Saturs turpināsies pēc reklāmas

Uzraudzīt sveces un būt uzmanīgiem ar pirotehniku – ugunsdzēsēju ieteikumi drošiem svētkiem

Uzraudzīt sveces un būt uzmanīgiem ar pirotehniku – ugunsdzēsēju ieteikumi drošiem svētkiem
Foto: VUGD

Lai šogad Ziemassvētki un Jaunais gads nepārvērstos traģēdijā, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) apkopojis ieteikumus drošai svētku svinēšanai.

VUGD statistika liecina, ka ik gadu Ziemassvētku un Jaunā gada svētku laikā vairāki cilvēki cieš vai iet bojā. Piemēram, aizvadītā gada Ziemassvētku un Jaunā gada brīvdienās gāja bojā divi cilvēki, bet cieta četri, savukārt 2015. gada svētkos gāja bojā pieci cilvēki, bet cieta 18.

Neapdomība ir viens no galvenajiem iemesliem cilvēku bojāejai ugunsgrēkos – lielu daļu šo traģisko nelaimju varēja novērst, ja vien tiktu ievērotas ugunsdrošības prasības, norāda VUGD pārstāve Inta Palkavniece. Ja tomēr notikusi nelaime un ir nepieciešama operatīvo dienestu palīdzība, VUGD mudina nekavējoties zvanīt uz tālruņa numuru 112.

"Delfi Svētku laiks" publicē VUGD padomus drošai svinēšanai:

Neatstāt bez uzraudzības sveces

Uzraudzīt sveces un būt uzmanīgiem ar pirotehniku – ugunsdzēsēju ieteikumi drošiem svētkiem
Foto: Shutterstock


2016. gadā ugunsdzēsēji glābēji devās dzēst 19 ugunsgrēkus, kuru iespējamais izcelšanās iemesls bija saistīts ar bez uzraudzības atstātām degošām svecēm, adventes vainagiem vai eglēm.

Savukārt šogad reģistrēti jau 16 ugunsgrēki, kas izcēlušies bez uzraudzības atstātu sveču dēļ, un tajos ir cietis viens cilvēks.

Lai no aizdegtas sveces neizceltos ugunsgrēks, VUGD atgādina, ka:

 • pirms sveces aizdegšanas tā jāatbrīvo no iepakojuma un jāizlasa klāt pievienotā lietošanas instrukcija;
 • sveces stabili jānovieto uz nedegošas virsmas un nav vēlams sveci novietot citu siltuma avotu tuvumā, piemēram, uz televizoriem, radiatoriem, iekurtām krāsnīm vai kamīniem;
 • degoša svece rada augstu temperatūru, tāpēc tā jānovieto drošā attālumā no degtspējīgiem priekšmetiem un mēbelēm, audumiem, aizkariem un citiem priekšmetiem;
 • degošas sveces nedrīkst atstāt bez uzraudzības, pat ne uz īsu brīdi un, dodoties prom vai pirms gulētiešanas, ir jāpārliecinās, ka sveces ir nodzēstas;
 • dekoratīvās želejveida sveces ar dažādiem dekorējumiem nav paredzētas dedzināšanai.

VUGD atgādina, ka svecītes dedzināt eglītē ir ļoti bīstami un no tām viegli var uzliesmot egle vai tās dekorācijas, tāpēc ugunsdzēsēji aicina labāk svecīšu vietā eglītē iekārt svētku virtenes, nevis iededzināt svecītes.

Apdomīgi kurināt pirtiņas, krāsnis un kamīnus

Uzraudzīt sveces un būt uzmanīgiem ar pirotehniku – ugunsdzēsēju ieteikumi drošiem svētkiem
Foto: Shutterstock


Kā atzīmē VUGD pārstāve, viens no izplatītākajiem ugunsgrēku iemesliem ir cietā kurināmā apkures iekārtu nepareiza ekspluatācija, tāpēc, svētkos kurinot pirtiņu, krāsni vai kamīnu, nedrīkst aizmirst ievērot drošības noteikumus. VUGD mudina:

 • nekuriniet un neizmantojiet bojātas apkures iekārtas vai dūmvadus;
 • aizdegšanai neizmantojiet viegli uzliesmojošus un degtspējīgus šķidrumus, bet kurināmo un citus degtspējīgus materiālu apkures iekārtas durtiņu priekšā novietojiet ne tuvāk par 1,2 metriem;
 • nekuriniet apkures iekārtas ar malku, kuras garums pārsniedz kurtuves izmērus, kā arī nededziniet ķīmiski apstrādātu koksni, finieri, skaidu plātnes, krāsotus vai lakotus dēļus, krāsainu papīru vai plastmasu, jo, tiem degot, var rasties indīgi izgarojumi;
 • nenovietojiet uz un pie apkures ierīcēm degtspējīgus priekšmetus un materiālus, piemēram, nežāvējiet drēbes un apavus.

Ja apkures iekārta tiek iekurta tikai svētku laikā, VUGD aicina pirms lietošanas pārliecinieties, ka dūmvadā nav izveidojušies kvēpu, sodrēju un darvas nosēdumi, kas, savlaicīgi nenotīrīti, labākajā gadījumā samazina apkures ierīces darbības efektivitāti, bet sliktākajā – var izraisīt intensīvu šo produktu degšanu.

Ievērot elektrisko virteņu instrukcijas

Uzraudzīt sveces un būt uzmanīgiem ar pirotehniku – ugunsdzēsēju ieteikumi drošiem svētkiem
Foto: Shutterstock


Krāsainas spuldzītes dažnedažādos toņos tik daiļi izrotā jebkuru eglīti vai svētku telpu, tomēr VUGD mudina atcerēties, ka arī to nepareiza lietošana var izraisīt ugunsgrēku.

