informācija par 55,82% balsstiesīgo. Iepriekšējās vēlēšanās galvaspilsētā aktivitāte sasniedza 55,55%.
Ventspilī pašvaldību vēlēšanās lielāko vēlētāju atbalstu kārtējo reizi ir guvusi pašreizējā pilsētas mēra Aivara Lemberga vadītā partija "Latvijai un Ventspilij", par kuru nobalsojuši 60% pilsētas balsstiesīgo iedzīvotāju, liecina vēlētāju aptauja pie iecirkņiem (exitpoll), kuru veica Latvijas Televīzija, nacionālā informācijas aģentūra LETA un Rīgas Stradiņa universitāte ar socioloģisko un tirgus pētījumu centra SKDS metodoloģisko atbalstu. Trīs politisko spēku - "Vienotības", nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK un Latvijas Reģionu apvienības - apvienotais saraksts guvis 23,45% atbalstu, bet "Saskaņa" - 5,64%, liecina aptaujas rezultāti.
Deniss Hanovs: Prognozes par Rīgas domi un “apvērsumu” tajā vēl nav statistika…tāpēc sensācija vēl nav notikusi. Jāgaida dati…
Jelgavā pašvaldību vēlēšanās lielākais balsu skaits ir atdots par "Zaļo un zemnieku savienību" (ZZS), par ko nobalsojuši 45,45% aptaujāto vēlētāju, liecina aptauja pie iecirkņiem (exitpoll), ko veica Latvijas Televīzija, nacionālā informācijas aģentūra LETA un Rīgas Stradiņa universitāte ar socioloģisko un tirgus pētījumu centra SKDS metodoloģisko atbalstu. Atbilstoši aptaujas datiem 5% barjeru varētu būt pārvarējuši seši politiskie spēki. Par politisko partiju "Saskaņa" nobalsojuši 17,98% vēlētāju, nacionālajai apvienībai "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK (VL-TB/LNNK) savas balsis atdevuši 9,71% vēlētāju, bet par partiju "Vienotība" nobalsojuši 8,68% vēlētāju. Tikmēr "KPV LV" Jelgavā saņēmuši 8,06% balsu, bet Latvijas Reģionu apvienība - 7,85% balsu, liecina vēlētāju aptaujas dati.
Pilnie "exit poll" dati: https://www.delfi.lv/news/pasvaldibu-velesanas/zinas/veletaju-aptauja-riga-saskanagkr-guvusi-43-atbalstu.d?id=48915915
Partiju "Saskaņa" un "Gods kalpot Rīgai" apvienotais saraksts varētu būt zaudējis vairākumu Rīgas domē - pie iecirkņiem veiktās vēlētāju aptaujas rezultāti liecina, ka par Nila Ušakova un Andra Amerika vadīto partiju apvienību nobalsojuši 42,9% aptaujāto vēlētāju, kas ļautu viņiem Rīgas domē iegūt 29 mandātus no 60. Vēlētāju aptauju pie iecirkņiem veica Latvijas Televīzija (LTV), nacionālā informācijas aģentūra LETA un Rīgas Stradiņa universitāte (RSU). Metodoloģisko atbalstu aptaujas veikšanā sniedz tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centrs SKDS.
Deniss Hanovs: Mani šogad patiesi kaitināja partiju abstrakcijas – fantāzijas par vēlētājiem kā kopienu bez sociālām atšķirībām, bez profesiju un dzīves veida/stila atšķirībām. Vai nebūtu laiks atvadīties no “visas tautas” idejas un sākt veidot grupām, kopienām, tātad konkrētu vērtību nesējiem domātas idejas un piedāvājumus? Savādāk demagoģija turpināsies …
Viesturs Celmins: Tīri antropoloģiski, kādēļ lai paļautos, ka cilvēki exit-poll saka intervētājam taisnību? Pusrubulis. Tas gan nekavē neformālos gaiteņos sākt runas par varas dalīšanu.
Aptauja pie iecirkņiem Rīgā: Saskaņa/GKR - 42,90%, LRA/LA - 17,01%, JKP - 13,57%, Vienotība - 9,57%, NA VL-TB/LNNK - 8,26%, liecina Latvijas Televīzija, nacionālā informācijas aģentūra LETA un Rīgas Stradiņa universitāte ar socioloģisko un tirgus pētījumu centra SKDS metodoloģisko atbalstu.
Viesturs Celmins: Lamāt, vainot iedzīvotājus slinkumā, tuvredzībā vai neizdarībā vēlēšanu dienā ir absurds. Kur visi prātvēderi bija agrāk?
