Klusais meistars Ģederts Eliass

Noslēpumainā mākslinieka dzīve, darbi un vētrainās mīlestības.

LEKTORE

Laima Slava
Mākslas zinātniece, izdevniecības "Neputns" galvenā redaktore

Klusais meistars Ģederts Eliass (lekcijas konspekts)

Ģederts Eliass ir viens no noslēpumainākajiem latviešu māksliniekiem. Apvīts ar 1905. gada kauju leģendām un uzaudzis ģimenē, kurā teju katrs tās loceklis ir atsevišķas grāmatas vērts, Eliass pieder pie Latvijas mākslā leģendārās klasiskā modernisma paaudzes, kas sevi pieteica tūlīt pēc Pirmā pasaules kara. Ģederts Eliass ir ievērojams ar to, ka savā ilgajā darba mūžā izgāja cauri teju visiem aktuālajiem mākslas stiliem – impresionismam, postimpresionismam, kubofutūrismam, fovismam u. c., tomēr vienmēr saglabāja šajos virzienos savu unikālo skatījumu.Ģederts Eliass ir dzimis 1887. gada 23. septembrī Platones Zīlēnos Kārļa un Karlīnes Eliasu ģimenē. Ģedertam ir divi brāļi Kristaps un Juris, kā arī māsa Anna Maija Eliase (pēc precībām – Cielēna). Ģimenes mājas Zīlēni kļūst par vienu no tēmām Eliasa darbos.

1905. gadā Ģedertam ir 18 gadu. Jaunieša kaislīgā, trauksmainā daba ievelk viņu pašā revolūcijas epicentrā. Par uzbrukumu Rīgas slepenpolicijai un Helsinku bankas aplaupīšanu Ģ. Eliass saņem cietumsodu, kas jāizcieš smagos apstākļos. Kad 1907. gadā no cietuma tiek atbrīvots uz laiku līdz tiesai, ar viltotu pasi zem Ludviga Teodora Lilau vārda aizbēg uz Rietumeiropu un caur Somiju, Vāciju, Šveici, Dāniju nonāk Briselē, kur iestājas Briseles Karaliskajā mākslas akadēmijā. Pēc tam dodas papildināt zināšanas uz Parīzi.

1914. gadā, iestājoties amnestijai, Eliass atgriežas mājās, Zīlēnos. Viņa plānos ir apciemot vecākus un atgriezties Rietumeiropā. Tomēr Pirmā pasaules kara sākums šiem plāniem pārvelk svītru. Dodoties bēgļu gaitās, Eliass nonāk Maskavā, kur sastopas ar krievu avangardistu darbiem kubofutūrisma stilā. Vēlāk, atgriežoties Latvijā, viņš mērķtiecīgi iesaistās Rīgas mākslinieku grupas darbā, kur darbojas kopā ar Aleksandru Beļcovu, Voldemāru Toni, Jēkabu Kazaku, Konrādu Ubānu, Oto Skulmi, Romanu Sutu un citiem. 1920. gadā notiek pirmā mākslinieku grupas izstāde, kurā Eliass piedalās ar teju 70 darbiem. Izstāde saņem pretrunīgu vērtējumu, īpaši kritisks tieši pret Eliasu ir jaunais rakstnieks Jānis Jaunsudrabiņš. Kaut arī Eliass uz kritiku atbild noraidoši, šāda reakcija viņu laikam tomēr ietekmē, jo kopš tā laika izstādēs piedalās reti un nekad vairs tik lielos apjomos.

1924. gadā Ģederts Eliass pirmo reizi dodas uz Itāliju, kur dziļu iespaidu uz viņu atstāj renesanses māksla. Tomēr 1924. gads nāk ar smagu triecienu – no tuberkulozes mirst viņa draudzene un lielā mīlestība Anna Hamstere. Kaut arī Eliasa dzīvē ir bijušas daudzas sievietes (kas nebija tik zināms cilvēkiem viņam apkārt un atklājās tikai pēc tam, kad atklātībā nonāca viņa rakstītās vēstules), tieši Annu viņš pieminējis ar vislielāko mīlestību un citās sievietēs meklējis viņai raksturīgās iezīmes.

1925. gadā pēc Vilhelma Purvīša uzaicinājuma Eliass pieņem akta klases vadītāja vietu Latvijas Mākslas akadēmijā un kļūst par pasniedzēju. 1928. gadā, apceļojot Eiropu, iepazīstas ar savu pirmo sievu – vācieti Hedvigu Velleri, kuras izskatā un raksturā viņš saskata līdzību ar Annu Hamsteri. Tomēr laulība ar Hedvigu ir īsa, jo neilgi pēc tam Eliass iepazīstas ar lietuviešu mākslas zinātnieci Halinu Kairūkštīti-Jacinieni, kas kļūst par viņa otro sievu. Sākoties Otrajam pasaules karam, Halina atgriežas Lietuvā pie sava dēla un vecākiem, laulība tiek šķirta. 1943. gadā par Eliasa trešo sievu kļūst viņa bijusī studente Marta Kalniņa.

Padomju okupācijas laikā Eliass ir kluss, atsvešināts no valdošās varas. Viņš joprojām aktīvi glezno, par ko liecina teju 800 saglabājušies darbi. Tikai 1967. gadā – par godu Eliasa 80. dzimšanas dienai – tiek sarīkota liela mākslinieka personālizstāde.

Ģederts Eliass no dzīves šķiras 1974. gada 29. janvārī.

MATERIĀLI

Eliasa krāsas

Kādas krāsas veidoja Ģederta Eliasa darbu kompozīcijas un ietekmēja laikabiedrus

Latvijas mākslas veidotāji

Tradīciju lauzēji, kas izaudzināja nākamo mākslinieku paaudzi

Pieturas punkti

Svarīgākie notikumi Ģederta Eliasa dzīvē

Piektā gada kaujinieks

Astoņpadsmitgadīgais Ģederts Eliass piedalās skaļākajās 1905. gada revolūcijas “akcijās” – arestēto kaujinieku atbrīvošanā no policijas ēkas Rīgā un bankas aplaupīšanā Helsinkos