Apģērbt Hamletu

Mākslinieces Annas Heinrihsones skices tērpiem Oļģerta Krodera ceturtajam “Hamletam” (2008. g.).

“Mēs vienojāmies par to, ka telpā ir auksts. Lai ir pastāvīga vēlme ietīties, sasildīties, neskatoties uz to, ka viss notiek bibliotēkā. Iespējams, Kroders to, laikam ejot, aizmirsa. Taču es paliku pie garām, pelēkām šallēm, sievietēm ar kailiem pleciem, kuras salst, un Hamleta, kas, saudzējot kaklu, aplicis šķidri adītu apkakli.”

Anna Heinrihsone, māksliniecePar izrādi:

Viljams Šekspīrs, “Hamlets” (pirmizrāde: 2008. gada 25. janvārī). Režisors – Oļģerts Kroders, scenogrāfs – Mārtiņš Vilkārsis, kostīmu māksliniece – Anna Heinrihsone, komponists – Emīls Zilberts, gaismu mākslinieks – Mārtiņš Feldmanis.

Lomās – Ivo Martinsons, Dace Everss, Ieva Puķe, Krišjānis Salmiņš, Rihards Rudāks, Agris Māsēns, Elīna Vāne, Mārtiņš Liepa, Kārlis Neimanis, Mārtiņš Meiers, Ģirts Rāviņš, Januss Johansons, Māris Bezmers, Ilze Pukinska, Aigars Vilims vai Arnolds Osis, Regīna Devīte, Madars Zvagulis, Ivars Vanags, Oskars Morozovs.

Izrāde tika nominēta laikraksta “Diena” gada balvai kultūrā 2008. gadā – tā novērtēta kā kvalitatīvs un pārsteidzošs mākslas fakts.

Izrāde tika nominēta Latvijas teātru gada balvai “Spēlmaņu nakts” 2007./2008. gada sezonā septiņās nominācijās: gada dramatiskā izrāde, gada režisors, gada aktieris (Ivo Martinsons par Hamleta lomu), gada aktrise otrā plāna lomā (Elīna Vāne par Horācija lomu), gada aktiera otrā plāna lomā (Rihards Rudāks par Polonija lomu), gada mūzikas autors – Emīls Zilberts, gada scenogrāfs – Mārtiņš Vilkārsis. Tā saņēma trīs balvas – gada aktieris otrā plāna lomā (Rihards Rudāks par Polonija lomu), gada scenogrāfs (Mārtiņš Vilkārsis), kā arī skatītāju simpātiju balvu.

Šis bija otrais O. Krodera veidotais “Hamlets” Valmieras teātrī – pirmoreiz ar aktieri Rihardu Rudāku titullomā luga Valmierā tika uzvesta 1972. gadā.

Attēli:

Īpašs paldies Annai Heinrihsonei par atsaucību un atļauju publicēt zīmējumus.

CITI LEKCIJAS MATERIĀLI

Domas un darbi

Oļģerts Kroders allaž ir bijis trāpīgs un tiešs, tāpēc – pieprasīts intervējamais. Daži citāti no viņa sacītā un fakti par viņa darbu teātrī.

Režijas virsotnes

1972–2012: 16 spilgtākās Oļģerta Krodera izrādes.

Lomas un lietas

Rīgā, Sibīrijā, Valmierā, Liepājā – Oļģerta Krodera 56 gadi teātrī.

Četri “Hamleti”

Ik pēc 12 gadiem Oļģerts Kroders dažādos Latvijas teātros atgriežas pie “Hamleta” iestudējuma. Kas vieno un atšķir šos iestudējumus?