Ilvess: "Positivus" ir nozīmīgākais festivāls Ziemeļeiropā

Brīvība, jūra, mūzika, pārsteigumi un atklājumi – šādi ir galvenie vārdi, ko par “Positivus” saka tā apmeklētāji. Viņu vidū arī sabiedrībā zināmi cilvēki – uzņēmēji, mākslinieki, rakstnieki, sportisti, aktieri, arī politiķi un pat viens prezidents. Daži no viņiem apmeklējuši visus līdz šim notikušos festivālus un bijuši liecinieki tā izaugsmei deviņu gadu laikā.

Foto: Evamaria Elisabet Keränen

2007 Mūziķis un producents Agris Semēvics

“Neesmu baigais festivālu apmeklētājs, bet 2007. gadā ar vienas nedēļas starpību pabiju gan “Baltic Beach Party”, kur uzstājās kāda manas kompānijas pārstāvēta māksliniece, gan “Positivus”,” savu stāstu sāk mūziķis un producents Agris Semēvics. Toreiz, pirmajā “Positivus” gadā, daudzi ar mūzikas industriju saistīti cilvēki uz Salacgrīvu devās ziņkārības dzīti. 

“Visspilgtāk atmiņā iesēdies tieši milzīgais kontrasts, kas bija starp abiem pasākumiem. Liepājā tā bija nepārtraukta cīņa ar vēju un smiltīm un lielas tautas masas, kamēr Salacgrīvā valdīja pilnīgs miers. 

Agris Semēvics. Publicitātes foto 

Cilvēki šur tur mežā uz vairākām skatuvēm spēlēja mūziku, starp priedēm bija savilkti šūpuļtīkli, nelieli pulciņi vienkārši “čilliņā” sēdēja un to visu baudīja, un es biju laimīgs no pilnīgas “trakomājas”, kādu izbaudīju iepriekšējā vīkendā, nonākt absolūtā mierā. Jā, tā arī ir mana galvenā asociācija ar pirmo “Positivus”. Šķita – no publikas burtiski staroja augsts inteliģences līmenis. Šķita, ka esmu nonācis nereālā pasaulē. Tas nebija pasākums tusētājiem, bet baudītājiem. 

Tagad ir grūti to iedomāties, bet toreiz uz sanākušo cilvēku skaitu tā milzīgā teritorija izskatījās gandrīz tukša. Tad tas izskatījās, kā tikko tapis plāns organizatoru galvās, bet tagad “Positivus” ir viens no spēcīgākajiem zīmoliem Latvijas izklaides biznesā, kurš atpazīstamību ieguvis Eiropas mērogā. 

Cik es varu spriest, tad desmit gadu laikā ar pacietību un ticību savai idejai organizatoriem ir izdevies no aptuveni divu, trīs tūkstošu cilvēku apmeklēta pirmā pasākuma, kurš, visticamāk, nesa milzu zaudējumus, to padarīt par lielu lietu, kas cilvēkiem ir vajadzīga. Viņi gaida, pucējas, brauc uz Salacgrīvu, un ar “Positivus” emocionālo mārketingu viss ir kārtībā.”

2008 Rakstnieks Jānis Joņevs

Rakstnieks Jānis Joņevs “Positivus” festivālu apmeklējis visus deviņus gadus pēc kārtas un pat rakstījis par to (publicēts “Delfi” 2010. gada vasarā). Īpašas atmiņas viņu saista ar festivāla pirmajiem gadiem, kad uz Salacgrīvu braukts “ar misiju”…

2009 Dziedātājs Ralfs Eilands

Ralfs Eilands nav izlaidis nevienu "Positivus" festivālu – vai nu strādājis, vai baudījis, vai muzicējis, bet vienmēr bijis klāt. Pirmajos gados bijis viens no jaunākajiem “Positivus” apmeklētājiem. "Man bija tikai divpadsmit vai trīspadsmit gadi. Atceros, ka bija "Hobos", "James", "Travis" un "Manic Street Preachers,” stāsta Eilands. "James" uzstāšanās laikā lijis lietus. Tas ne tikai nav traucējis, bet Eilands pat kļuvis par kvēlu "James" fanu un vēl šogad devies uz Lielbritāniju, lai vērotu grupu klātienē.