Tikmēr pie Brīvības pieminekļa JKP biedri gatavojas Latvijas himnas dziedāšanai. Sanākušie ir pacilātā garastāvoklī.
Partija "Saskaņa" rezultātus sagaida Spīķeru koncertzālē. Sapulcējušies vairāki simti atbalstītāju, novēroja portāls "Delfi". Daudzi apmeklētāji ir gados jauni. Viesi malko vīnu un bauda uzkodas.
Viesturs Celmins: Protams, nevienam nevar aizliegt taisīt pašam savu partiju, bet cerēt, ka divos mēnešos varēs sasniegt vēlētāju prātus un sirdis ir visai naivi. Runa nav tikai par to, ka partiju programmas ir līdzīgas vai atšķirīgas, bet par to, ka šie līdzīgie vai atšķirīgie piedāvājumi līdz vēlētājiem tik īsā laikā pat nenonāk. Pat zobupastu mums atgādina pirkt biežāk.
Vēlētāji šajās pašvaldību vēlēšanās ir sapratuši, ka pašiem nepieciešams iesaistīties, lai spētu kaut ko mainīt, aģentūrai LETA, komentējot vēlētāju aktivitāti šajās pašvaldību vēlēšanās, sacīja LU SZF Socioloģijas nodaļas Sociālā darba studiju programmas direktore Līga Rasnača.
Deniss Hanovs: Vēl 15 minūtes…Vai 50% Latvijas vēlētāju patiešām bija vienalga kas veidos viņu nākotni 4 gadu garumā? Skumji. Un 2018. gadā runa būs par to, kas iekļūs Latvijas Saeimā. Manuprāt sabiedrībai jāpievērš uzmanība ne tik daudz tam, par ko “drīkst” un ir korekti balsot, kas ir “mūsējais” un kas nav, jo izvēles brīvībai jābūt, bet par to, ka lielākais risks demokrātijas stabilitātei Latvijā ir motivācijas trūkums demokrātiju īstenot. Protams jautājums ir – kur šie 50% ir fiziski? Vai viņi joprojām ir Latvijā? Ārzemēs? Emigrējuši, bet nav uzskaitīti un aptverti? No otrās puses, šāds nogurums no demokrātijas kultūras ir novērojams daudzviet Eiropā. Domāju, ka pilsoniskai sabiedrībai drīzumā vajadzētu rosināt debates par “nevajadzīgu demokrātiju”.
https://twitter.com/egliitis/status/871075178603827201
Daniels Pavluts: Niez mēle atgādināt, ka ne jau visas pašvaldību vēlēšanu kampaņas ir par to, lai Jūs balsotu par konkrētu sarakstu vai politisko seju. Virkne kampaņas elementu ir gluži klaji bijuši par to, lai atsistu vēlētājiem (kas varētu balsot par citiem sarakstiem) jebkuru vēlēšanos līdz vēlēšanu iecirkņiem vispār aiziet. Jo tad pilnīgi pietiks ar attiecīgajam politiskajam spēkam lojālajiem vēlētājiem un viņu balsīm. Un tad pašvaldībā arī turpmākos 4 gadus viss būs tāpat. Mana lielākā vēlēšanu intriga ir šāda - vai tiešām 94 no 119 pašvaldībām turpinās saimniekot tie paši ļaudis, kas līdz šim (kā to paredzēja žurnāla IR aptaujātie iedzīvotāji). Nu, drīz redzēsim.
Rīgā, 3. iecirknī ari maz cilvēku, visi gatavojas jau vēlēšanu beigām.
Viesturs Celmins: Labvakar @Delfos. Vēlētāju aktivitāte ir par sprīdi augstāka, kā 2013.gadā. Arī partiju piedāvājums kļuvis mazliet daudzveidīgāks, kā pirms četriem gadiem. Tomēr teju puse balsstiesīgo snauž vai protestē klusējot. Ilgais ceļš kāpās
Daniels Pavluts: Labvakar, Latvija! Nu ko, nesen vienā no diskusijām ar uzaicinātajiem viesiem tepat Delfi redakcijā, Jānis Domburs atjautāja - "Bet vēlēt taču nav pienākums!". Skaidrs, ka likumiski obligāts tas nav, tomēr pēc būtības, subjektīvi, balsošana faktiski demokrātiskā iekārtā tomēr ir pienākums. Visīstākais un viens no nedaudzajiem pilsoņa pienākumiem, kas veido valsts pamatus. Tīri teorētiski, vēl ir 24 minūtes, kad var pagūt nobalsot. Tas nav par līdzdalības rādītājiem, bet par personisku, cilvēcisku izvēli un morālām tiesībām turpmākos 4 gadus pukstēt par savā pašvaldībā notiekošo.
