Kā gadsimtu mijā iekārtoja modernu dzīvokli?

Populāro mājsaimniecības grāmatu autores Hermīnes Zālītes (Minjonas) ieteikumi glītai un modernai mājsaimniecībai.

“Pie dzīvokļa ierīkojuma iepriekš labi jāapdomā, kā labāk izskatītos, kā viss būtu ar daiļu mākslas garšu ierīkots un nekur nerastos nesaskaņa, kas diemžēl visai bieži sastopama. Nav jādomā, ka tikai iegādājas dārgas mēbeles, tad jau būs viss varen skaisti – daudzos dzīvokļos tomēr pie visa greznuma neatrodam saskaņas, trūkst mākslas daiļuma, trūkst samēra – sāpīgi atduramies uz neveiklību, nesaprašanu darīt dzīvokli jauku un omulīgu. Redzam, ka nauda gan izdota, bet tomēr viss rada tikai pretīgas jūtas.”

Hermīne Zālīte (Minjona) grāmatā “Minjonas Mājsaimniecības un pavāru māksla: rokas grāmata dažādos jautājumos par glītu, smalku un ienesīgu mājsaimniecību”

Ēdamistaba

“Ēdamistabai vajadzētu būt garenai un durvīm iziet uz koridoru, lai   varētu no turienes pasniegt ēdienus. Ķēķis nedrīkst atrasties visai tālu no ēdamistabas, lai [ēdienu] atnešana varētu notikt veicīgi un bez lielām pūlēm un ēdieni neatdzistu, kamēr tie nonāk uz galda. No otras puses atkal jāraugās uz to, lai smaka un garaiņi no ķēķa neplūstu ēdamās telpas un arī troksnis no turienes nebūtu dzirdams.”

“Arī ēdamistabā nedrīkst trūkt augu. Tie istabai dod ne tikai omulības dvesmu, bet atstāj arī uz veselību vislabāko iespaidu.”

“Ēdamistabai visnoderīgākās mēbeles būtu ozolkoka, tās ne vien visstiprākās, bet arī vislepnāk izskatās.”

“Vislielāko bezgaršību izrāda, ja mēģina ēdamistabas nozīmi redzamā veidā attēlot. Piemēram, skati no vesela bara zivju, kuras patlaban tiek izvilktas no ūdens un alkst pēc sava elementa, tāpat pulciņi nošautu putnu un meža zvēri.”

“Priekš ēdamistabas izraugāmas arvien tādas tapetes, kas līdzinās koka lietām. Smalku ēdamsalonu griestus un sienas ⅔ no grīdas varētu izlikt ar dzeltenu priežu koku, sienas virspusi varētu tapsēt ar tumšām tapetēm.”

“Ēdamistabā atrodas tā sauktais mēmais sulainis jeb galdiņš, uz kura noliek bagātīgo krājumu misiņa trauku.” 

“Galvenā lieta ēdamistabā ir bufete, kura lai būtu mākslas darbs. Tā tad arī nostādāma tā, kā tā visstaltāk izskatās. [..] Jaunākās bufetes ir izrotātas plauktiņiem, galerijām, tā ka tur iespējams pievienot visādas greznuma lietas.”

Ķēķis

“Cilvēki ir meklējuši pēc jaunības avota, kurā nomazgājoties tiekot atjaunoti, – mēs to turam kā senlaiku teikās iespējamu, bet patiesībā šāds jaunības avots pa lielai daļai ir mūsu ķēķis.”

“Pāra lielāki galdi ķēķī nepieciešami, tiem vajag būt krāsotām malām un kājām, bet nekrāsotu virsmu, kuru arvien var baltu noberzt.”

“Ķēķī vajaga vairāk plauktu, bet tā, lai tie būtu izdevīgi pa rokai, ne pārāk augstu, uz kuriem tad var salikt spodrās ķēķa lietas. Arī bufetes veidīgs skapis ķēķī ir ļoti noderīgs, kurā uzglabāt visvairāk lietotos porcelāna un stikla traukus. Ēdamistabā bufetē tiek uzglabāti tikai smalkākie trauki, kuri retāk lietojami.”

“Visglītāks un tīrāks būs ķēķis, ja tā sienas izliks ar baltiem, glazētiem krāsns podiņiem.”

“Ķēķim vajaga būt labi palielam un īsti gaišam, tikai tad, ja to glīti turēs, tas būs patīkams. Mazs un tumšs ķēķis pat pie labākās kārtības neatstāj labu iespaidu.”

Viesistaba

Kā greznums un modernās mākslas paraugs te mums pēc [Jūlija] Madernieka vadības greznota viesistaba. Te sienas un griesti, gleznojums, priekškari, mēbeļu pārvelkamie un tepiķis – roku darbs skaistos, saderīgos musturos.”

“Saprotams, ka priekškaru krāsa jāpiemeklē piederīga. Ar tādiem priekškariem salons izskatīsies diezgan lepns, sevišķi, ja tā sienas vēl pušķo glītas gleznas skaistos rāmjos.”

“Saprotams, ka priekškaru krāsa jāpiemeklē piederīga. Ar tādiem priekškariem salons izskatīsies diezgan lepns, sevišķi, ja tā sienas vēl pušķo glītas gleznas skaistos rāmjos.”

“Sienām vajag būt ne visai gaišām, ar zeltu musturotām tapetēm." 

“Ja tikai vienu istabu par zāli vai salonu var ierīkot, tad tā jāierīko īsti praktiskām mēbelēm. Citādi ir, ja vairāk istabu greznumam nolemtas. Bet arī tad pirmā istaba, ko pēc priekšistabas izvēl par salonu, jāierīko praktiska, lai gan lepna.”

Avoti:

Hermīne Zālīte. Minjonas Mājsaimniecības un pavāru māksla: rokas grāmata dažādos jautājumos par glītu, smalku un ienesīgu mājsaimniecību: ap 2000 receptes, sastādītas pēc dažādu tautu labākās garšas un piemērotas Baltijas apstākļiem: 1. un 2. daļa. Rīga, Ernsta Plates drukātava, 1907.

CITI LEKCIJAS MATERIĀLI

Neuzceltā Rīga

Rīgai strauji augot, netrūka arī dažādu ideju un plānu, kuri tā arī netika realizēti.

Izstāde, kas mainīja pilsētu

Rīgas 700. jubilejas izstāde, kas atstāja iespaidu uz pilsētu vēl vairākus gadus.

Rīgas arhitektūras meistari

Rīgā darbojušies daudzi arhitekti, taču daži atstājuši īpašu nospiedumu pilsētas ainavā.

Atpazīsti meistarus!

Vai zini, kas projektējis ievērojamas ēkas Rīgā?