2010 Uzņēmējs Arnis Bikšus

Arnis Bikšus pirmo reizi bijis trešajā vai ceturtajā festivāla gadā. "Man ļoti patīk. Patīk, ka tas nosaukums "Positivus" kaut kā kodē cilvēkus, visu laiku visi smaida. Pat, ja tevi kāds aplej ar aliņu, tu jau viņam pasmaidi. Citā festivālā dabūtu pa gurķi." Tieši atmosfēra šajā festivālā esot galvenais, grupas – tās varot uzstāties gandrīz jebkuras. 

Bikšus gribētu redzēt dažas pirmā līmeņa zvaigznes, un netiek atmesta cerība, ka reiz Salacgrīvā varēs baudīt arī "Red Hot Chilli Pepers". Šogad vēl neesot izlemts, vai braukt, bet tā kā uzstāsies "Skyforger", tad vienu dienu noteikti vajadzētu, stāsta uzņēmējs. Iepriekšējā reizē, kad viņi spēlējuši, tieši pēc koncerta sācies pērkona negaiss. "Šausmīgi zīmīgi," viņš norāda.

2011 Hokejists Jēkabs Rēdlihs

Hokejists Jēkabs Rēdlihs stāsta, ka viņa ģimenē netiek smādēta ne klasiskā mūzika, ne kas smagāks, par popmūziku nemaz nerunājot. “Positivus” šajā ziņā piedāvājot visu, turklāt nav tālu jābrauc –  vien 45 minūtes no mājām. “Tas ļoti saista,” viņš smejas. Turklāt hokejists ar prieku izbauda festivālu kopā ar ģimeni – sievu un mazo meitiņu. 

Viņam iepatikusies izteiktā brīvība, kas valda Salacgrīvā šajās dienās. Viņš, kā dauzi citi, atceras dubļu dejas pie lielās skatuves grupas “The Vaccines” koncerta laikā. Viens no spilgtākajiem muzikālajiem pārdzīvojumiem – grupas “Jauns mēness” uzstāšanās, lielākais pārsteigums – “Hurts”. 

2012 Uzņēmējs Aigars Runģis

“Valmiermuižas alus” saimnieks Aigars Ruņģis ir viens no tiem, kurš šogad uz festivālu plāno doties jau desmito reizi. Viņš labi atceras pašu pirmo "Positivus", kas nelielā cilvēku skaita dēļ vairāk atgādinājis dārza svētkus ar “James” piedalīšanos. Arī tagad, kad apmeklētāju ir daudz, omulīgo sajūtu vēl varot noķert pie "I Love You" telts, kas esot kā festivāls festivālā.

Aigars Ruņģis. Foto: LETA

"Ir divu veidu festivāla apmeklētāji – tie, kuriem tas ir tusiņš, un tie, kuri dodas baudīt mūziku. Es laikam esmu tas otrais. "I Love You" teltī bijuši patīkamākie jaunumi. Lielie grandi tāpat nospēlē labi, bet šajā skatuvē vienmēr ir svaigi pārsteigumi, lai tā būtu "Super Besse" no Baltkrievijas vai "Pink Elephant" no Latvijas.”

Festivāla izaugšanu viņš vērtē ļoti pozitīvi. "Man ir liels prieks par viņiem, ka šādu pasaules līmeņa pasākumu šeit ir izdevies sarīkot. Dubultprieks, ka tas notiek Salacgrīvā, nevis Rīgas centrā," saka uzņēmējs. Tomēr, būdams aldaris, viņš cer, ka līdzās ļoti kvalitatīvu grupu izvēlei, ēdināšanai un servisam kopumā reiz varēs redzēt arī plašāku kvalitatīva alus izvēli. Tāpat, jau iepriekš paredzot, ka lielai daļa festivāla apmeklētāju viņš kļūs par nedraugu, Ruņģis iesaka padomāt par īpašām smēķētāju zonām, lai cigarešu dūmi netraucētu baudīt koncertus.

2013 Igaunijas prezidents Tomass Hendriks Ilvess

2013. gads “Positivus” vēsturē bija zīmīgs ar to, ka klātienē festivālu pagodināja Igaunijas prezidents Tomass Hendriks Ilvess, kurš pazīstams ar savām plašajām zināšanām par mūziku un īpašu mīlestību pret jaunām vēsmām, neformālo kultūru un alternatīvo mūziku. Ziemeļu kaimiņu prezidents festivālā bija ieradies, lai sniegtu nelielu uzrunu “Tallinn Music Week” teltī, apmeklētu igauņu dziedātājas Iiris koncertu, bet īpaša interese Ilvesam bija par britu grupu “Palma Violets”, kas togad spēlēja Salacgrīvā. Desmitgades sveicienā Ilvess “Positivus” nosauc par nozīmīgāko alternatīvās mūzikas festivālu Ziemeļeiropā, bet radiostacijām visā Baltijā iesaka savu repertuāru veidot pēc šī festivāla gaumes. 