Trešais eksperts "Delfi" birojā un teksta tiešraidē ir bijušais ekonomikas ministrs un vadības konsultants Daniels Pavļuts.
Interpretēt vēlēšanu dienas notikumus "Delfi" lasītājiem palīdzēs sociālantropologs un pilsētpētnieks Viesturs Celmiņš.
Deniss Hanovs: LTV1 fonā ir teksts – IZVĒLIES NĀKOTNI. Aicinu izmantot iespēju veidot nākotni – man dalība vēlēšanās aizņēma vien 10 minūtes, toties tā ir iespēja paust savu viedokli nevis tikai draugu grupā vai koridorā, bet patiesi ietekmēt procesus. Pat ja tā ir tikai 1 balss! Noteikti kāds iecirknis ir blakus Jūsu dzīves vietai – pēc pastaigas ar suni, vai ejot no kinoteātra – neaizmirstiet par izvēles brīvību un iespēju to apliecināt politikas procesā!
Deniss Hanovs: Ap šo laiku jau apt. 48% vēlētāju ir izdarījuši savu izvēli un nobalsojuši. Tomēr vēl nav sasniegti pat 50%! Kāpēc? Kā lai skaidrotu vēlētāju rīcību vai drīzāk tās neesamību? Kāpēc vienaldzība pret savu telpu un dzīves vietu, tās attīstību ir tik izteikta? Kur ir šie cilvēki?Vai protests? Vai skepse? Netic ka kaut ko varētu mainīt? Žēl ka demokrātija kā līdzdalības iespēja netiek izmantota. Vai Facebook kritika ir jauna virtuve - kritizēt var, bet mainīt nav spēka? Ļoti ceru ka vēl var pagūt un piedalīties – savādāk jau mums nemaz nav tiesību kritizēt varu. Aicinu vēl izmantot iespēju – vēl 30 minūtes pilsoniskai līdzdalībai un iespējai kaut ko mainīt!
Vēlēšanu iecirknis Rīgā, 3. ģimnāzijā. Pavisam kluss jau un darbinieki gaida vēlēšanu beigas, novēroja "Delfi".
"Delfi" redakcijā ieradies Rīgas Stradiņa universitātes starpkultūru komunikācijas profesors Deniss Hanovs, kurš komentēs vēlēšanu norisi un provizoriskos rezultātus.
Kopumā līdz pulksten 20 Latvijā savu izvēli izdarījuši 680 tūkstoši iedzīvotāju, kas ir 47,08% no visiem balsstiesīgajiem. Rīgā vēlētāju aktivitāte sasniegusi 55,37%, Vidzemē – 46,01%, Latgalē – 42,17%, Kurzemē – 44,41%, bet Zemgalē – 39,93%.
https://twitter.com/kosmosa_kareivi/status/871064782467629056
https://twitter.com/KNABinforme/status/871059748665397249
Kopumā pašvaldību vēlēšanu diena aizvadīta salīdzinoši labi, “Panorāmai” atzina Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Arnis Cimdars. Dažos vēlēšanu iecirkņos gan fiksēti starpgadījumi. Piemēram, bijušas problēmas gan ar kastu plombēšanu.
Sestdien konstatēti dažādi pārkāpumi, piemēram, kāds netālu no vēlēšanu iecirkņa dalījis pildspalvas, cits sūtījis īsziņas, bet vēl kāds aizmirsis kafejnīcā partijas bukletu, vēsta LNT.
Statistika par vēlētāju aktivitāti līdz pulksten 20 vēl turpina ienākt, tomēr jau šobrīd zināms, ka visā Latvijā vēlēšanās piedalījušies 47,08% balsstiesīgo. Iepriekšējās pašvaldību vēlēšanās kopējā aktivitāte sasniedza 45,99%.
https://twitter.com/sencis_/status/871037441796395009
Visticamāk, ka pašvaldību vēlēšanu aktivitāte nepārsniegs 50%, kanālam LNT prognozēja Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes asociētais profesors Ojārs Skudra.
https://twitter.com/Pabriks/status/871049537707794432
Pagaidām jaunākā statistika liecina, ka Rīgā nobalsojuši 233 385 cilvēki, kas ir vairāk nekā 2013. gada pašvaldību vēlēšanās galvaspilsētā visas dienas laikā. Togad Rīgā vēlēšanās visas dienas laikā nobalsoja 228 057 iedzīvotāji.
