Foto: AFP/Scanpix/LETA

Piecas sazvērestības teorijas par Covid-19, kurām pasaule aizvien tic, un spēle, kas palīdzēs neuzķerties uz meliem

Informācija publicēta sadarbībā ar Debunk.eu 

Pasliktinoties Covid-19 situācijai, pasaule saskaras arī ar "dezinformācijas pandēmiju". Sazvērnieki, izmantojot aktuālo krīzes situāciju, rada neticamus stāstus, kuri līdzīgi kā vīruss, tikai tīmekļa vidē, izplatās ātri un ietekmē aizvien vairāk lētticīgu cilvēku. Tomēr, tiek radīti arī atjautīgi līdzekļi, kas palīdz cīnīties ar meliem, viens no tādiem – spēle "Bad News". Lūk, piecas izplatītākās sazvērestības teorijas, kurām diemžēl joprojām tic liela daļa cilvēku, kaut arī tie ir vistīrākie meli.

5G mobilie sakari izplata vīrusu

Sazvērestības teorijas par 5G mobilajiem sakariem sāka izplatīties daudz agrāk, pirms pasauli pārsteidza koronavīrusa krīze. Tika izplatīta informācija, ka šie sakari bojā smadzenes, ar to starpniecību var manipulēt ar cilvēku domāšanu un citas prātam neaptveramas teorijas. Tāpēc, sākoties Covid-19 pandēmijai, sazvērniekiem nebija grūti turpināt dezinformācijas plūsmu par šiem sakariem, jo, lūk, tie, tāpat kā vīruss, ir "radušies" Ķīnā, un tos sāka plaši izmantot tieši pandēmijas laikā. 

Tomēr šīs konspirācijas teorijas ir viegli atspēkot: bioloģiski vīrusi neizplatās, izmantojot elektromagnētisko spektru. Pēdējo veido viļņi/fotoni, savukārt vīruss ir bioloģiskas daļiņas, kas sastāv no olbaltumvielām un nukleīnskābēm. Arī Pasaules Veselības organizācija (PVO) uzsver, ka vīrusi nevar izplatīties ar mobilo tīklu starpniecību, bet Covid-19 gadījumi tiek fiksēti visā pasaulē, arī tajās valstīs, kurās 5G tīkli netiek lietoti. 

Diemžēl šie neapstrīdamie fakti neaptur cilvēkus, kuri dēvē sevi par aktīvistiem, un cilvēkus, kuri viņiem uzticas, izplatīt šo melīgo informāciju. Tā sekas – Apvienotajā Karalistē tika dedzināti 5G mobilo sakaru torņi.

Vīruss tika radīts laboratorijā Ķīnā

Tā kā Covid-19 "dzimtene" ir Ķīna, turklāt sākotnējā epidēmijas epicentrā Uhaņas pilsētā atrodas virusoloģijas institūts, kurā zinātnieki ilgu laiku pētīja sikspārņu koronavīrusus, šis apstāklis lieliski noderēja sazvērestības teoriju izplatītājiem. Pēc viņu teiktā, zinātnieku neuzmanības dēļ vīruss “pasprucis” no laboratorijas un šādā veidā izplatījies Ķīnā, bet vēlāk arī visā pasaulē. 

Sākumā šī teorija tika atspoguļota stundu garā dokumentālajā filmā, kuru izveidoja "Epoch Times", angliski rakstošs ziņu avots, kas atrodas Savienotajās Valstīs un ir saistīts ar "Falun Gong" reliģisko kultu, kuru ilgi vajāja Ķīnas Komunistiskā partija (ĶKP). "The Epoch Times" pieprasīja, lai Covid tiktu saukts par "CCP" (latv. Ķīnas Komunistiskā partija) vīrusu”. Šī teorija kļuva ļoti populāra, un par to rakstīja pat tādi plašsaziņas līdzekļu giganti kā “Washington Post” un "Times". 

Vienu brīdi šai sazvērestības teorijai gandrīz noticēja paši virusoloģijas institūta darbinieki. Viena no šā institūta pētniecēm, ievērojama virusoloģe, kura daudzus gadus ir pētījusi sikspārņu izkārnījumu paraugus no alām un iepriekšējā SARS uzliesmojuma eksperte Ši Žengli, bija gana noraizējusies šīs teorijas dēļ. Viņa vairākas dienas satraukti pārbaudīja laboratorijas ierakstus, lai pārliecinātos, vai patiešām nav pieļauta cilvēciska kļūda. Viņa atzinās, ka ir atviegloti uzelpojusi, kad ģenētiskais kods atklāja, ka jaunais koronavīruss neatbilst nevienam vīrusam, kas atradās un tika pētīts Vuhaņas virusoloģijas institūtā.

Koronavīruss tika radīts kā bioloģiskais ierocis

Iepriekš aprakstītās sazvērestības teorijas pikantāks variants – Covid-19 ne tikai ir "pasprucis" no laboratorijas, bet Ķīnas zinātnieki to radīja speciāli kā bioloģisko ieroci cīņai ar rietumiem. 

Teorija, ka ķīnieši paši radīja šo vīrusu, ir īpaši populāra labējo ASV politiķu starpā. Šī konspirācijas teorija kļuva tik populāra tādēļ, ka ASV senators Toms Kotons un izdevums "Washington Egzaminer" (ļoti konservatīvs plašsaziņas līdzeklis) skaidroja, ka Vuhaņas virusoloģijas institūts ir saistīts ar slepenu Pekinas bioloģisko ieroču programmu. 

