Pusei Saeimas vēlēšanu sarakstu līderu ir reputācijas problēmas, secina 'Delna'
Foto: PantherMedia/Scanpix

Gandrīz pusei no Saeimas deputātu kandidātiem, kas ir vēlēšanu sarakstu augšgalā, ir atrodami reputācijas traipi viņu līdzšinējā biogrāfijā, liecina "Sabiedrība par atklātību – Delna" sadarbībā ar sabiedriskās politikas centru "Providus" un "Lursoft" apkopotā informācija.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Delna" uzskata, ka tas var radīt šaubas par kandidātu piemērotību Saeimas deputāta amatam.

"Delna" jau trešo reizi pirms Saeimas vēlēšanām sadarbībā ar žurnālistiem apkopoja publiski plašsaziņas līdzekļos un datu bāzēs pieejamo informāciju par Saeimas vēlēšanu kandidātiem, kuri vēlēšanās startē partiju sarakstu augšgalā - pirmajā desmitniekā, pieciniekā vai trijniekā atkarībā no partijas lieluma un vēlēšanu apgabala. Ja kandidāta biogrāfijā bija atrodami gadījumi, kas saistīti ar neētisku rīcību, sliktas pārvaldības praksi, nonākšanu interešu konfliktā, iesaisti koruptīvos darījumos vai citos kriminālpārkāpumos, informācija tika publicēta Kandidatiuzdelnas.lv un kandidātam tika piešķirts informatīvs vērtējums sešās kategorijās.

"Delna" analizēja arī to, vai kandidāti ir mainījuši partijas, bijuši naida runas autori vai izcēlušies ar citiem naidīgiem izteicieniem, kā arī apkopoja informāciju par kandidātu ziedojumiem partijām un viņu finansēm. Savukārt Lursoft pirmoreiz pētīja, kādas ir sarakstu līderu sekmes uzņēmējdarbībā, bet sadarbībā ar Providus tika radīts Saeimas deputāta iespējamais "darba sludinājums".

Pusei sarakstu līderu reputācijas problēmas, virknei milzīgi parādi un aizdevumi

Kopumā "Kandidatiuzdelnas.lv" ir apkopota informācija par 10 partiju sarakstu līderiem, kopā 256 kandidātiem jeb aptuveni 22% visu CVK reģistrēto kandidātu. Tā liecina, ka gandrīz pusei no 256 jeb 46% sarakstu līderu ir reputācijas problēmas.

Visvairāk kandidātu piešķirti vērtējumi zema vai vidēja riska kategorijā, kas liecina par vairākkārtēju sliktas pārvaldības praksi un neētisku rīcību, kā arī iesaisti interešu konfliktos. Divi kandidāti ierindoti kategorijā "Bīstams", kas liecina par nopietnām apsūdzībām vai saņemtu sodu, viens no tiem ir arī premjera amata kandidāts. Savukārt sarakstu līderu finanses (parādsaistības, aizdevumi un skaidras naudas uzkrājumi) liek uzdot jautājumus par atsevišķu kandidātu iespējamu atkarību no ienākumiem, aizdomīgiem darījumiem vai ienākumu avotiem.

"Iepazīstoties ar visu sarakstu līderu biogrāfiju, rodas apjausma, ka viena daļa kandidātu nejūt personīgās morāles robežas. Ir virkne kandidātu, kas ir nopietni aptraipījuši savu reputāciju - saņēmuši bargu sodu vai turpina tiesāties, bet tas nekavē viņus kandidēt vēlēšanās," stāsta 'Delnas' direktors Gundars Jankovs.

"Delna uzskata, ka šādu kandidātu nonākšana pie varas var graut uzticību valsts varai, kā arī politiķu godaprātam, tāpēc aicina vēlētājus atbildīgi izsvērt, kurus kandidātus svītrot, bet kuriem likt plusiņu. Kandidatiuzdelnas.lv var palīdzēt pieņemt šo lēmumu. Labi pilsoņi, kuri ignorē vēlēšanas, dod iespēju pie varas tikt ne sev līdzīgiem," viņš turpina.

Starp sarakstu līderiem arī maksātnespējīgu uzņēmumu īpašnieki

Savukārt "Lursoft" secinājis, ka aktīvāki biznesā ir jaundibināto partiju kandidāti. Savukārt Saeimas kandidāti, kuri politikā darbojas jau ilgāku laika periodu un pēdējos gados bijuši arī deputāta statusā, ir padomājuši par savas uzņēmējdarbības sakārtošanu, vairumā gadījumu uzņēmumu daļas pārrakstot uz savu radinieku vārdiem. Lursoft apkopotā informācija liecina, ka starp sarakstu līderiem ir arī maksātnespējīgu uzņēmumu īpašnieki.

"Panākumi uzņēmējdarbībā, tāpat arī prasmes tikt galā ar neveiksmēm, noteikti ir viens no faktoriem, kuru var ņemt vērā, izvēloties, par kuru sarakstu atdot savu balsi Saeimas vēlēšanās, jo fakts, ka persona pie pirmajām neveiksmēm savu uzņēmumu likvidē, lai tā vietā reģistrētu jaunu, var liecināt par nepastāvīgumu un nestabilitāti lēmumu pieņemšanā," skaidro "Lursoft" valdes locekle Daiga Kiopa.

Apkopotā informācija atklāj arī to, ka atsevišķu partiju kandidāti specializējušies un uzņēmējdarbību attīstījuši noteiktās nozarēs.

"Kandidatiuzdelnas.lv" ir bezpartejisks un alternatīvs informācijas avots vēlētājiem, žurnālistiem, studentiem un citiem interesentiem. Mājas lapa bija pieejama sabiedrībai jau pirms 10. un 11. Saeimas vēlēšanām, kā arī pirms Eiropas Parlamenta vēlēšanām šī gada pavasarī.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Saeimas vēlēšanas 2014
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form