Sestdienas laikā nācies saskarties ar virkni gadījumu, kad nācies pārbaudīt signālus par balsu pirkšanu. Lielākā vai mazākā mērā tie ir apstiprinājušies, kanālam LNT atzina Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Arnis Cimdars. Tāpat konstatēti vairāki gadījumi, kad cilvēks atnāk uz iecirkni un viņa vietā kāds jau ir parakstījies.
Drīzumā taps zināmi vēlētāju aktivitātes dati līdz pulksten 20. Patlaban skaidrs, ka līdz šim laikam, piemēram, Rīgā nobalsojusi vairāk nekā puse - 54% - balsstiesīgo.
https://twitter.com/leldejuuu/status/871049018780131328
"Delfi" lasītāji ziņo par aizdomīgiem notikumiem sestdien: https://www.delfi.lv/aculiecinieks/news/sabiedriba/foto-aculiecinieki-nobazijusies-par-pretlikumigu-agitaciju-velesanu-diena-riga.d?id=48915177
https://twitter.com/IvetaKazoka/status/871042264256180224
Līdz pulksten 19 Drošības policija (DP) saistībā ar pašvaldību vēlēšanām ir saņēmusi 29 signālus par iespējamiem pārkāpumiem, kuru pārbaude ir DP kompetencē. https://www.delfi.lv/news/national/criminal/par-iespejamu-balsu-pirksanu-sakti-tris-kriminalprocesi-veiktas-piecas-kratisanas.d?id=48915803
https://www.delfi.lv/news/pasvaldibu-velesanas/zinas/varu-aizvest-pie-rocinas-un-gruta-izvele-skubina-ikvienu-piedalities-velesanas.d?id=48915771
Liepājā nobalsojuši 39,48% balstiesīgo iedzīvotāju jeb 18 102 cilvēki, bet Ventspilī līdzšinējā aktivitāte ir 38,39% - tur līdz plkst.16 nobalsojuši 9334 iedzīvotāji, ziņo LETA.
https://www.delfi.lv/news/pasvaldibu-velesanas/zinas/pagaidam-visaktivakie-balsotaji-mersraga-novada-kutrakie-rundales-novada.d?id=48915613
https://twitter.com/CVK_zinas/status/871001078652862464
CVK atbild par iespējamo pārkāpumu Talsos: https://twitter.com/CVK_zinas/status/871004841908342785
Pagaidām visneaktīvākie ir Rundāles novada iedzīvotāji – tur vēlēšanās līdz pulksten 16 piedalījušies vien 25,52% balsstiesīgo iedzīvotāju.
Visaktīvāk līdz šim balsojuši Mērsraga novada iedzīvotāji, kur pie vēlēšanu urnām devušies 50,69% balsstiesīgo.
https://twitter.com/JanisIkstens/status/871019809689014272
https://www.delfi.lv/news/pasvaldibu-velesanas/zinas/foto-rigas-mera-amata-kandidati-piedalas-pasvaldibu-velesanas.d?id=48915529
https://twitter.com/KNABinforme/status/870974481807937536
Vēl policija saņēmusi informāciju par iespējamu balsu pirkšanas gadījumu. Par to policija sākusi kriminālprocesu, kas pēc piekritības nodots izmeklēšanai Drošības policijai.
Visvairāk pārkāpumu fiksēts Rīgā un tās apkaimē, kur likumsargi konstatējuši astoņus pārkāpumus. Pieci pārkāpumi bijuši Zemgalē, bet Vidzemē, Kurzemē un Latgalē – katrā pa trim pārkāpumiem.
Līdz pulksten 17 Valsts policija fiksējusi kopumā 22 iespējamus priekšvēlēšanu aģitācijas ierobežojumu pārkāpumus, portālam "Delfi" pastāstīja Valsts policijas sabiedrisko attiecību speciāliste Ilze Jurēvica.
https://www.delfi.lv/news/pasvaldibu-velesanas/zinas/foto-limbazos-novadnieki-vele-vietvaru.d?id=48915481
Rīgas 121. iecirknī ap pulksten 16:30 bija izveidojusies rinda, novēroja "Delfi".
