Desmitgades spožākie koncerti uz “Positivus” lielajām skatuvēm

Mūzika, mūzika un vēlreiz mūzika. Tā ir mūsu vaduguns, lāpa ikdienas rutīnā, kas jūlija vidū liek aut kājas un doties Salacgrīvas virzienā. Deviņu gadu laikā uz “Positivus” skatuvēm ir kāpušas dažāda mēroga zvaigznes – gan tādas, kas jau sen atrodas mūsdienu mūzikas vēstures ietekmīgāko vārdu sarakstā, gan tādas, kas par kulta spīdekļiem vēl tikai top.

Foto: Armands Sausiņš

1 Dzīvā vēsture – Malkolms Maklārens

Iespējams, tā bija iesācēju laime, iespējams, liktenīga sakritība, bet viens no desmitgades nozīmīgākajiem priekšnesumiem bija tieši “Positivus” festivāla pirmajā gadā. Toreiz viesu vidū bija britu mūzikas industrijas leģenda, “Sex Pistols” radītājs un mūzikas enciklopēdija Malkolms Maklārens (1946 – 2010). Viņš festivālā uzstājās ar autobiogrāfisku diskotēku–lekciju par rokmūzikas vēsturi. 

Malkolms Maklārens "Positivus" festivālā. Foto: DELFI

“Maklārenam līdzi bija diski ar ekskluzīviem, iepriekš nekur nepublicētiem ierakstiem un video materiāliem. Man tas bija jāatskaņo, bet viņš uzstājās ar savu stāstījumu,” atceras dīdžejs Toms Grēviņš. Nekāda īpašā scenārija nav bijis, tikai kopīgs mēģinājums dienu agrāk. Maklārens par uzstāšanos pārāk nav iesprindzis.

“Viens no retajiem cilvēkiem, kurš bija kā atvērta mūzikas grāmata. Pat kaut ko triviālu pajautājot, viņš nolasīja 15 minūšu garu lekciju. Otrs tāds cilvēks Salacgrīvā šo gadu laikā nav bijis – atvērts komunikācijai ar ikvienu, nevienam neatteica ne foto, ne sarunu.” Toreiz, staigājot pa Salacgrīvas kāpu mežiem, Malkolms Maklārens esot noteicis: “Te viss būs labi, viss izdosies.” 

2 Kad elektronika nokļūst rokfestivālā – Mobijs

2009. gada festivāla kulminācijā pirmo reizi pļava pie “Positivus” galvenās skatuves bija pārpildīta – Mobijs Salacgrīvā atklāja savu daudzpusību visā krāšņumā. Koncerta repertuārs bija vairāk koncentrēts uz mūziķa vispopulārākajiem albumiem “Play” (1999) un “18” (2002), nedaudz pieskaroties tobrīd svaigi iznākušajam “Wait for Me”. Citkārt ar mierīgu, ambientās noskaņās ieturētu elektroniku asociētais Mobijs šoreiz ar ģitāru rokās spilgti sevi apliecināja kā rokfestivāla cienīgs hedlaineris, bet viņa dziesmas atklāja pavisam jaunas nokrāsas. 

3 “Scissor Sisters” un “Muse”

Lai cik atšķirīgs būtu šo abu grupu salikums, tomēr par to koncertiem ir jārunā kopā. Tieši šī kombinācija ir savā ziņā simboliska, ceturtajā “Positivus” gadā iezīmējot tā nozīmīgumu un vārdu Eiropas festivālu kartē. Tieši “Scissor Sisters” un “Muse” bija arī 2010. gada Glastonberijas festivāla otrās dienas mākslinieki, un, kā zināms, Eiropas vecākais un tradīcijām bagātākais festivāls ir pasākums, kura programma ir mēraukla ikvienam festivāla rīkotājam un apmeklētājam. Lieki teikt – abi koncerti Salacgrīvā bija iespaidīgi.   


Foto: Positivus Festival

4 Igauņu veiksmes stāsts – “Ewert and the Two Dragons”

2010. gadā uz nelielās “I Love You” skatuves “Positivus” festivālā debitēja igauņu grupa “Ewert and the Two Dragons”, bet nepilnu gadu vēlāk šīs skatuves kūrētāji – latviešu izdevniecība “I Love You Records” izdeva grupas otro albumu “Good Man Down”. Kopš šiem notikumiem “Ewert and the Two Dragons” dēvējama par īstu igauņu mūziķu un latviešu izdevēju veiksmes stāstu, kas vainagojies ne tikai ar vairākām nozīmīgām balvām, grupas popularitāti Baltijā un ārpus tās, bet arī ar regulāriem koncertiem “Positivus”. Uz festivāla lielākās skatuves igauņu mūziķi kāpuši 2012. un 2015. gadā, pa vidu spēlējot arī uz mazākām skatuvēm, tajā skaitā pārsteidzot kā “slepenie” viesi. Tas ļauj “Ewert and the Two Dragons” titulēt kā “Positivus” visbiežāk spēlējušo ārvalstu grupu, kas koncertos pulcē gan savus tautiešus, gan vietējos mūzikas mīļotājus.  

