Aivars Ozoliņš, 'Ir': Stabilitātes slazds
Foto: Publicitātes foto

Einars Repše paziņojis, ka esot atgriezies politikā. Ingunai Sudrabai beidzas termiņš Valsts kontrolē un būs jāsaka, vai arī ies politikā. Bet Valda Zatlera Reformu partija nevar atrast pirmo numuru Rīgas domes vēlēšanu sarakstam. Taču tas viss maz ietekmē Latvijas politikas Lielo Stabilitāti, kuru Valdis Dombrovskis un viņa Vienotība mums nu garantē drošāk par padsmit premjerministriem Kalvīšiem.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Tieši šī stabilitāte kļūst par galveno problēmu Dombrovskim un viņa partijai. Politika demokrātiskā valstī necieš stagnāciju. Par komforta sajūtu, ko tagad bauda valdības vadītājs, visai drīz var nākties maksāt ar sāpīgiem satricinājumiem ne tikai viņam un partijai, bet arī valstij.

Latvijas politikas mieru pašlaik nespēj iedragāt parlamenta opozīcija, kurai to hrestomātiski pienāktos darīt. Tieši otrādi — Saskaņas centra 31 vieta Saeimā ir garantija pret valdības krišanu. Parakstīdamies par otras valsts valodas statusu krievu valodai, Nils Ušakovs un Jānis Urbanovičs ir parakstījušies par savas partijas atskaitīšanu no jebkādas koalīcijas, līdz ar to jebkāda cita kļuvusi praktiski neiespējama.

Savukārt "zaļos zemniekus" no valdības ar sarkanu izsvītrojis Zatlers, bet viņi paši turpina sevi izsvītrot, pastāvīgi balsodami kopā ar koalīcijām "nepieskaitāmajiem" putiniešiem. ZZS palaikam gan izpalīdz smagos kriminālnoziegumos apsūdzētajam "premjerministra kandidātam" Lembergam vēsturiski lojālie tēvzemieši, taču tiem jau arī nav kur sprukt prom no valdības, līdz ar to šaura telpa mugurkaula locīšanai.

Arī ārpus parlamenta nav nopietnu spēku, kuri neļautu valdībai grimt pašpietiekamā pašapmierinātībā. Tik stabila valdība un vienlaikus stabila ekonomikas izaugsme komplektā pat ar klimatisku apstākļu labvēlību (kā pasakā — graudu raža pērn bija lielākā atjaunotās valsts vēsturē!) Latvijā nekad nebija bijusi. Tas ir pagalam nepateicīgs laiks spēcīgu politisku konkurentu nākšanai.

Repše bez zirga un Sudrabas sūbējums

Bijušais premjerministrs un Latvijas Bankas vadītājs Repše trešdien paziņoja par savu atgriešanos politikā. Atskaitot viņa paša teikto par atgriešanos, nekas cits par to pagaidām gan neliecina.

Nojautas, ka viņa vadītā biedrība Latvijas attīstībai tapusi kā tramplīns dažu uzņēmēju katapultēšanai tuvāk varai, politikas kuluāros virmoja jau kopš tās dibināšanas pērn pavasarī. Vai nu Repšem apnicis radīt mākslīgo intelektu, vai nu finanšu spekulācijas bijušas arvien neveiksmīgākas, taču pēdējā laikā viņš bija atsācis apmeklēt politiski ekonomiskus pasākumus un pat piedalīties televīzijas raidījumos. Tā ka viņa "atgriešanās politikā" nenāk gluži kā spēriens no zilām debesīm. Tikai jāšaubās, vai daudzi vispār pamanīja, ka viņš kaut kur atgriezies.

Taču topošās partijas veidotājiem, šķiet, nemaz arī nevajag daudz. Biedrības biedru sarakstā atrodamo ļaužu mērķis acīmredzot ir tikt pāri 5 procentu barjerai un iegūt "zelta akciju" Saeimā, proti, kļūt par to šķietami mazo spēku, kura parasti pietrūkst vairākuma koalīcijas un valdības tapšanai. Tā ir politiski un arī citādi ļoti ienesīga pozīcija, kā to labi saprot un prastu izmantot pašlaik vēl Vienotības biedrs Edgars Jaunups un Repšes uzticamais ieroču nesējs Dans Titavs, kas nezin kāpēc biedrības mājaslapā pieteikts kā "žurnālists". (Biedrībā ir, protams, arī Repšes galvenais sponsors, baņķieris Valērijs Belokoņs, kā arī ar Lembergu matos sagājušais Ventbunkera padomes priekšsēdētājs Olafs Berķis, politiskā biodegvielas biznesa magnāts Donāts Vaitaitis un daži citi.)

Tiesa, jāšaubās, vai pat 5 procentu vēlētāju atbalstu var iegūt ar tādu politisko platformu, kādu piedāvā Repše — ka pašreizējais premjerministrs Dombrovskis "ir viens no labākajiem, kāds mums ir bijis visā Latvijas vēsturē". Tas nav gluži tipisks politiskā konkurenta raksturojums. Un arī Repšes atbalsts Dombrovska prioritātei — eiro ieviešanai — ir stingrs un taisns.

No kā tad glābs valsti, ko mēs, viņaprāt, varot pazaudēt? Repše netieši pasaka, ka tieši no stagnācijas: "Neesam apzinājušies, ka faktiski nācijas "būt vai nebūt" ir tas, vai spēsim saņemties un nodrošināt attīstību." Un "attīstība — tas nav kaut kas, kas nokrīt pats no debesīm. Tu vienkārši dari savas ikdienas lietas un pēkšņi sāc attīstīties. Tā nenotiek."