Līdz sestdienas plkst. 12 Kuldīgas novadā bijusi zemākā balsotāju aktivitāte starp Kurzemes pašvaldībām. Novadā bija nobalsojuši vien 22,79% balstiesīgo. https://www.delfi.lv/news/pasvaldibu-velesanas/zinas/zema-aktivitate-kuldigas-novada-nav-jaunums-norada-velesanu-komisijas-parstave.d?id=48915431
https://www.delfi.lv/news/pasvaldibu-velesanas/zinas/kandidate-cel-trauksmi-par-velesanu-iecirkni-talsos-komisijas-vaditajs-nekartibas-noliedz.d?id=48915401
https://twitter.com/RolandsTjarve/status/870746314421784576
https://twitter.com/Airaraa/status/870983106710446081
Šeit iespējams iepazīties ar vēlēšanu aktivitāti līdz pulksten 13.28 visos Latvijas novados un republikas pilsētās: https://www.delfi.lv/news/pasvaldibu-velesanas/zinas/veletaju-aktivitate-cik-balsotaju-jau-devusies-pie-velesanu-urnam.d?id=48914403
https://twitter.com/ynnek13/status/870980001625247746
https://www.delfi.lv/news/pasvaldibu-velesanas/zinas/visas-velesanu-dienas-veletaju-aktivitate-ir-nedaudz-augstaka-neka-2013-gada.d?id=48915171
http://foto.delfi.lv/my_picture/5864465/
Salīdzinājumā ar 2013.gada pašvaldību vēlēšanām, šogad visās dienās, kopš iespējams nobalsot, iedzīvotāju aktivitāte bijusi nedaudz lielāka, aģentūrai LETA atzina Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) pārstāve Kristīne Bērziņa. Viņa stāstīja, ka, sasummējot kopā vēlētāju aktivitāti visās dienās, kopš iespējams doties pie vēlēšanas urnām, iedzīvotāji šogad balsojuši aktīvāk, proti, 2013.gadā līdz plkst.12 kopumā bija nobalsojuši 25,5% balsstiesīgo, turpretī šogad 27,31%.
Laiks sestdien vēlēšanu diena lutina. Kā liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra informācija, pēcpusdienā tomēr no rietumiem mākoņu daudzums palielināsies. Pūtīs mēreni stiprs rietumu puses vējš, kas vietām austrumos brāzmās sasniegs 15 m/s. Termometra stabiņš pakāpsies līdz +17 grādu atzīmei.
https://twitter.com/TomsKalnitis/status/870729834808451074
Priekšvēlēšanu aģitācijas materiālu izvietošana sestdien, 3. jūnijā, ir aizliegta elektroniskā plašsaziņas līdzekļa radio programmās un raidījumos, publiskās lietošanas ārtelpās un iekštelpās, preses izdevumos, aģitācijas kā maksas pakalpojuma veikšana publisko elektronisko sakaru tīklos, tai skaitā internetā, liecina Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) publicētā informācija.
Atgādinam, ka Latvijas pašvaldībai, kurā pilsoņi 3. jūnija vēlēšanās procentuāli vispārliecinošāk pārspēs 2013. gada līdzdalības rezultātu, "Delfi" dāvinās Vara Braslas ģimenes spēlfilmas "Vectēvs, kas bīstamāks par datoru" īpašu seansu un tikšanos ar filmas radošo komandu un aktieriem jau drīz pēc pirmizrādes Rīgā. Tāpat ciemos pie jums dosies DELFI žurnālisti, lai izveidotu materiālu Latvijas vadošajam ziņu portālam par pilsētu vai novadu un tā iedzīvotājiem. https://www.delfi.lv/news/delfi-par-mums/delfi-izaicinajums-balva-novadam-kurs-parspes-pats-sevi.d?id=48892893
https://twitter.com/skirsts/status/870963444132007936
https://www.delfi.lv/news/pasvaldibu-velesanas/zinas/nepiedalisanas-ir-klaja-mulkiba-soctiklotaji-spriez-par-velesanam.d?id=48915039
https://www.delfi.lv/news/pasvaldibu-velesanas/zinas/lacplesis-nikns-uz-konkurentiem-neizsledz-tiesu-darbus.d?id=48914973
"Ciemupes iecirknis, Ogres novads. Ir pulksten 13.15 un pieci cilvēki "gāž riņķī" iecirkni," savos novērojumos dalās aculienieks Guntars.
