No 1. jūlija Latvija atver savu elektroenerģijas tirgu jauniem dalībniekiem. Kaut gan teorētiski tas nozīmē, ka patērētājiem paveras iespēja izvēlēties elektroenerģiju par zemāku cenu, vairums lielo lielie elektroenerģijas lietotāju par iespēju mainīt elektrības piegādātāju izsakās visai atturīgi. "Patērētājam tirgus atvēršana droši vien ir laba ziņa, jo viņam tiek dota izvēles iespēja. Sliktā ziņa ir tā, ka klientam būs jāmācās, jo pirkt elektroenerģiju nav tas pats, kas ābolus lielveikalā," saka "Latvenergo" prezidents Kārlis Miķelsons.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
Konkurentus nenoniecina

No jūlijā elektroenerģijas tirgus būs atvērts ne tikai rūpnieciskajiem lietotājiem, bet ikvienam elektroenerģijas patērētājam. Neraugoties uz vadošajām pozīcijām tirgū, "Latvenergo" atzīst, ka savai darbībai saskata reālu konkurenci no mūsu kaimiņu uzņēmumu puses — Igaunijas "Eesti Energia" un Lietuvas "Lietuvos enerģija".

"E.Energia" ( "Eesti Energia" meitas uzņēmums), kas pieteikusi sevi Latvijas tirgū, pirmais klients būs Igaunijas vēstniecība. Par elektroenerģijas piegādātāja maiņu paziņojis arī metāla ražošanas uzņēmums "Severstaļlat". "Domāju, ka nevajag konkurentus novērtēt par zemu. Arī mēs varam sākt konkurēt Lietuvas tirgū. Diemžēl Igaunijas tirgus mums ir liegts. Eiropas Savienība ir piekritusi Igaunijas tirgu atstāt slēgtu līdz 2013. gadam", uzsver K.Miķelsons.

Raugās uz kaimiņu tirgiem

Neraugoties uz to, ka patērētājam Igaunijā "Latvenergo" netiek klāt, ir dažādi blakus pakalpojumi, ar kuriem "Latvenergo" tomēr var mēģināt ieņemt ziemeļu kaimiņu tirgu -balansējošā enerģija un enerģijas rezerves, kuras var tirgot ar "Latvenergo" starpniecību.

"Latvenergo" plānos, pēc K.Miķelsona teiktā, ir iespiesties arī Lietuvas tirgū, kur mērķis gan nav iegūt noteiktu tirgus daļu. "Primāri mēs gribētu nosargāt savu tirgu šeit. Nosargāt to civilizētiem līdzekļiem un instrumentiem. Bet, lai to izdarītu, mums ir jāsaprot, kas notiek pie kaimiņiem, un jāanalizē arī viņu metodes un iespējas. Es negribētu teikt, ka mēs nezinām, bet mums nav pārāk lielas pieredzes. Mēs to gribam pamēģināt, tāpēc jau tirgus ir izveidots!" saka K.Miķelsons.

Pagaidām negrasās mainīt piegādātāju

Vairāki "Latvenergo" lielie klienti atzīst, ka par iespējām mainīt elektroenerģijas piegādātāju pēc 1. jūlija viņi nav detalizēti interesējušies.

" Nav nekādas skaidrības, kā šis process varētu notikt un cik ilgā laikā. Stikla šķiedras ražošana notiek 1500 grādu temperatūrā, līdz ar to nav pieļaujami strāvas padeves pārtraukumi un sprieguma sēšanās, citādi momentāni tiek saražots brāķis. Vai jaunie tirgus dalībnieki spēs nodrošināt šādu kvalitāti un kāda ir garantija viņu sniegtajiem pakalpojumiem – arī par to nekas nav zināms," saka a/s "Valmieras stikla šķiedra" ražošanas ekspluatācijas dienesta vadītājs Viktors Dudovskis. "Par to neesam domājuši, jo nav sakārtota šī jautājuma juridiskā bāze. Nav saprotama arī procesa tehniskā puse," atzīst Valentīns Kučers, Rīgas ūdens galvenais enerģētiķis.

Vienlaikus uzņēmumi neslēpj, ka ir ieinteresēti saņemt elektroenerģiju par maksimāli zemāku tarifu. "Tuvākajā laikā neparedzam citu piegādātāju tik lielam objektu skaitam ar garantēto un nepieciešamo jaudu kā "Latvenergo". Taču, ja jaunie tirgus dalībnieki būs un spēs nodrošināt "Lattelecom" grupas prasību izpildi, piedāvājot elektroenerģiju par lētāku tarifu, tad, protams, tas ir tikai laika jautājums," saka Einars Grigors, "Lattelecom" administratīvo pakalpojumu daļas direktors.

"Pagaidām piegādātāju mainīt neesam gatavi, jo vēl neesam gatavi ķerties pie tirgus izpētes. Tas varētu notikt nākamo gadu laikā, jo esam ieinteresēti saņemt elektroenerģiju par iespējami zemāku tarifu," saka Māris Riekstiņš, a/s "Latvijas dzelzceļš" Infrastruktūras pārvaldes direktora pienākumu izpildītājs.

Šis ir autora viedoklis, kas var nesakrist ar "Delfi" redakcijas nostāju.
Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form