Vārds vietā. Pašreizējās stabilitātes slēpto bīstamību Repše apzinās, taču ar to diezin vai pietiks, lai pārliecinātu vēlētājus balsot par pirmīt nosaukto kungu piekabi.

Tomēr vēl sliktākas izredzes laikam ir tautā populārākajai valsts amatpersonai Ingunai Sudrabai, kurai šomēnes jāpamet Valsts kontrolieres amats un kura jau labu laiku liek nojaust, ka varētu doties politikā. Atšķirībā no Repšes viņai teju vai viss, ko dara valdība un vispār "politiskā elite", šķiet esam slikti un nepareizi. Politiķu kritizēšana gan var nodrošināt popularitāti, taču tikai līdz brīdim, kad pašai jāpasaka, ko piedāvā vietā.

To Sudraba nekad nav pateikusi un, šķiet, arī nepratīs pateikt. Intervijā Ir (skat. žurnāla jaunāko numuru) pēc mokošas taujāšanas viņa pasaka apmēram tik, cik vasarā mums piedāvāja Skaistās nākotnes pieteicēji Viesturs Dūle (jeb Zuarguss) un Gustavs Butelis jeb Gustavo (jeb Arstarulsmirus) — mīlēt citam citu un dzīvot pēc Dieva likumiem. Tikai ne ekstravaganti ezotēriski, bet gan tradicionāli pareizticīgi. Tas nav politiskais piedāvājums.

Turklāt kontroliere izslēdz iespēju pievienoties jebkurai no esošajām partijām, ar ko padara sevi par visu konkurenti. Bet viņas ambīcijas — vismaz Ministru prezidentes amats — atliek iespējamo iešanu politikā līdz Saeimas vēlēšanām 2014.gadā. Pārāk ilgs laiks, lai ar cilvēkmīlestību un politiķu lamāšanu vien noturētu popularitāti. Šķiet, ka Sudrabas zvaigzne var norietēt, vēl neuzaususi.

Nedrošais resurss

To, cik gaisīgs ir izdaudzinātais "politiskais resurss", labi zina Reformu partijas dibinātājs Valdis Zatlers. Valsts prezidenta amatā, it īpaši ar rīkojumu nr.2 (par Saeimas atlaišanas ierosināšanu) iegūto milzīgo tautas atbalstu viņš pats iznīcināja faktiski jau vēlēšanu naktī, kad paziņoja par nodomu ņemt valdībā Saskaņas centru, ko pēc tam bija gatavs aizstāvēt kaut vai pret tankiem.

Kaitējums partijas "reitingiem", iespējams, vairs nav labojams. Pat ja ministru Sprūdža, Ķīļa un Pavļuta darbi un reformas sekmēsies, nostāšanās pašvaldību vēlēšanās pret Ušakova politisko mašīnu paliks mokoši divdomīga. Nav brīnums, ka savas partijas rindās pat nevar atrast kandidātu Rīgas saraksta līderim; dzird, ka aicināšot visiem amatiem parasti gatavo Mārtiņu Bondaru vai vēl kādu "no malas".

Iespējams, ka RP, kas ir atteikusies no kopīga saraksta veidošanas ar Vienotību pašvaldību vēlēšanām, būs pie šādas iespējas jāatgriežas pirms nākamajām Saeimas vēlēšanām. Pašvaldību vēlēšanu iznākums Rīgā noteiks ne tikai šīs partijas nākotni vien, bet arī kopējo politiskā izkārtojuma ainavu Latvijā, līdz ar to arī nākamajā Saeimā. Nav noteikti jāveido kopīgi saraksti, lai atņemtu Ušakovam Rīgas atslēgas. (Drīzāk tieši otrādi — trīs saraksti, ja visi trīs pārvarētu 5 procentu robežu, drošāk nozīmētu vairākumu nekā viens, kā par to pārliecinājāmies arī šīs Saeimas vēlēšanās.) Taču kopīga politika un arī vēlēšanu taktika gan būtu vajadzīga. Diemžēl nekas neliecina, ka tāda taptu.

Pašreizējā stabilitāte var izrādīties ļoti īslaicīga. Vai Vienotības politiķi domā, ko darīs 12. Saeimā, kuras vēlēšanas jau nākamgad? Ar ko kopā veidos koalīciju, kura nodrošinātu politiskās stabilitātes un ekonomiskās izaugsmes turpinājumu, ja SC šovasar pašvaldību vēlēšanās noturēsies pie varas Rīgā un līdz ar to, visticamāk, garantēs sev tuvu trešdaļai vietu arī nākamajā Saeimā? Kas būs tie, kuri aizpildīs pārējās? Populisti, kuru nākšanu agrāk vai vēlāk pie varas nolemti prognozē finanšu ministrs Andris Vilks?

Tiem būtu jābūt dienaskārtības jautājumiem jau pašlaik. Diemžēl paliek iespaids, ka Dombrovskim "ilgtermiņa stabilitāte" sniedzas līdz gada beigām, kad jāievieš eiro. Bet citiem partijas līderiem ir labi, kā ir. Maksāt par šodienas politisko komfortu var nākties dārgi

Šis ir autora viedoklis, kas var nesakrist ar "Delfi" redakcijas nostāju.
Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form