https://twitter.com/imantsa/status/870938669946998784
https://www.delfi.lv/news/pasvaldibu-velesanas/zinas/pasvaldibas-jastrada-tadiem-deputatiem-kuri-ir-gatavi-pienemt-izskirigus-lemumus-parliecinats-vejonis.d?id=48914791
Kurzemē aktīvāk sākuši balsot iedzīvotāji Saldus novadā, kur iepriekš bija novērota zemākā vēlētāju aktivitāte starp Kurzemes pašvaldībām, vēsta LETA. Ja trīs iepriekšējās nobalsošanas dienās un šodien līdz plkst.8 viszemākā vēlētāju aktivitāte bija novērojama Saldus novadā, kur bija nobalsojuši vien 8,92% balstiesīgo, tad saskaņā ar jaunākajiem datiem balsotāji Saldū ir aktivizējušies - līdz plkst.12 bija nobalsojuši 25% balstiesīgo jeb 4932 iedzīvotāji. Līdz ar to pašlaik Saldus novadā vēlētāju aktivitāte jau ir augstāka nekā vairākās citās Kurzemes pašvaldībās - Kuldīgas, Ventspils, Dundagas un Talsu novados.
https://www.delfi.lv/news/pasvaldibu-velesanas/zinas/murniece-cer-ka-pasvaldibu-veletaji-bus-izvelejusies-latviskas-vertibas.d?id=48914781
https://www.delfi.lv/news/pasvaldibu-velesanas/zinas/lidz-pulksten-12-visvairak-balsotaju-riga-zemgale-nobalsojusi-vien-23-20.d?id=48914855
Sestdien pašvaldību vēlēšanās līdz pulksten 16.10 Latvijā kopumā nobalsojuši 39,34% balsstiesīgo. No 955 vēlēšanu iecirkņiem apkopotie dati liecina, ka sestdien līdz pulksten 16 vēlēšanās lielākā aktivitāte bija Rīgā, kur nobalsojuši 46,15% jeb 196 813 iedzīvotāji. Vidzemē nobalsojuši 38,17% jeb 150 570 cilvēki, Latgalē 36,19% jeb 77 548 cilvēki, Kurzemē 37,12% jeb 70 997 balsstiesīgie, bet zemākā vēlētāju aktivitāte līdz šim bijusi Zemgalē, kur pagaidām nobalsojuši 33,17% jeb 72 078 iedzīvotāji.
https://www.delfi.lv/news/pasvaldibu-velesanas/zinas/velesanu-iecirkni-rigas-kristigaja-vidusskola-nekartibas-rikojusi-agresivi-krievvalodigi-jauniesi.d?id=48914767
Atgādinam, ka no 11 partijām Rīgā "Delfi" rīkotajās "aklajās vēlēšanas" piedalījās desmit, bet "Saskaņa" atteicās atbildēt uz jautājumiem. Partijas pārstāvji skaidroja, ka Rīgas mērs Nils Ušakovs nevēlētos partijas solīto "internetā publicēt bez partijas paraksta". 2013. gada pašvaldību un 2014. gada Saeimas vēlēšanās partijas vadība "aklajās vēlēšanās" piedalījās, ieguva augstus rezultātus un atbildes sniedza, tolaik vēl neaizbildinoties ar bažām par "aklo vēlēšanu" projekta noteikumiem. https://www.delfi.lv/news/pasvaldibu-velesanas/zinas/delfi-aklajas-velesanas-uzvar-lrala-un-jkp-saskana-atsakas-atbildet-uz-jautajumiem.d?id=48908081
https://twitter.com/EvijaUnama/status/870927308231761920
https://twitter.com/ltvzinas/status/870925656984616960
saraksta līderis atzina, ka viņam šodien ir ļoti labs noskaņojums: https://www.delfi.lv/news/pasvaldibu-velesanas/zinas/saskanas-un-gods-kalpot-rigai-saraksts-iegus-vairak-neka-53-cer-usakovs.d?id=48914751
https://twitter.com/Roberts_Viksne/status/870922324459102208
https://twitter.com/marruciic/status/870918259956174848
Rīgas Anniņmuižas vidusskolā izvietoti divi vēlēšanu iecirkņi, un kāda sieviete šodien aizpildījusi biļetenu savā, 29.vēlēšanu iecirknī, bet aploksni iemetusi otra, 28.vēlēšanu iecirkņa urnā, aģentūrai LETA pastāstīja 28.vēlēšanu iecirkņa vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Ivars Ločmelis.
Burtnieku novada pašvaldībā garas rindas neveidojas, novērja "Delfi". Iecirknī redzami kā jauni, tā veci vēlētāji.
Valstī kopumā līdz sestdienas pulksten 09.02 nobalsojuši 12,61% balstiesīgo jeb 182 001 pilsonis.