Tagad, kad, balstoties uz ģenētisko kodu, zinātnieki ir nepārprotami pierādījuši, ka SARS-CoV-2 ir pilnībā dabiskas izcelsmes sikspārņu vīruss, šo teoriju var droši noliegt. Kopš brīža, kad tas tika pierādīts, "Washington Egzaminer" pievienoja labojumu sava oriģinālā raksta augšpusē, atzīstot, ka publicētā informācija ir nepatiesa.

Covid-19 mirstības rādītāji ir izkropļoti

Vēl viena sazvērestības teorija, kas ir ļoti populāra Lietuvā, – Covid-19 inficēšanās un mirstības rādītāji tiek fiktīvi palielināti, tāpēc nav nekāda iemesla ievērot karantīnas noteikumus vai citus sociālās distancēšanās pasākumus. Medicīniskās maskas, pašizolācija, sociālā distancēšanās pēc dezinformācijas izplatītāju teiktā ir tikai kontrolēšanas pasākumi, un, lai tos varētu īstenot, cilvēki tiek speciāli biedēti, sniedzot patiesībai neatbilstošus inficēto skaitļus. 

Kaut arī par to runā ne viens vien šai teorijai apzināti vai neapzināti ticošs cilvēks, par pirmo šī mīta radītāju tiek uzskatīta ārste Annija Bukačeka (Annie Bukacek), kuras "brīdinošā" runa, ka tiek manipulēts ar mirstības no Covid-19 rādītājiem, "YouTube" ir skatīta vairāk nekā četrus miljonus reižu. 

Laikraksta "Rolling Stone" žurnālisti veica pētījumu, kurā noskaidrojās, ka šī sieviete patiesībā ir labējo radikāļu aktīviste cīņā pret vakcināciju un abortiem un viņas apgalvojumiem, ka mirstības no Covid-19 rādītāji tiek falsificēti, nav nekāda pamata. Tā kā daudzām pasaules valstīm trūkst līdzekļu pētījumiem, kā arī cilvēkresursu, drīzāk ticams, ka pašreizējais no koronavīrusa mirušo un ar vīrusu inficēto skaits ir daudz lielāks, nekā tiek ziņots.

Covid-19 patiesībā nemaz neeksistē

Un beigās – punkts uz "i". Visi mirušie, pārpildītās slimnīcas, cilvēku stāsti par to, kā viņi jutušies, slimojot ar koronavīrusu, pēc profesionālu sazvērestības teorētiķu teiktā ir meli, jo Covid-19 vispār neeksistē, un tas ir vien globālistu elites plāns, lai atņemtu visiem cilvēkiem brīvību un novērstu mūsu domas no viņu netīrajiem darbiem. 

Dezinformācijas izplatītāji skaidro, ka šis jaunais vīruss nav ļaunāks par gripu. Taču ir zinātniski pierādīts, ka koronavīruss ir divas reizes lipīgāks par gripu, – ar koronavīrusu inficēts cilvēks var inficēt 2–2,5 citus cilvēkus, savukārt ar gripu inficētais – tikai 1,3 cilvēkus. 

Turklāt koronavīrusa inkubācijas periods var ilgt līdz divām nedēļām, bet gripas – tikai līdz trim dienām. Straujās izplatības dēļ koronavīruss var būt īpaši bīstams veselības aprūpes sistēmām, jo no visiem gadījumiem vidēji 19 % ir nepieciešama hospitalizācija, savukārt gripas gadījumā tikai 2 % no visiem sasirgušajiem būs nepieciešama aprūpe slimnīcā. Tāpēc, lai arī kā kāds mēģinātu pierādīt, ka vīruss neeksistē, fakti liecina pavisam pretējo.

Spēle, ka neļaus uzķerties uz meliem

Cīņai ar dezinformāciju ir radīta īpaša spēle “Bad News”. Lietuvā to prezentē iniciatīva “Debunk EU”, kas apvieno plašsaziņas līdzekļus, sabiedrības un valsts pārstāvjus cīņai pret propagandu un viltus ziņām. Nepieciešamība pēc tās ir radusies dabiski sabiedrībā pieaugošās uzmanības viltus ziņām dēļ. Spēle “Bad News” ir alternatīvs veids, kādā uzrunāt cilvēku daļu, kuru mazāk interesē dezinformācijas radītā ietekme. Spēles formāts ir plaši atzīts kā viens no efektīvākajiem veidiem informācijas uztveršanai. Šajā spēlē uzmanība ir vērsta uz 6 dezinformācijas metodēm, kas tiek plaši izmantotas realitātē un ir vienkāršotas līdz spēles līmenim. Tās ir: izlikšanās par citu personu (impersonification), emociju izmantošana (emotion), polarizācija (polarisation), sazvērestības teorija (conspiracy theory), diskreditēšana (discreditation) un āzēšana (trolling). Spēlē cilvēks nonāk dezinformatora lomā “Twitter” platformā, bet spēles vadītājs viņu soli pa solim māca muļķot cilvēkus. No sākuma lēnām, bet vēlāk aizvien vairāk sapinoties melos un attālinoties no realitātes

Informējam, ka DELFI portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē.