Kad gaume aizbrauc festivālā

Praktisks apģērbs, ko, festivālam izskanot, nav žēl izmest. Tā reiz ieteica kāds regulārs ārvalstu festivālu apmeklētājs. Aizmirstiet! “Positivus” ir vieta, kur iztaisīties daudz krāšņāk nekā ikdienā, atļauties vairāk un palaist gaumi festivālā. Ne viens vien no aptaujātajiem “Positivus” apmeklētājiem atzīst – festivāla apģērba kārtas gatavo laicīgi, iegādājas stilīgas somiņas, galvasrotas un t-kreklus jau iepriekš vai izmanto dizaineru un amatnieku tirdziņa piedāvājumu uz vietas. Nenoliegsim, “Positivus” diktē modi, nu vismaz uz vienu nedēļas nogali pilnīgi noteikti. Ieskatam – spilgtas festivālstila tendences, kas uzmirdzējušas šo gadu laikā.

Foto: Positivus Festival

1 Mūžīgā stila vērtība – oranžās ziedu krelles

Ja pats neesi apveltīts ar īpaši trāpīgu stila izjūtu – nekas, tev palīdzēs festivāla atbalstītāji. Pirmajos “Positivus” gados tās bija oranžas saulesbrilles un tādas pašas krāsas baloni festivāla teritorijā, festivāla modes tendenču zenītā nonākušas arī debeszilās vasaras hūtītes, ko labprāt izvēlas valkāt gan dāmas, gan kungi. Allaž ir kāds, kura festivāla izjūtu paspilgtina milzu zaļais porolona alus cimds. Tomēr mūžīgās vērtības statusu piešķiram kāda labi zināma stiprā dzēriena ražotāja koši oranžajām ziedu krellēm, kas ik gadu atrod visplašāko pielietojumu festivāla apmeklētāju garderobē.

2 Ziedi, vēl vairāk ziedu…

2013. gads “Positivus” vēsturē bija zīmīgs arī ar kādu teju visaptverošu modes tendenci – pārspīlēti krāšņām ziedu kaudzēm uz dāmu galvām. Stila eksperti sociālajos tīklos gan vīpsnāja – sak, kopš kura laika tad mākslīgie ziedi skaitās kaut kas skaists un gaumīgs, taču dāmas tas neatturēja. Festivāls ir prieka un krāsu manifestācija, un kāpēc gan to nepaspilgtināt ar greznu puķu rotu matos?! Jāpiebilst, šī modes kaprīze turpinājās visu vasaru un  arī turpmākajos “Positivus” festivālos. 

3 Spožie nieciņi uz rokām, kājām un sejas    

Vizuļojošs grims un tetovējumi jau iepriekš bija iemantojuši zināmu popularitāti “Positivus” apmeklētāju vidu, tomēr kā visaptveroša festivāla modes tendence kulminēja pērn. Uz rokām, kakla, krūtīm, kājām, pat uz sejas – tie bija visur un visiem. Festivāla trešajā dienā spīdīgās uzlīmītes tirgotājiem jau bija beigušās, bet nakts tumsā festivāla starmešos kā jāņtārpiņi atspīdēja “Positivus” apmeklētāji. 

Foto: DELFI

4 Peldkostīmi tveicē, gumijnieki lietū

Peldkostīmi un gumijnieki – šis ir festivāla obligātais komplekts, gadu no gada aktuāls, valkājams gan atsevišķi, gan kopā, gan kombinējot ar citiem apģērba gabaliem. Festivāls ir tas gadījums, kad arī gājiens uz veikalu peldkostīmā nebūs nekas nepiedienīgs, bet gumijnieki (jo krāsaināki, jo labāk) neizskatīsies prasti nevienā apģērba komplektācijā. 

5 Vanzijs, kas tas par zvēru?

 Lai gan Latvijā šis modīgais apģērba gabals līdz galam nav novērtēts, tieši “Positivus” ir īstā vieta, kur dīžāties ar savu vanziju (onesie – angļu val.) jeb zvēriņkombinezonu. Vai tu būsi govs, lemurs vai lācītis – apkārtējo uzmanība un vēlme kopīgi nofotografēties – garantēta. 