5 Divreiz vienā upē – “Manic Street Preachers”

Velsas trio “Manic Street Preachers” Salacgrīvā koncertējuši divas reizes – festivāla pirmsākumos 2008. gadā un “Positivus” sestajā jubilejā 2012. gadā. Viens un tas pats festivāls, viena un tā pati grupa, bet divi pavisam atšķirīgi koncerti. 2012. gadā “Manic Street Preachers” festivālā atgriezās ne kā apputējušas zvaigznes, bet kā īstas britu mūzikas prominences. Enerģiskāki, trāpīgāki un uzrunājošāki, nekā iepriekš, ar precīzu, sabalansētu hitu parādi, kas noslēdzās ar klasisko "If You Tolerate This Your Children Will Be Next" – frāzi, kas iesit dunku pakrūtē droši vien katrai jaunai paaudzei pa savam. Spožs koncerts, kas noteikti atzīmējams kā viena no desmitgades muzikālajām virsotnēm. 

6 Kad priedes runā – “Sigur Ros”

To, ka islandiešu savdabjiem “Sigur Ros” ir jāskan zem klajas debess, noteikti iedomājies ir ikviens, kurš kaut nedaudz ir klausījies šo mūziku. 2013. gadā viena no visu laiku populārākajām Islandes grupām bija sestdienas vakara galvenie mākslinieki, turklāt pirmo reizi festivāls turpinājās svētdienā, tāpēc šo priežu galotņu, zvaigžņu un mūzikas saspēli varēja izbaudīt līdz pašai smalkākajai niansei nesteidzīgi, nedomājot vēl par mājupceļu. 

7 Īsi pirms zvaigžņu stundas – “Imagine Dragons”

2013. gada vasarā grupa “Imagine Dragons” tika noķerta savas karjeras karstākajā punktā – tieši pašā straujā panākumu ceļa sākumā. 2012. gadā bija iznācis grupas debijas albums “Night Visions”, bet “Billboard” nodēvējis mūziķus par labāko jauno grupu, prognozējot tai lielus panākumus tuvākajos gados. Uz Salacgrīvu “Imagine Dragons” atbrauca, pirmās atzinības spārnoti, un uzstājās, sevi netaupīdami, kā tas raksturīgs enerģijas pārpilniem un uzslavētiem jauniem cilvēkiem. Jāteic, – uzaicinot “Imagine Dragons”, “Positivus” rīkotāji nekļūdījās – jau pēc nepilna gada grupa tika gan pie savām pirmajām divām “Grammy” balvām, gan iespaidīgiem debijas albuma pārdošanas rādītājiem. Šobrīd “Imagine Dragons” ir viena no spēlētākajām un pieprasītākajām jaunajām rokgrupām pasaulē.  Jāpiebilst, ka šī nav vienīgā “Positivus” uzostā zvaigzne – līdzīgi stāsti ir arī par grupu “Hurts”, jauno popdziedātāju Charlie XCX, Džeku Garetu un citiem. 

8 “Elbow” azotē

Mančestras melanholiķi “Elbow” Latvijā bija ilgi un kvēli gaidīti viesi. Taču pēc prestižo “Mercury” un “Brit” balvu saņemšanas, kā arī minūtēs izpārdotiem arēnu koncertiem dzimtajā Lielbritānijā, BBC Londonas olimpisko spēļu melodijas autoru uzstāšanās Latvijā likās arvien tālāks un nepiepildāmāks sapnis. Tomēr 2014. gada “Positivus” programmas izziņošana nāca ar pārsteigumu – “Elbow” tika nosaukta kā piektdienas vakara galvenā grupa uz festivāla lielās skatuves. Iespējams, šis ir viens no majestātiskākajiem, dvēseliskākajiem un skaniski piepildītākajiem koncertiem “Positivus” vēsturē. Koncerts–saruna, jo grupas līderis Gajs Gārvijs ir ne tikai brīnišķīgs dziedātājs, bet arī aušīgs pļāpa, kurš labprāt tērzē ar publiku, dzer stipros dzērienus, laiku starp dziesmām īsinot ar kuplejām par briedīšiem. 

9 Pieskarties leģendai – Roberts Plānts

Domājams, ikviens, kurš zina pasaules populāro žanru mūzikas vēsturi piekritīs – 2015. gada hedlaineris Roberts Plānts ir lielākā mēroga leģenda, kas šajā desmitgadē viesojusies Salacgrīvā. Lai gan koncertējis Latvijā jau divas reizes pirms vairāk nekā 10 gadiem, kādreizējais "Led Zeppelin" līderis atkal pulcēja visu paaudžu fanus.

Foto: DELFI

10 Ietekmīgākais vīrs pankrokā – Igijs Pops

Protams, britu popmūzikas zelta meitene Elija Goldinga ir iepriekš savākusi festivāla vislielāko desmitgades skatītāju pūli, turklāt ir visas cerības to pārspēt šogad. Noteikti franču elektronikas intelektuāļi “M83” sniegs izsmalcinātu un niansētu skaņas baudu. Tomēr vēsturi “Positivus” festivāla jubilejā rakstīs ietekmīgākais vīrs pankrokā – Igijs Pops. 69 gadus vecais mūziķis uzstāsies 2016. gada “Positivus” noslēgumā – svētdienas, 17. jūlija, vakarā.

Igijs šogad ir zirgā – viņš izaicinoši defilē pa Kannu kinofestivāla sarkano paklāju un kopā ar draugu Džimu Džārmušu prezentē jaunu filmu.  Viņa jaunais albums “Post Pop Depression” ir īsts superprojekts, kas tapis sadarbībā ar “Queens of the Stone Age” līderi Džošu Hommi, piesaistot vēl pāris lieliskus rokmūziķus. Tas, vai šie sabiedrotie būs ar viņu arī Salacgrīvas koncertā, pagaidām nav ne noliegts, ne apstiprināts, bet neatkarīgi no tā jau tagad varam pasludināt to par šā gada dižāko koncertu uz “Positivus” galvenās skatuves. 


Foto: Scanpix