Aigars Bikše: Par nopietno!
Foto: LETA

24. maijā savā Facebook profilā publicēju piedāvājumu izskatīt iespēju, ka Latvija aiztur visu Baltkrievijas hokeja komandu un atbrīvo uz Latvijas-Baltkrievijas robežas apmaiņā pret visiem Baltkrievijas teroristiskā režīma politieslodzītajiem.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Lasot daudzos niknos komentārus par savu vakardienas paziņojumu, gribu atgādināt, ka Latvija ir demokrātiska un starptautiskās tiesības respektējoša valsts, kurā šāds incidents nav iespējams. Jā, protams, tā bija provokācija no manas puses, bet man kā deputātam ir atbildība pievērst sabiedrības uzmanību notiekošajam kaimiņvalstī.

Un atcerēsimies, ka, neskatoties uz mūsu amatiem, pirmkārt – mēs visi esam cilvēki! Kā iespējams bez emocijām noskatīties uz situāciju, kur tavā acu priekšā vara nežēlīgi salauž cilvēkus tikai par to, ka viņi norāda uz šīs varas pārkāpumiem un aicina sabiedrību vērsties pret tiem?

Mums ir šī brīnišķīgā privilēģija - brīvība. Mēs plānojam savu ikdienu paši, zinām ko satiksim, kā noslēgsim dienu. Baltkrievu žurnālistam un daudziem citiem, kuri izlēmuši iebilst valdošajai varai, šādas iespējas nav. Man šķiet svarīgi rosināt sarunu par to kā atrast jaunus nestandarta veidus, kas atbilst starptautiskajām tiesībām, un ir arī reāls atbalsts tiem baltkrieviem, kuri dzīvo ilgstošo un nežēlīgo represiju apspiesti, bailēs par sevi un savām ģimenēm.

Es vēlos rosināt diskusiju par iespēju rāmi, kura ietvaros demokrātiskā sabiedrība vēršas pret varu, kura veic lidmašīnas nolaupīšanu, sistemātiski un nežēlīgi izrēķinās ar opozīciju un neuzklausa nekādus iebildumus. Mans priekšlikums ir neprātīgs, bet tas ir jāvērtē kontekstā ar neprātīgo rīcību no Baltkrievijas diktatora puses. Vai ar prātīgu, starptautiski atbildīgu rīcību var apturēt zvērības ar kurām diktators vēršas pret saviem oponentiem un tagad arī pret starptautisko sabiedrību? Tie būs jautājumi, kurus mums ir jāuzdod arī turpmāk saskaroties ar absolūtu ignoranci no Baltkrievijas diktatora puses.

Atvainojos tiem hokejistiem, kas ir aizskarti vai samulsuši par šo ierosinājumu, arī tiem baltkrievu hokeja izlases līdzjutējiem, kuri nezinot Latvijas demokrātiskās tradīcijas un likumus, uztvēra manu piedāvājumu kā apdraudējumu savai komandai! Ironiski, ka baltkrievu hokejisti, šobrīd atrodas daudz drošākā valstī, salīdzinot ar to, kur viņi dosies pēc čempionāta.

Baltkrievijas hokeja komanda, protams, nav vainīga. Droši vien tie iznīcinātāju vadītāji, kas piespieda Ryanair lidmašīnu nosēsties, arī nav vainīgi. Tie drošības dienesta darbinieki, kas veica diversiju lidmašīnā, arī darīja savu darbu. Un tie, kas sit Baltkrievijas pilsētu ielās opozicionārus un tagad pratina Romānu Protaseviču, arī! Vainīga ir opozīcija, žurnālists un tagad Bikše! Sakiet, kā lai salauž to milzīgo nevainīgo ļaužu apli, kas stāv un nosargā diktatoru no aiziešanas pensijā?

Eiropas savienības valstis ievēro starptautiskās normas un saistības, toties uz Baltkrievu diktatoru šādi noteikumi neattiecas. Viņš atļaujas viltot vēlēšanas, nežēlīgi apspiest opozīciju, tagad arī nolaupīt starptautisku lidmašīnu un apcietināt opozicionāru, kurš atradās Eiropas Savienības juridiskajā telpā. Diktatoram vispār nav vajadzīgas attiecības ar Rietumiem – galvenais, lai baltkrievu cilvēks no viņa baidītos un nekur nejustos drošs un pasargāts. Savukārt, viņa lielajam draugam ir izdevīgi, ka Eiropā ir vēl kāds trakāks diktators par viņu pašu, jo Krievijā notiekošais uz Baltkrievijas fona jau sāk izskatīties kā kautiņš bērnudārzā.

Šobrīd cilvēks, kurš domāja, ka ir pasargāts atrodoties Eiropas Savienībā, ir nolaupīts un mēs nevaram īsti ietekmēt šo situāciju. Viņš uzticējās Eiropas Savienībai un Eiropas Savienība viņu nespēja aizsargāt. Mēs tagad apspriežam vai "dulais" deputāts drīkstēja kaut ko tādu atļauties, vai Austrumu propagandas kanāli ar šo ziņu nediskreditēs Rietumu demokrātiju?

Realitāte šobrīd ir tāda, ka starptautiskajai sabiedrībai un Eiropas Savienībai nav sviru, kas iedarbotos uz Baltkrievijas diktatoru - žurnālistam Romānam Protasevičam draud nāvessods. Un lūk tas, manuprāt, tiešām ir briesmīgi!

Šis ir autora viedoklis, kas var nesakrist ar "Delfi" redakcijas nostāju.
Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Eiropas Savienība
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form