Ušakovs solīja apkopot arī statistiku par viņa rietumu kolēģu braucieniem uz austrumvalstīm, kas gan nav izpildīts.: https://www.delfi.lv/news/pasvaldibu-velesanas/delfi-tv-ar-jani-domburu/video-ka-politiki-pilda-domburam-intervijas-solito.d?id=48911663
Fotogrāfijās redzama ne tikai gatavošanās pašvaldību vēlēšanām, bet arī vēlēšanu iecirkņi, kuros iedzīvotāji balso, iemetot sarakstu vēlēšanu urnā: https://www.delfi.lv/news/pasvaldibu-velesanas/zinas/vesturiski-foto-pasvaldibu-velesanas-pagajusaja-gadsimta.d?id=48827815
Vienā no Iļģuciema vēlēšanu iecirkņiem izveidojusies rinda:
Līdz šim saistība ar šīm pašvaldības vēlēšanām Drošības policija (DP) ir sākusi divus kriminālprocesus par kavēšanu realizēt savas tiesības vēlēt vai tik ievēlētam, proti, par iespējamiem balsu pirkšanas gadījumiem, portālu “Delfi” informēja DP.
“Delfi” lasītājs Reinis no Japānas atrakstījis vēstuli, kurā pauž neizpratni par vēlētāju tiesībām ārzemēs: “Vērsos CVK ar iesniegumu, ka tiesības vēlēt ir būtiska pamattiesība, kas man netiek nodrošināta, ja esmu izbraucis uz vienu vai divām nedēļām. Uz Saeimu vismaz tiek nodrošināta balsošana vēstniecībā, kas šoreiz nav. Savā vēstulē piedāvāju vairākus risinājumus - atļaut nodot manu balsi pirms 31.05, nodot balsi elektroniski, nodot balsi vēstniecībā vai atļaut ģimenes loceklim nodot manu balsi, ja uzrakstu pilnvaru. CVK bez kādas lirikas man atbildēja, ka likums iespēju nobalsot, atrodoties ārzemēs, neparedz”
https://www.delfi.lv/news/pasvaldibu-velesanas/zinas/foto-latvija-izvelas-jaunas-vietvaras.d?id=48914593
https://twitter.com/Rigas_pils/status/870900338538270720
Līdz šim vēlētājiem lielākās problēmas sagādājuši grūti pamanāmie partiju kārtas numuri uz vēlēšanu biļeteniem, aģentūrai LETA skaidroja Limbažu novada kultūras nama vēlēšanu iecirkņa priekšsēdētāja Anna Siliņa.
Atgādinam, ka Ānē arī iepriekš novērotas dīvainības: https://www.delfi.lv/news/pasvaldibu-velesanas/zinas/deputata-amata-kandidats-ozolniekos-sievietes-bernudarza-sveic-ar-kailfoto.d?id=48884785
Deputāta kandidāta automašīna, uz kuras bija uzlīme ar kandidāta reklāmu, bija novietota pie vēlēšanu iecirkņa Ānē. Pēc sūdzības saņemšanas kandidātam palūgts transportlīdzekli novietot tālāk. https://www.delfi.lv/news/pasvaldibu-velesanas/zinas/ozolnieku-novada-veletaji-sudzejusies-par-pie-velesanu-iecirkna-novietotu-kandidata-auto-ar-uzlimi.d?id=48914523
https://twitter.com/900sekundes/status/870892529654411269
https://twitter.com/madarasark/status/870884705788362752
https://www.delfi.lv/news/pasvaldibu-velesanas/zinas/pec-pasvaldibu-velesanam-varetu-nedaudz-mainities-saeimas-sastavs.d?id=48914475
Pulksten 09.16 Rīgā kopumā jau nobalsojuši 16,47% jeb 70 260 balstiesīgo. Ar jaunākajiem datiem par visām pašvaldībām iespējams iepazīties "Delfi" izveidotajā kartē: https://www.delfi.lv/news/pasvaldibu-velesanas/zinas/veletaju-aktivitate-cik-balsotaji-jau-devusies-pie-velesanu-urnam.d?id=48914403
https://twitter.com/ltvzinas/status/870882641469468672
Drošības policija (DP), kas pirms pašvaldību vēlēšanām strādā pastiprinātā režīmā, līdz šim saņēmusi informāciju par iespējamiem pārkāpumiem, taču neviens kriminālprocess saistībā ar sestdien, 3. jūnijā, gaidāmajām vietvaras vēlēšanām patlaban nav sākts, noskaidroja portāls "Delfi". Par to vairāk lasāms Gunitas Gailānes publikācijā: https://www.delfi.lv/news/national/criminal/balsu-pirksanas-skandali-arvien-nav-iztiesats-viens-no-saeimas-velesanu-kriminalprocesiem.d?id=48897283
https://twitter.com/900sekundes/status/870878842885373953
Pirmajā nepilnajā stundā – neilgi pirms pulksten 8 – savu balsi Rēzeknē ir atdevuši 10 cilvēki, no kāda vēlēšanu iecirkņa stāstīja Latvijas Radio žurnāliste Renāte Lazdiņa
https://twitter.com/So_Sue_Me_/status/870875158164197377
Jelgavā, kā ziņo aģentūra LETA, divos vēlēšanu iecirkņos bija nobalsojuši jau 20 cilvēki, no tiem pārsvarā vecāka gada gājuma iedzīvotāji. Pirms vēlēšanu iecirkņu atvēršanas rindas neveidojās, bet pēc to atvēršanas bija novērojama neliela cilvēku plūsma uz vēlēšanu iecirkņiem.