6 Mūzikas grupu kreklu valkāšanas kodekss

Mūzikas grupu t-krekli ir viens no būtiskākajiem festivālu modes apģērbiem. Tas ir kods, kas par tā valkātāju pasaka ļoti daudz. Tiešākais veids, kā runāt par savu muzikālo gaumi, demonstrēt cieņu kādam māksliniekiem vai paust piederību noteiktam fanu lokam. Īpaši virtuozi to demonstrē paši mūziķi. Piemēram, Mobijs festivālā “Positivus“ uzstājās grupas “Joy Division” kreklā, bet Juris Kaukulis no grupas “Dzelzs vilks” festivālam bija izvēlējies kreklu ar Elvisa Preslija portretu. Bet fanus grupas “James” kreklos Salacgrīvā var sastapt gandrīz katru gadu. Rūdīti festivālu apmeklētāji zina, ka ne pārāk labs stils ir vilkt tās grupas krekliņu, kas uzstājas konkrēti šajā festivālā. Savukārt izcilu gaumi var demonstrēt, valkājot citu festivālu oficiālos T-kreklus, vai iepriekšējo gadu “Positivus” suvenīrus. Stila virsotne – maksimāli daudz iepriekš apmeklēto festivālu aproču. Jā, piekrītam, šis viss ir diezgan sarežģīti. 

7 Štātes vajag arī automašīnām un teltīm

Baloni, ziedi, plakāti un pat īpašas uzlīmes – savu festivāla stila izjūtu var paust, izpušķojot savu festivāla transportlīdzekli. Savukārt, telšu pilsētiņā sastopamais dizains cieši saistīts ar praktisko pusi – jo zīmīgāka telts, jo krāšņāks karogs un garāks tā kāts, jo vieglāk lielajā pūlī atrast savu festivāla mājvietu. 

8 Zelta cilvēks

Visu laiku pārsteidzošākais “Positivus” tēls – kad stils ir vairāk nekā tikai apģērbs un pats apmeklētājs kļūst par īstu mākslas darbu.

  Foto: Anna Peipiņa

  9 Festivāla stila tendences 2016. gadā

  Zelts vai mākslīgie ziedi, melnbaltas rūtis vai dzirkstoša krāsainība. To, kas būs modē desmitajā “Positivus” festivālā, prognozē latviešu modes dizaineri.

  Foto: Inga Plūme

  Mārtiņš Blanks (“BlankBlank”): “Modē būs individualitāte. Kāds gribēs būt spīdīgs, kāds melnbalts, kāds krāsains. Mūzikas grupas festivālā ir ļoti dažādas, un tikpat dažādi būs tā apmeklētāji. Šobrīd ir plašas iespējas katram atrast savu festivāla apģērbu gan pēc savas gaumes, gan rocības. Arī mēs uz vietas “Positivus” šogad palīdzēsim izvēlēties kaut ko sajūtai atbilstošu. Festivāla stilu galvenokārt diktē laika apstākļi, no tā būs atkarīgs, ko “Positivus” apmeklētāji vilks mugurā. Mākslīgo ziedu matu rotas meitenēm droši vien arī šogad būs modē. Puķu vainags ir festivāla pirmās dienas trends. Pārējās dienas jau vainagi ir zuduši. Savukārt zelta tetovējumi un grims iemieso to, kas Salacgrīvā festivāla dienās mājo gaisā. Arī mēs ar šogad kopā ar “Zeltīte Tatoos” zeltīsim festivālā katru, kurš to vēlēsies.”

  Foto: Inga Plūme

  Aļona Bauska (“QooQoo”): “Joprojām aktuāls būs brīvais hipiju stils, virzīts uz 70. gadu sākuma posmu. Noteikti – lielas brilles lielos rāmjos. Gan jau mākslīgo puķu vainagiem neizspruksim arī šogad. Modē būs pārdroši aksesuāri – lielas kaklarotas, krāsainas aproces, afrikāņu motīvi, bārkstis. Etniskās formas, kas kļūst jau barbariskas. Festivāls ir vieta, kur var izpausties un savu tēlu izveidot īpaši košu, ko mēs, “QooQoo”, arī iesakām darīt.”

  Foto: M50

  Elīna Berklava (veikals “M50”): “Pie jūras noteikti piestāvēs šosezon aktuālās zilibaltais jūrnieku svītru raksts. Tāpat arvien aktuālāki ir dabīgi, elpojoši, ērti materiāli. Dabiskums pāri jebkādām modes tendencēm. Festivālā aktuāls ir multifunkcionāls apģērbs – svārki, kas var transformēties par krekliņu, jaka, kas pārsieta top par kleitu, lakats, kas var tikt aptīts ap galvu, apmests ap pleciem vai paklāts kā pludmales sedziņa, utt. Uz festivālu ir jābrauc ar ērtu, vieglu bagāžu, tāpēc vienam apģērba gabalam jāpilda pēc iespējas vairāk funkcijas. Noteikti šīs vasaras modes kliedziens ir īslaicīgie dizaina tetovējumi košās krāsās. Vēl viena no šīs festivālu vasaras modes aktualitātēm ir turbāns – tas sasilda, ja ir vēss, pasargā no saules un paslēpj festivāla otrās un trešās dienas pajukušo frizūru.”

  10 “Positivus” desmitgades stila odziņas