Lekciju sērija

“Vaidelote” ir portāla “Delfi” veidots kultūrvēsturisku lekciju cikls, kas stāsta par Latvijai nozīmīgiem brīžiem un personībām. “Vaidelote” aizsākas ar 15 lekcijām – no Rīgas industriālā un ekonomikas sprādziena 20. gadsimta sākumā, mūsu literatūras “zelta laikmeta”, personībām mākslā līdz latviešu strēlnieku fenomenam un protestam, ko Latvijas mākslinieki katrs savā veidā vēstīja visu okupācijas garo gadu garumā.

Šīm lekcijām nav nedz vēsturiska, nedz ideoloģiska rāmējuma, tas ir mūsu subjektīvs skats uz dažiem mezgliem Latvijas vēsturē – tādiem, kurus apzīmē kā “nozīmīgus”, “svarīgus”, taču šie skanīgie vārdi bez dziļāka skaidrojuma paliek nepiepildīti. Tāpēc katrā no “Vaidelotes” tēmām esam lūguši vienu šīs jomas ekspertu nolasīt lekciju, kas sniedz vispārēju priekšstatu par apskatāmo jautājumu, kā arī esam sarūpējuši papildu materiālus, lai izceltu kādu īpašu katras tēmas aspektu.

Kāpēc “Vaidelote”? Aspazijas lugas nosaukumu esam izraudzījušies ne tik daudz “Vaidelotes” satura dēļ, bet novērtējot šo lugu kā zīmīgu un spilgtu kultūrfaktu, kas 19. gadsimta nogalē (pirmizrāde notika 1894. g. janvārī; “Ar Vaideloti latviešu drāmā un teātrī ienāca jauns, līdz tam nepieredzēts virziens.”*) vienlaikus ar vairāku citu topošo klasiķu darbiem pieteica sevi ar kvalitatīvi jaunu skatu uz kultūras nozīmi un lomu cilvēka dzīvē un cilvēka paša lomu – viņa tautas tapšanā.

“Vaidelotes” misija – uz skatuves 19. gadsimta nogalē un lekciju ciklā internetā 21. gadsimta sākumā – savā veidā ir palikusi nemainīga – būt cilvēka domu un rīcības aktivizētājai, tostarp izzinot vēsturisku norišu mācības. Konsekvences, kas ļauj mums saskatīt un pavērot sevi no malas, – savus nodomus, lēmumus un to sekas.

* Viktors Hausmanis. Latviešu drāmas sākotne. Aspazija. Kopoti raksti. 1.sēj., LU Akadēmiskais apgāds, 2017.

Lekcijas

Klusais meistars Ģederts Eliass

Noslēpumainā mākslinieka dzīve, darbi un vētrainās mīlestības

Latviešu mūzika pirms Latvijas valsts

Versija par pirmsākumiem, kas iekustināja un veidoja latviešu mūzikas pasauli.

Latviešu virsnieki pasaules karos

No Tālajiem Austrumiem, Spānijas un Tunisijas līdz spožākajām strēlnieku kaujām – kā kara laukā izcēlušies latviešu virsnieki.

Leģenda par “Kazu”

Kā necila Vecrīgas kafejnīca sešdesmitajos gados kļuva par alternatīvās kultūras simbolu

Smiļģa ēra

Kā Eduards Smiļģis pārveidoja latviešu teātri

Hokeja sapnis

No “pagalmu” sporta un pirmajiem amatieriem līdz rokzvaigžņu statusam, kas satricināja skatītāju tūkstošus un lika sapņot līdzi. Latvijas hokeja pirmsākumu īsā vēsture.

Krodera teātri

Oļģerts Kroders (1921–2012) – viena no spilgtākajām personībām Latvijas teātrī. Viņš “audzināja” skatītāju, dažādos laikos provocēja varu un nepārstāja izaicināt pats sevi.

Rīgas dokumentālā kino skola

Fenomens, kas atstāja pēdas gan Latvijas, gan pasaules kino vēsturē.

Strēlnieki zem latviešu karogiem

Latviešu strēlnieku liktenīgais gājiens – no sirsnīga cīņasspara par savu valsti līdz nodevībām un sāpīgam vilšanās rūgtumam.

Objektīvs uz pasauli - fotoklubs "Rīga"

Rīgas vecākā fotokluba vēsture, izskolotie meistari, iegūtā starptautiskā atzinība un ietekme uz fotogrāfijas mākslu Latvijā.

Latviešu rakstnieki un dzejnieki trimdā

Daļa no Latvijas literatūras, kas dzima un turpināja augt ārpus dzimtenes.

Rīga - no cietokšņa līdz lielpilsētai

Rīgas attīstība par modernu lielpilsētu - pilsētas plānošana, būvniecības bums un ievērojamākie arhitekti.

Nepieradinātais Kārlis Padegs

Latviešu mākslas autsaidera - Kārļa Padega - īsais, bet spožais mūžs, spilgtākie darbi un atstātais nospiedums laikabiedru atmiņās.

Latvijas literatūras zelta laikmets

No "Mērnieku laikiem" līdz "Zeltam" – idejas, personības, vēsturiskais konteksts, nozīmīgākie teksti

Rīga – Eiropas centrā

Rīgas tapšana par industriālu lielpilsētu 19. gs. nogalē un 20. gs. sākumā