Ja svētku dekorācijām, piemēram, Ziemassvētku egles vai mājas rotāšanai izvēlēti elektriskie rotājumi vai virtenes, ugunsdzēsēji aicina pirms to lietošanas rūpīgi izlasīt instrukciju un lietot tikai tām paredzētos apstākļos – virtenes, kas paredzētas lietošanai iekštelpās, nelietot pagalma vai mājas fasādes greznošanai.

Ja tiek izmantotas jau lietotas elektrisko spuldzīšu virtenes, jāpārliecinās, vai tās nav bojātas, atgādina VUGD.

Pirotehnikas lietošana – tikai ievērojot drošības noteikumus un pamācību

Uzraudzīt sveces un būt uzmanīgiem ar pirotehniku – ugunsdzēsēju ieteikumi drošiem svētkiem
Foto: DELFI


Daudzi svētku svinētāji bieži vien savus svētkus bagātina ar krāšņu un krāsainu salūtu, tomēr pirotehnikas lietošanas noteikumu pārkāpšana un pārgalvība var svētku sagaidīšanu pārvērst traģēdijā, norāda VUGD.

Ugunsdzēsēji - glābēji arī atgādina, ka, piemēram, pagājušā gada nogalē, dedzinot daudzstāvu dzīvojamās mājas balkonā pirotehniskos izstrādājumus, cieta cilvēks, bet citviet, pirotehniskajiem izstrādājumiem ielidojot balkonos, aizdegās sadzīves mantas un pats balkons.

Ja svētkos plānots lietot pirotehniskos izstrādājumus, VUGD atgādina:

 • pirms svētkiem iztīriet māju balkonu vai pagalmu no viegli degošām lietām, jo kaimiņu šautā raķete vai nevērīgi izmestais izsmēķis var nokrist uz balkona vai pagalmā un izraisīt ugunsgrēku;
 • pirotehniku iegādājieties tikai sertificētos veikalos un pirms lietošanas rūpīgi izlasiet lietošanas pamācību, to ievērojiet un neskaidrību gadījumā konsultējieties ar speciālistu;
 • pirotehnikas tuvumā nesmēķējiet un nelietojiet pirotehniku vēstures pieminekļu, slimnīcu, baznīcu, mācību iestāžu, gāzes vai degvielas balonu, degvielas uzpildes staciju tuvumā, zem elektrības zemsprieguma, augstsprieguma un sakaru līnijām;
 • pirms pirotehnikas raķešu palaišanas novietojiet tās uz stabilas virsmas, lai tās neapgāztos un gadījumā, ja pirotehnikas raķetes nav nostrādājušas, tās atkārtoti neaizdedziniet!

Gadījumā, ja nolemts doties vērot kāda kaimiņa svētku salūtu, VUGD mudina atrasties drošā attālumā no pirotehnikas izstrādājumu palaišanas vietas, jo tā var pasargāt sevi no smagām apdeguma traumām pirotehnikas iedarbināšanas procesā radušās kļūmes dēļ.

Neatstāt bērnus bez uzraudzības un pārrunāt drošības jautājumus

Uzraudzīt sveces un būt uzmanīgiem ar pirotehniku – ugunsdzēsēju ieteikumi drošiem svētkiem
Foto: Shutterstock


Ziemassvētku un Jaunā gada svinību laikā nedrīkst aizmirst par bērniem – viņi šos svētkus gaida vairāk par citiem, tāpēc pirms svētku svinēšanas atrodiet laiku, lai ar bērniem pārrunātu drošības jautājumus, aicina VUGD.

Glābēji iesaka, gatavojoties svētkiem, bērniem uzticēt veikt nelielus darbiņus, visu laiku paturot bērnus redzeslokā un uzmanot. Tāpat viņi mudina neatstāt mazus bērnus vienā telpā ar iedegtu kamīnu vai krāsni, kā arī lielākiem bērniem neuzticēt apkures ierīces iekurināšanu – to drīkst darīt tikai pieaugušo klātbūtnē un ievērojot īpašu piesardzību. VUGD atgādina, ka pirotehniskos izstrādājumus nav atļauts lietot bērniem, tāpēc nedrīkst pieļaut pirotehnikas izstrādājumu nonākšanu bērnu rokās.

Tāpat ar bērniem pirms svētkiem nepieciešams pārrunāt drošības jautājumus un pareizu rīcību dažādās situācijās. Kā arī atkārtot, kuros gadījumos jāzvana uz 112, kāda informācija jāsniedz piezvanot un kā jārīkojas, ja notikusi nelaime, bet nav pieejams telefons.

Neaizmirst par dūmu detektoru uzstādīšanu

Uzraudzīt sveces un būt uzmanīgiem ar pirotehniku – ugunsdzēsēju ieteikumi drošiem svētkiem
Foto: F64

Visbiežāk traģiskākās ugunsnelaimes notiek naktīs, kad cilvēki guļ, jo cilvēks miegā nejūt dūmus, toties dzird skaņas, tāpēc dūmu detektors ļauj savlaicīgi pamanīt ugunsgrēka izcelšanos un savlaicīgi pamest degošās telpas, atzīmē VUGD.

Ugunsdzēsēji - glābēji uzsver, ka tieši dūmu detektors būtu vislabākā dāvana svētkos, jo tas ir viens no vienkāršākajiem veidiem, kā laikus pamanīt iespējamo ugunsnelaimi un līdz ar to pasargāt sevi un līdzcilvēkus.

Source info

Delfi Svētku laiks