Hokeja sapnis

No “pagalmu” sporta un pirmajiem amatieriem līdz rokzvaigžņu statusam, kas satricināja skatītāju tūkstošus un lika sapņot līdzi. Latvijas hokeja pirmsākumu īsā vēsture.

LEKTORS

Armands Puče, žurnālists

Latvijas hokeja fenomens (lekcijas konspekts)

Kā tas nākas, kas Latvijā vienai sporta spēlei ir tik daudz jaudas, ka tā liek dažādos laikos un dažādām paaudzēm pieņemt šo kustību kā neatņemamu etniskās identitātes sastāvdaļu? Hokejs. Kāpēc latvieši šajā parādībā ir iemīlējušies vai, sliktākajā versijā, – nav vienaldzīgi?

Hokejs ir bijis un paliek viens no dārgākajiem sporta veidiem pasaulē, taču kopš tā pirmsākumiem vienmēr ticis uzsvērts, ka tā esot ātrākā sporta spēle, ko cilvēks izgudrojis. Latvijā pirms simts gadiem labākie hokejisti bija tie, kas vasarās labi spēlēja futbolu. Tā kā ziemas bija īsas un ledus kusa ātri, labie hokejisti tik ātri nemaz neradās. Pirms Otrā pasaules kara latvieši piedalījās  Eiropas ledus hokeja pasākumos – entuziasms bija lielāks par meistarību, bet tā bija arī ar citām lietām, ko mazā nācija vēlējās piekopt.

Vai zinājāt, ka Bobs Hārtlijs nav pirmais Kanādas hokeja speciālists, kas nostājies pie Latvijas izlases stūres? Bet krievu okupācijas laikā tieši mēs – latvieši – atbildējām uz Maskavas jautājumiem – kā tad to kanādiešu hokeju īsti spēlē? Padomju Savienība sportā saskatīja labu ideoloģisko atspērienu, tāpēc gribēja zināt smalkumus – pirms mesties kaujās pret kapitālistiem un  profesionāļiem.

Līdz 1968. gadam latvieši viens otram vairāk stāsta, kā ar hokeja pamatiem ir pakalpojuši krieviem, nekā paši met kopā kaulus. Kad šeit ierodas treneris Viktors Tihonovs, tiek iedzīvināta vēl viena epopeja, ko vēlāk jau visa hokeja pasaule sauks par spēles revolucionāru pagriezienu. Kopš tiem laikiem runā par ugunskuriem pie Rīgas sporta pils, lai stāvētu rindā pēc biļetēm uz hokeju, un – piemin arī Kandavas treniņnometņu elli, kas līdzībās ir kaut kas ļoti tuvs bezkaislīgam fizisko spēku atlases konveijeram. Latviešiem hokejā ir arī pirmā īstā superzvaigzne – Helmuta Baldera personā, tāpēc daudzu puiku vecāki tajos laikos bieži iemieg vai staigā ar kluso sapni par savas atvases nākotnes piepildījumu.

Nacionālo pašapziņu stiprina arī jaunie talanti, kurus sākumā Rīgas “Dinamo” treneri negribīgi, bet tomēr paņem sastāvā. Un tas ir latviešu hokeja strēlnieku laiks, ar uzvārdiem – Irbe, Hehts, Katlaps, Vītoliņš, Tomans… Vēl pēc gadiem šiem pirmajiem nāks klāt citas rokzvaigznes – Ozoliņš, Žoltoks, Skrastiņš un… Latvieši saprot un redz, ka sapņi piepildās! Fenomens? Iespējams, lai gan to varētu saukt arī par apmātību, kam varētu arī nebūt izskaidrojuma. Ja vien tas neturpinātos…   

MATERIĀLI

Kā tas sākās?

Pirmie bendija un hokeja entuziasti, pirmā hokeja spēle Rīgā, pirmā Latvijas dalība starptautiskos mačos.

‘Dinamo’ augstākajā līgā

Rīgas “Dinamo” komanda 1973./74. gada sezonā – pirmajā gadā pēc atgriešanās augstākajā līgā.

Personības Latvijas hokejā: 1931–1991

Elmārs Bauris – Latvijas hokeja vezuma iekustinātājs, vilcējs un liecinieks 80 gadu garumā.

1968 – jauns sākums

Līdz ar trenera Viktora Tihonova ierašanos Latvijas hokejā sākas jauns laikmets, Rīgas “Dinamo” veidojas par “nākotnes komandu”.