2014 Aktrise Inga Alsiņa-Lasmane

Jaunā Rīgas teātra aktrise Inga Alsiņa-Lasmane stāsta, ka viņai “Positivus” bijis īsts atklājums tieši festivāla pirmajos gados, kad tas bijis “hipijisks”. “Sākotnēji tas bija tāds intīmāks, cik nu par šādu pasākumu to vispār var teikt.” 

Inga Alsiņa. Foto: F64

Visvairāk viņa izjūt to, ka festivālā gadu laikā ievērojami audzis cilvēku skaits. “Tas ir fascinējoši, bet tajā pašā laikā arī gribas tikt no turienes prom. Iespējams, agrāk bija vecuma ierobežojums, jo publika ir mainījusies, tomēr festivāls joprojām ir saglabājies solīds un pozitīvs. Iespējams, tā ir paaudžu nomaiņa, jo agrāk ik pēc desmit minūtēm satikām paziņas, bet vairs tā nav.”

Tagad aktrisei pietiek ar vienu dienu festivālā – pērn ar vīru gribējuši redzēt duetu “Lamb”, taču pilnīgi nejaušs un patīkams pārsteigums bijis “Da Gamba”. “Viņi laikam nav gluži festivāla formāts, bet paķēra, un pēc tam viss pārējais likās nedaudz par mazu, par knapu,” viņa stāsta.

2015 Māksliniece Elita Patmalniece

Košā modes māksliniece Elita Patmalniece atzīstas, ka pērn bijusi viņas pirmā “Positivus” pieredze. Draudzenes esot pierunājušas braukt, jo pati baidījusies, ka tas ir jauniešu festivāls. Tas, par laimi, nav apstiprinājies. 

Elita Patmalniece. Foto: F64

Dāmas iepriekš izpētījušas, kādas grupas vēlas redzēt, bet bijuši arī patīkami pārsteigumi. “Man patika, ka tur var dzīvot mūzikā, ieraudzīt un saprast kaut ko jaunu. Nācu no jūras, un bija spilgti ģērbta grupa, kas man patika, bet arī “Rival Sons”, kurus es gaidīju, izrādījās krutāki nekā tas vecais Roberts Plānts,” par piedzīvoto atklāti saka Patmalniece. Viņa teic, ka ļoti patikusi atmosfēra, kādu parastos koncertos nevarot noķert, turklāt te visapkārt bijuši “daudzveidīgi jaunumi”.

Modes māksliniece pieļauj, ka varētu festivālā atgriezties vēl kādreiz, jo, lai gan šo to iepriekš skatījusies televīzijā, emocijas uz vietas tomēr neesot tam pielīdzināmas. Pērn ar draudzenēm bijusi uz divām dienām – pirmo un trešo, jo sestdienā bijuši citi darbi. “Mēs skaidrā un svaigi, nav jau vairs tie gadi. Te jau brauc forši cilvēki, tas arī bija tas patīkamākais.”

2016 Dīdžejs un mūzikas žurnālists Toms Grēviņš

Tomam Grēviņam festivāls galvenokārt ir muzikālās informācijas pasākums. "Viss pārējais ir forši, bet tas ir nolikts tālāk, otrajā plānā.” Viņš atklāj, ka tikai divus gadus "Positivus" laikā nav strādājis, taču pat šajās reizēs nav tikai laiski klīdis, baudot mūziku, bet arī uzstājies pats.

Grēviņš festivāla 10. jubilejā noteikti iesaka nepalaist garām Čārlzu Bredliju, kas "Positivus" būs nedzirdēta pieredze, viena cilvēka projektu "Choir of Young Believers", kas nupat izdevis jaunu albumu, un ASV psihodēliskos hipijus "Mercury Rev". Īpaši starp gaidāmajām zvaigznēm viņš izceļ DJ Marku Ronsonu, kurš "parasto dīdžejošanu apvienojis ar vinila plašu trikiem".