Kopumā vēlēšanās jāievēl 1614 deputāti, bet tām ir reģistrēti 599 deputātu kandidātu saraksti un 8945 deputātu kandidāti.
Pirmajā vēlēšanu stundā pārsvarā balso vecāka gada gājuma cilvēki, bet pirms iecirkņu atvēršanas rindas nav veidojušās, novēroja aģentūra LETA.
Pēc Pilsonības un migrāciju lietu pārvaldes (PMLP) Iedzīvotāju reģistra datiem šā gada 23.maijā pašvaldību vēlēšanām Latvijā vēlēšanu iecirkņu sarakstos bija reģistrēti 1 444 318 vēlētāji.
https://twitter.com/VarisKaritans/status/870863428944056320
Atgadinām, ka 2013. gada pašvaldību vēlēšanās Latvijas pilsoņi bija ļoti kūtri – tikai 21 no 119 pašvaldībām nobalsoja vairāk nekā 50% no balstiesīgajiem. Tam ir jāmainās! Tāpēc Latvijas pašvaldībai, kurā pilsoņi 3. jūnija vēlēšanās procentuāli vispārliecinošāk pārspēs 2013. gada līdzdalības rezultātu, DELFI dāvinās Vara Braslas ģimenes spēlfilmas "Vectēvs, kas bīstamāks par datoru" īpašu seansu un tikšanos ar filmas radošo komandu un aktieriem jau drīz pēc pirmizrādes Rīgā.
Kopumā pašvaldību vēlēšanu iepriekšējās balsošanas trīs dienās nobalsojuši vairāk nekā 167 000 cilvēku, tādējādi līdz šim nobalsojušo pilsoņu īpatsvars pārsniedz 11,5% no visiem balsstiesīgajiem, liecina CVK apkopotā informācija no visiem 955 iecirkņiem https://www.delfi.lv/news/pasvaldibu-velesanas/zinas/latgale-aktivakie-veletaji-bijusi-vilakas-novada-kutrakie-daugavpils-novada.d?id=48913767
Vēlēšanu dienā laika apstākļus Latvijā noteiks augsta spiediena atzars, līdz ar to debesis vien daļēji klās mākoņi un nokrišņi nav gaidāmi. Pēcpusdienā no rietumiem mākoņu daudzums palielināsies. Pūtīs mēreni stiprs rietumu puses vējš, kas vietām austrumos brāzmās sasniegs 15 m/s. Termometra stabiņš pakāpsies līdz +17 grādu atzīmei.
Sestdien vēlēšanas notiek 119 Latvijas pašvaldībās. Deviņās republikas pilsētās un 110 novados.
Labrīt! Pulksten 07.00 darbu Latvijā sākuši vēlēšanu iecirkņi

Ziņots, ka projektā "Delfi TV ar Jāni Domburu" politiķi, kas ir pašvaldību vēlēšanu sarakstu līderi partijās, kas saskaņā ar aptaujām iekļūs vai arī varētu būt tuvu iekļūšanai Rīgas domē, intervijās skaidroja gan savus mērķus un ieceres pašvaldībā, gan taisnojās par līdzšinējām kļūmēm.

Cikla gaitā kopumā 20 intervijās un 22 diskusijās videotiešraidē piedalījās 18 politiķi un 53 dažādu jomu profesionāļi. Šo tiešraižu ieraksti apskatāmi šeit.